Jedynie prawda jest ciekawa


Będzie festiwal w Opolu! Zorganizuje go… mniejszość niemiecka

16.06.2017

Po politycznej demonstracji niektórych artystów i zerwaniu umowy z TVP przez prezydenta Opola wydawało się, że w festiwalowym mieście będzie w tym roku smutno i szaro. Nic z tych rzeczy. Wprawdzie ze sceny opolskiego amfiteatru nie zaśpiewa Maryla Rodowicz a tym bardziej Kayah, ale będzie się działo! Pomocną dłoń podała bowiem mniejszość niemiecka. Jej organizacje przygotowują ogólnopolski festiwal dla młodzieży. Jak przekonują przedstawiciele mniejszości, wrześniowa impreza będzie adresowana „nie tylko do miłośników kultury niemieckiej”…

Jak podaje Polska Agencja Prasowa we wrześniu odbędzie się w Opolu pierwszy ogólnopolski festiwal dla młodzieży JugendFestivalMłodych. Imprezę przygotowują organizacje mniejszości niemieckiej, zrzeszone w Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. 

Cytowana przez PAP rzecznik Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Joanna Hassa zapewniała podczas konferencji prasowej, że festiwal adresowany jest nie tylko do miłośników kultury niemieckiej.

"Oczywiście, uczestnicy spotkania mogą liczyć na kontakt z kulturą i językiem niemieckim, zarówno w profesjonalnym, jak i amatorskim wydaniu. Jednak nasz festiwal to także okazja do pokazania młodzieży - tej należącej do mniejszości, jak i ich kolegom zainteresowanym życiem u zachodniego sąsiada, że nie musi w poszukiwaniu atrakcji wyjeżdżać za granice naszego kraju. Ciekawie i kolorowo może być także w rodzinnych stronach" - przekonywała Hassa.

Oprócz występów zespołów muzycznych będą zawody we wspinaczce a także rywalizacja motocyklistów. Nie zabraknie działań edukacyjnych. Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae zaprasza na warsztaty twórcze, a Niemieckie Towarzystwo Oświatowe na warsztaty animacji językowej. Do zabawy przyłączy się Politechnika Opolska – działające na uczelni koła naukowe przygotują pokazy dronów. 

Wszyscy chętni do kontaktu z niemiecką kulturą i nauką będą mogli o tym porozmawiać w punktach informacyjnych Centrum Studiów Niemieckich, Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej oraz Instytutu Goethego. 

Warto poczytać

 1. walter21022018 21.02.2018

  Symboliczny koniec Waltera. Rozpoczęła się rozbiórka pomnika gen. Świerczewskiego w Jabłonkach

  Rozpoczął się demontaż pomnika gen. Karola Świerczewskiego "Waltera" w Jabłonkach. Pozwolenie na jego demontaż wydał starosta leski. Prace ruszyły w środę przed godz. 11.

 2. 1270jaruzelskimend 21.02.2018

  W końcu! Już wkrótce Jaruzelski i Kiszczak stracą stopnie!

  W czwartek na Komitecie Stałym Rady Ministrów będzie dyskutowany projekt ustawy umożliwiającej odebranie stopni generalskich - zapowiedział w środę szef Komitetu Jacek Sasin

 3. 1270IZRAELWOJNA 21.02.2018

  Zybertowicz: konflikt izraelsko-polski jest dla społeczeństwa pewnym wstrząsem

  To nie my zainicjowaliśmy konflikt izraelsko-polski, który jest dla społeczeństwa pewnym wstrząsem - ocenił doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz

 4. 1270wolyn 20.02.2018

  Zakaz prowadzenia ekshumacji będzie obciążał relacje polsko-ukraińskie

  Zakaz prowadzenia ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów będzie obciążał relacje polsko-ukraińskie dopóki nie zostanie zniesiony - uważa wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Jesteśmy zdeterminowani, żeby prowadzić rozmowy ze stroną ukraińską, by wspólnie osiągnąć ten cel - dodał.

 5. 1270degradacja 20.02.2018

  "Odebranie stopni generalskich Jaruzelskiemu i Kiszczakowi to elementarna uczciwość"

  Należy odebrać stopnie generalskie m.in. Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi ze względu na elementarną uczciwość; dziś musimy młodemu pokoleniu wskazać, jakie postawy są godne, a jakie trzeba określić mianem zdrady - podkreślił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

 6. 1270pseudohist 20.02.2018

  Historyk Jan Grabowski przestrzega Tel Awiw przed dialogiem z Polską

  Polski historyk Jan Grabowski powiedział w Tel Awiwie, że przystępowanie do dialogu z Polską na temat "ustawy o Holokauście" (nowelizacji ustawy o IPN) jest ostatnią rzeczą, jaką Izrael powinien zrobić - informuje we wtorek "Haarec" w wydaniu online.

 7. 1270dudalitwa 20.02.2018

  Polacy murem za prezydentem i premierem

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (72 proc.) zaufaniem - wynika z sondażu CBOS. Premier Mateusz Morawiecki ma 64 proc. zaufanie, a wicepremier Beata Szydło - 58 proc.

 8. ukraina20022018 20.02.2018

  Ambasador Ukrainy po spotkaniu ze Schetyną: "Nowela ustawy o IPN tworzy antypolskie nastroje"

  "Nowela ustawy o IPN tworzy antypolskie nastroje na Ukrainie; trzeba stworzyć warunki do tego, żeby nie było barier między narodami"

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook