Jedynie prawda jest ciekawa

Będzie czystka w TVP?

15.05.2013

Zarząd TVP S.A. zdecydował o przetransferowaniu większości dziennikarzy, montażystów, charakteryzatorów i grafików do zewnętrznej firmy, która ma być wybrana jesienią w przetargu.

20 maja do decyzji zarządu ustosunkować ma się Rada Nadzorcza TVP.

Decyzja zarządu jest kontynuacją rozpoczętych wcześniej procesów restrukturyzacyjnych w spółce. Wcześniej zarząd i rada nadzorcza zdecydowały o połączeniu czterech strategicznych jednostek organizacyjnych TVP: Agencji Produkcji Telewizyjnej z Agencją Filmową i Agencji Produkcji Audycji Informacyjnych z TVP Info i w ten sposób utworzenia: Telewizyjnej Agencji Informacyjnej oraz Agencji Produkcji Telewizyjnej i Filmowej.

Jak wyjaśniła dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi w Telewizji Polskiej Ewa Ger, z analiz pewnych procesów i funkcji związanych z połączeniem czterech jednostek strategicznych wyszło, że "z powodzeniem spółka mogłaby realizować część swoich zadań zewnętrznie, z założeniem, że funkcja dziennikarska zostaje podzielona na funkcję koordynującą i wykonawczą".

Funkcja dziennikarska koordynująca ma pozostać w spółce, a wykonawcza ma być wyprowadzona na zewnątrz. Na zewnątrz wyprowadzony ma być też w całości montaż, charakteryzacja i grafika. "Z analiz wychodzi, że ma to dotyczyć całej spółki, także oddziałów terenowych" - zaznaczyła Ger.

W efekcie przejęcia zadań firma zewnętrzna przejmie również wszystkich pracowników, którzy do tej pory realizowali te zadania w strukturze TVP. Jak poinformował Ger, dotyczyć będzie to 550 osób. Proces przeniesienia zadań do podmiotu zewnętrznego planuje się na przełom października i listopada br.

Jak dodała dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi, choć z analiz prawnych wynika, że firma zewnętrzna nie musi być wyłoniona w drodze przetargu, to jednak dla czystości i transparentności zastosowany będzie tryb ustawy o zamówieniach publicznych.

Jak można przeczytać w komunikacie Zarządu TVP, pracownicy realizujący funkcje, które w trzecim kwartale br. zostaną przeniesione do zewnętrznej firmy, będą mieli zagwarantowane przez spółkę dotychczasowe warunki pracy i płacy przez okres 12 miesięcy. "Zaakcentować warto, że zniesiony zostanie zakaz konkurencji. Firma zewnętrzna, która przejmie wytypowane funkcje wykonawcze będzie także zobowiązana do zapewnienia niezbędnej infrastruktury organizacyjnej i udzielenia wsparcia pracownikom" - napisano.

ansa/PAP

[fot. Jan Nowak]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook