Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Będzie bezpieczniej w powietrzu?

12.05.2014

Resort obrony szykuje prawo, które pozwoli zestrzelić każdy porwany samolot oraz inne obiekty latające, które mogą posłużyć do ataków.

Czy Polska zaczęła się przygotowywać do wojny? Jak informuje „Rzeczpospolita”, MON chce zmienić przepisy, by łatwiej było przeciwdziałać atakom z powietrza. Zmiany mają dotyczyć m.in. procedur związanych z porwanymi samolotami.

W przepisach z 2004 roku opisano procedurę zachowania się w przypadku porwania samolotu. Zgodnie z nią do pilota porwanego statku wysyła się drogą radiową wezwanie do lądowania, następnie wysyła samoloty przechwytujące, ostrzega strzałami ostrzegawczymi, a na koniec można go zestrzelić. Obecnie resort obrony chce rozszerzenia przepisów.

Okazuje się bowiem, że w regulacjach istnieje luka. Przepisy nie przewidują sytuacji, gdy użyty przez terrorystów samolot nie przylatuje z zagranicy, a wystartował z lotniska na terenie Polski. Nie dotyczą też maszyn, które są zarejestrowane w Polsce albo mają celowo zakryte znaki rozpoznawcze.

„Zasadniczym celem projektowanych zmian jest objęcie ochroną nie tylko granicy państwowej, ale również całej przestrzeni powietrznej RP” – tłumaczy rzecznik MON płk Jacek Sońta.

Resort chce, by oprócz samolotów i śmigłowców przepisy obejmowały coraz popularniejsze bezzałogowe drony, szybowce, balony, sterowce i spadochrony. Decyzję o zniszczeniu obiektu ma podejmować dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Wciąż niemożliwe będzie jednak zestrzelenie samolotu, na pokładzie którego oprócz terrorystów znajdują się pasażerowie. Taki przepis wprowadzono w 2004 r., ale cztery lata później uchylił go Trybunał Konstytucyjny.

Pytany o to, dlaczego rząd chce zmian, wiceszef komisji obrony poseł PiS Mariusz Antoni Kamiński wskazuje, że nie ma to związku z większym zagrożeniem terrorystycznym naszego kraju. „MON chce się przygotować na każdą ewentualność i uniknąć sytuacji, gdy w momencie ataku dowódca nie podejmuje decyzji o akcji z powodu nieprecyzyjnego prawa” – tłumaczy.

Więcej w „Rzeczpospolitej”.

TK
[Fot. chor. Artur Zakrzewski/DPI MON]

Słowa kluczowe:

MON

,

resort

,

Polska

,

polityka

,

Wojsko Polskie

,

wojsko

Warto poczytać

 1. mid-17325117 25.03.2017

  Marsz opozycji: „Kocham Cię, Europo!"

  „Nie damy odebrać sobie szans unijnych, europejskich. Nie damy wyprowadzić Polski z projektu, który jest gwarancją naszego bezpieczeństwa, rozwoju i postępu cywilizacyjnego”.

 2. mid-17325112 25.03.2017

  Protest frankowiczów w Warszawie

  "Ze wszystkich stron sceny politycznej odczuwamy blokadę" - mówił Andrzej Zalewski z Ruchu Obywatelskiego Frankowcy PL.

 3. mid-17325032 25.03.2017

  Rafalska: Rodzina w centrum

  "Rodzina energią dla Polski": To hasło chyba najlepiej oddaje cel, który przyświeca działaniom rządu - powiedziała szefowa MRPiPS.

 4. po-stefekk 25.03.2017

  PO: Rolą Platformy Obywatelskiej jest przygotowanie obrony polskiego samorządu

  Zdaniem PO zapowiadane przez PiS zmiany prawa zmierzają do ponownej centralizacji państwa.

 5. policjawPolitycepl 25.03.2017

  CBŚP rozbiło gang, który wyłudzał VAT

  Pięcioosobową grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniem VAT rozbili funkcjonariusze CBŚP z Bielska-Białej.

 6. mid-17324205 25.03.2017

  Rodzina jednym z ważniejszych elementów życia

  - Rodzina staje się jednym z ważniejszych elementów życia społecznego - powiedział Jacek Sapa.

 7. mid-17324078 24.03.2017

  HGW o zawiadomieniu CBA ws. reprywatyzacji

  CBA skierowało do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu korupcji i niedopełnienia obowiązków przez urzędników stołecznego ratusza przy reprywatyzacji działek m.in. w obrębie Placu Defilad.

 8. mid-17323115 24.03.2017

  Petru: Raczej zagłosujemy za odwołaniem Szydło

  „Wiemy dobrze, że gdyby to miałoby być prawdziwe konstruktywne wotum nieufności, to wszystkie partie musiałby się spotkać, ustalić wspólnego kandydata”.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook