Jedynie prawda jest ciekawa

Będzie festiwal w Opolu! Zorganizuje go… mniejszość niemiecka

16.06.2017

Po politycznej demonstracji niektórych artystów i zerwaniu umowy z TVP przez prezydenta Opola wydawało się, że w festiwalowym mieście będzie w tym roku smutno i szaro. Nic z tych rzeczy. Wprawdzie ze sceny opolskiego amfiteatru nie zaśpiewa Maryla Rodowicz a tym bardziej Kayah, ale będzie się działo! Pomocną dłoń podała bowiem mniejszość niemiecka. Jej organizacje przygotowują ogólnopolski festiwal dla młodzieży. Jak przekonują przedstawiciele mniejszości, wrześniowa impreza będzie adresowana „nie tylko do miłośników kultury niemieckiej”…

Jak podaje Polska Agencja Prasowa we wrześniu odbędzie się w Opolu pierwszy ogólnopolski festiwal dla młodzieży JugendFestivalMłodych. Imprezę przygotowują organizacje mniejszości niemieckiej, zrzeszone w Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. 

Cytowana przez PAP rzecznik Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Joanna Hassa zapewniała podczas konferencji prasowej, że festiwal adresowany jest nie tylko do miłośników kultury niemieckiej.

"Oczywiście, uczestnicy spotkania mogą liczyć na kontakt z kulturą i językiem niemieckim, zarówno w profesjonalnym, jak i amatorskim wydaniu. Jednak nasz festiwal to także okazja do pokazania młodzieży - tej należącej do mniejszości, jak i ich kolegom zainteresowanym życiem u zachodniego sąsiada, że nie musi w poszukiwaniu atrakcji wyjeżdżać za granice naszego kraju. Ciekawie i kolorowo może być także w rodzinnych stronach" - przekonywała Hassa.

Oprócz występów zespołów muzycznych będą zawody we wspinaczce a także rywalizacja motocyklistów. Nie zabraknie działań edukacyjnych. Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae zaprasza na warsztaty twórcze, a Niemieckie Towarzystwo Oświatowe na warsztaty animacji językowej. Do zabawy przyłączy się Politechnika Opolska – działające na uczelni koła naukowe przygotują pokazy dronów. 

Wszyscy chętni do kontaktu z niemiecką kulturą i nauką będą mogli o tym porozmawiać w punktach informacyjnych Centrum Studiów Niemieckich, Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej oraz Instytutu Goethego. 

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook