Jedynie prawda jest ciekawa

Będzie festiwal w Opolu! Zorganizuje go… mniejszość niemiecka

16.06.2017

Po politycznej demonstracji niektórych artystów i zerwaniu umowy z TVP przez prezydenta Opola wydawało się, że w festiwalowym mieście będzie w tym roku smutno i szaro. Nic z tych rzeczy. Wprawdzie ze sceny opolskiego amfiteatru nie zaśpiewa Maryla Rodowicz a tym bardziej Kayah, ale będzie się działo! Pomocną dłoń podała bowiem mniejszość niemiecka. Jej organizacje przygotowują ogólnopolski festiwal dla młodzieży. Jak przekonują przedstawiciele mniejszości, wrześniowa impreza będzie adresowana „nie tylko do miłośników kultury niemieckiej”…

Jak podaje Polska Agencja Prasowa we wrześniu odbędzie się w Opolu pierwszy ogólnopolski festiwal dla młodzieży JugendFestivalMłodych. Imprezę przygotowują organizacje mniejszości niemieckiej, zrzeszone w Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. 

Cytowana przez PAP rzecznik Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Joanna Hassa zapewniała podczas konferencji prasowej, że festiwal adresowany jest nie tylko do miłośników kultury niemieckiej.

"Oczywiście, uczestnicy spotkania mogą liczyć na kontakt z kulturą i językiem niemieckim, zarówno w profesjonalnym, jak i amatorskim wydaniu. Jednak nasz festiwal to także okazja do pokazania młodzieży - tej należącej do mniejszości, jak i ich kolegom zainteresowanym życiem u zachodniego sąsiada, że nie musi w poszukiwaniu atrakcji wyjeżdżać za granice naszego kraju. Ciekawie i kolorowo może być także w rodzinnych stronach" - przekonywała Hassa.

Oprócz występów zespołów muzycznych będą zawody we wspinaczce a także rywalizacja motocyklistów. Nie zabraknie działań edukacyjnych. Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae zaprasza na warsztaty twórcze, a Niemieckie Towarzystwo Oświatowe na warsztaty animacji językowej. Do zabawy przyłączy się Politechnika Opolska – działające na uczelni koła naukowe przygotują pokazy dronów. 

Wszyscy chętni do kontaktu z niemiecką kulturą i nauką będą mogli o tym porozmawiać w punktach informacyjnych Centrum Studiów Niemieckich, Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej oraz Instytutu Goethego. 

Warto poczytać

 1. 1270najsztub 19.10.2017

  Są zarzuty prokuratorskie dla dziennikarza Piotra N., który potrącił pieszą

  Znany dziennikarz Piotr N. usłyszał w czwartek zarzut spowodowania wypadku - potrącenia pieszej. Grozi za to do trzech lat więzienia. Do zdarzenia doszło 5 października br.

 2. 1270radziwill 19.10.2017

  Minister zdrowia: nie ma przesłanek do zakazania farmaceutom powoływania się na "klauzulę sumienia"

  W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, brak jest przesłanek, by stwierdzić, że farmaceuci nie mogą powoływać się na "klauzulę sumienia" - ocenia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

 3. brexit19102017 19.10.2017

  Czy Polacy będą musieli opuścić Wielką Brytanię?

  Jednym z pytań, które wielu Polaków zadawało sobie po referendum po Brexicie było to, w jaki sposób zostanie potraktowana polska diaspora mieszkająca i pracująca na Wyspach.

 4. Grobybohaterowwiki 19.10.2017

  Na grobach bohaterów zapłoną znicze. Rusza 9 edycja akcji

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłoną w niedzielę w ramach akcji społecznej "Zapal znicz pamięci". W tym roku akcja ma 9. edycję, jej celem jest upamiętnienie pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy

 5. MN 19.10.2017

  RDI w obronie usuwanych patriotycznych profili na Facebooku

  Reduta Dobrego Imienia poszukuje osób, których strony i grupy na Facebooku zostały zablokowane samowolnie przez administratorów Facebooka. Informacje o takich poczynaniach posłużą jako dowody w sprawie sądowej - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook