Jedynie prawda jest ciekawa


Będą sankcje dla Polski? "Jest zerowa szansa"

22.12.2017
KomisjaEuropejska
Będą sankcje dla Polski? "Jest zerowa szansa"

Jest zerowa szansa, żeby wobec Polski były jakieś sankcje, ale również jest niewielka szansa, że artykuł 7 będzie uruchomiony - powiedział w piątek wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS). W ocenie europosła, wartości zawarte w zapisach dotyczących art 7.1, nie są w Polsce zagrożone.

Komisja Europejska zdecydowała w środę o uruchomieniu art. 7.1 traktatu unijnego wobec Polski. Wiceszef Komisji Frans Timmermans, który poinformował o tej decyzji, podkreślił, że KE daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności.

Czarnecki ocenił w TV Republika, że wartości zawarte w zapisach dotyczących art 7.1, czyli szacunek dla godności ludzkiej, wolność, demokracja, równość, poszanowanie praworządności i praw człowieka oraz praw mniejszości, nie są w Polsce zagrożone.

- Art. 7 Traktatu Unii Europejskiej nie został uruchomiony. Na razie Komisja Europejska zwróciła się do Rady Europejskiej. Rada zajmie się tym w przyszłym roku - tłumaczył europoseł.

Dodał, że KE skierowała także do Trybunału Sprawiedliwości UE ustawę o Sądach powszechnych. - Mimo że występują tam elementy ustawodawcze, jak te które są w ustawodawstwie wielu krajów członkowskich UE np. Niemiec, Francji, to nie budzi wątpliwości w przypadku tych krajów, nie budzi protestów, a w przypadku Polski wzbudziło - zauważył Czarnecki. Przypomniał, że KE "skierowała także tzw. czwartą rekomendację, czyli "ściągę" co polski rząd powinien zrobić, żeby było dobrze".

Zdaniem europosła chodziło i to, by pokazać "histerię w mediach w Polsce". - Chcieli pokazać, że Polska jest na wylocie Unii Europejskiej, że nas wypchną, albo sami wyjdziemy, że Jarosław Kaczyński zabierze Polaków i wyprowadzi z Unii - to kompletne bzdury i farmazony - ocenił.

Czarnecki uważa, że "jest zerowa szansa żeby były jakieś sankcje wobec Polski, ale również jest niewielka szansa, że artykuł 7 będzie uruchomiony". Jak tłumaczył, potrzebna jest najpierw zgoda Parlamentu Europejskiego, a do niej potrzeba 2/3 europosłów, co - jak ocenił - będzie "wrogom Polski bardzo trudne do osiągnięcia". - 2/3 europosłów to jest duża większość i nie łatwo będzie przeciwnikom Polski tych posłów zmobilizować - dodał polityk.

Jednak jego zdaniem "nie chodzi o kwestie formalno-prawne". - Tu chodzi o to, żeby robić zadymę medialno-, propagandowo-polityczną, żeby Polaków zastraszyć - podkreślił.

Europoseł wskazał, że KE jest na "swoistej wojnie hybrydowej z Polską od dłuższego czasu". - To wynika z wielu powodów. Myślę, że głównym jest to, że Polska postawiła się w sprawie imigrantów muzułmańskich - powiedział.

- Polska pokazała całej Unii, że można bezkarnie mieć własne zdanie - nie przyjąć żadnego imigranta, głównie są to wyznawcy islamu spoza Europy, i nie ma żadnych konsekwencji, bo przyjęliśmy w PE budżet na przyszły rok - ani euro mniej dla Polski - powiedział.

Zdaniem Czarneckiego, KE interesuje się Polską ponieważ, jest "liderem naszego regionu Europy i że przykład Polski może być zaraźliwy".

Podkreślił, że "Polska kwitnie pod względem gospodarczym, staje się najważniejszym państwem w wymiarze politycznym i nic sobie nie robi z presji europejskiej". - Polska gospodarczo rośnie (...) i w perspektywie kilku, kilkunastu lat Polska może stać się realnym konkurentem gospodarczym dla Paryża, czy Berlina to - chociaż tego wprost nikt nie powie - także, poza odwetem za to, że nie przyjęliśmy muzułmańskich imigrantów, jest genezą tej sytuacji - dodał.

Czarnecki pytany, kto, oprócz Węgrów, w tym sporze może być sojusznikiem Polski, odparł, że np. Madryt, bo "premier Hiszpanii, już w sierpniu, powiedział, że jest przeciwny nadmiernej ingerencji w sprawy wewnętrzne krajów członkowskich Unii". - Powiedział to nie dlatego, że zakochał się w Polsce tylko dlatego, że uznał, że ci, którzy dzisiaj wtrącają się w sprawy Polski, jutro mogą się wtrącać w sprawy Hiszpanii, jeśli chodzi o Katalonię - wyjaśnił.

Art. 7.1 unijnego traktatu mówi, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada UE (składająca się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich) większością czterech piątych, po uzyskaniu zgody PE, może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych.

Timmermans powiedział na środowej konferencji prasowej, że "Komisja jest gotowa, w konsultacji z PE i Radą, do ponownego rozważenia swojej uzasadnionej propozycji". - To nie jest opcja nuklearna. Prosimy teraz Radę i PE o to, co Komisja robiła przez ostatnie dwa lata: o przeanalizowanie sytuacji i zadecydowanie, czy w opinii tych dwóch instytucji istnieje wyraźne ryzyko poważnego zagrożenia dla praworządności - powiedział wiceszef KE. 

PAP

Warto poczytać

 1. walada23062018 23.06.2018

  Bratobójczy pojedynek w Gdańsku. J. Wałęsa ostro przeciwko P. Adamowiczowi!

  Syn b. prezydenta, eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska.

 2. partia-razem-23062018 23.06.2018

  Partia Razem znalazła sojuszników. Lewicowa formacja zamierza podbić PE

  "Nowy Ład dla Europy" - z takim wspólnym programem Partia Razem oraz inne lewicowe ugrupowania europejskie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zakłada on m.in. europejską płacę minimalną, standaryzację ochrony zdrowia, wdrożenie europejskiego systemu azylowego

 3. walesa24052018 23.06.2018

  Wałęsa dyktatorem? "Wy zrobicie, a mi podziękują"

  Podczas sobotniego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku został powołany Komitet Obywatelski, na czele którego stanął Lech Wałęsa. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer oraz Andrzej Rzepliński

 4. dzien-ojca-23062018 23.06.2018

  Piękne życzenia z okazji dnia ojca od Prezydenta

  Z okazji Dnia Ojca Kancelaria Prezydenta RP złożyła w sobotę na Twitterze życzenia i przypomniała sześciu wybitnych Polaków

 5. zydzi-22062018 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Zaledwie co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

  Tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu wzrosło w latach 2015-2017 i jest największe w ciągu ostatnich 15 lat.

 6. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, na którym zestawia Mateusza Morawieckiego ze znanymi dyktatorami i zbrodniarzami.

 7. pawlowicz07052018 22.06.2018

  Polska przyjmuje imigrantów na podstawie tajnych umów? Szokujący list Pawłowicz do premiera

  Krystyna Pawłowicz za pośrednictwem twittera opublikowała treść listu, jaki w środę wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego. Posłanka PiS twierdzi w nim, że polski rząd w tajemnicy sprowadził imigrantów do Polski

 8. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook