Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Będą przesuwać boeinga

02.11.2011

Boeing, który lądował we wtorek awaryjnie na warszawskim lotnisku zostanie podniesiony z pasa startowego. Samolot zostanie podniesiony dźwigiem i przemieszczony o kilkadziesiąt metrów, by przygotować go do transportu w miejsce, w którym zostanie dokładnie zbadany przez ekspertów. Specjaliści z fabryki w Seattle zaakceptowali sposób podnoszenia maszyny przez polskie służby.

Prawdopodobnie jeszcze dziś jeden pas na Okęciu zostanie odblokowany. Musi to jednak zostać poprzedzone dokładnym oczyszczeniem i oględzinami drogi startowej.

Na pokładzie samolotu lecącego rejsem LO 016 z Newarku do Warszawy było 220 pasażerów i 11 członków załogi. Samolot, przygotowując się do lądowania w Warszawie, nie mógł wypuścić podwozia. Po kilkudziesięciominutowym krążeniu nad stolicą kapitan zdecydował się lądować na brzuchu. Samolot był eskortowany przez dwa myśliwce F-16. Myśliwce z 32. bazy w Łasku były w powietrzu już kilka minut po informacji o kłopotach maszyny LOTu. Piloci myśliwców pomagali załodze boeinga, informując go o sytuacji. Pas startowy polano pianą, a na lotnisku czekały w pogotowiu wozy strażackie i karetki.

Samolot płasko przyziemił, pojawiły się tylko niewielkie płomienie, gdy silniki samolotu tarły o pas startowy. Po wylądowaniu, ok. godz. 14.40, samolot został polany pianą gaśniczą. W tym czasie z pokładu w ciągu kilku minut ewakuowano pasażerów. Na wszelki wypadek wszyscy pasażerowie zostali jednak przebadani w lotniskowym centrum medycznym, a wieczorem opuścili port lotniczy.

Prezes LOT Marcin Piróg powiedział, że kapitan boeinga, który lądował awaryjnie na warszawskim lotnisku imienia Chopina, jest jednym z najbardziej doświadczonych pilotów linii lotniczych. Marcin Piróg podkreślił, że pierwszy raz w historii Polskich Linii Lotniczych LOT doszło do takiej sytuacji.

Zdaniem Marcina Piróga, kapitan Tadeusz Wrona zachował się perfekcyjnie, lądując w bardzo trudnej sytuacji. Samolot, który awaryjnie lądował, ma 14 lat. Jest najmłodszy w flocie maszyn długodystansowych i nie było do tej pory kłopotów technicznych podczas jego eksloatacji.

IAR
[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Słowa kluczowe:

awaria

,

lądowanie

,

boeing

,

Warszawa

Warto poczytać

 1. siemoniak-stare 22.05.2017

  Siemoniak atakuje Wojska Obrony Terytorialnej

  Były szef MON krytykuje nowy rodzaj sił zbrojnych powołany przez Antoniego Macierewicza.

 2. mid-17522101 22.05.2017

  Prezydent o Wodeckim: odszedł wybitny muzyk

  Jeden z najpopularniejszych polskich piosenkarzy, skrzypek, trębacz i kompozytor Zbigniew Wodecki zmarł w poniedziałek w Warszawie.

 3. mid-17522108 22.05.2017

  Prezydent Duda: Singapur jest naszym ważnym partnerem

  "Pan prezydent Singapuru dokonał szerszego otwarcia drzwi na współpracę i za to bardzo serdecznie dziękuję" - podkreślił prezydent otwierając Polsko-Singapurskie Forum Biznesowe.

 4. SiedzibaTelewizjiPolskiejwWarszawie2017 22.05.2017

  TVP: Zarzuty o cenzurowaniu festiwalu w Opolu są nieprawdziwe

  - Zarzuty o funkcjonowaniu cenzury artystów występujących na Festiwalu Opole 2017 są nieprawdziwe i naruszają dobre imię spółki - oświadczyła w poniedziałek TVP.

 5. kownacki 22.05.2017

  Kownacki: Caracale to największa afera Platformy

  Wiceminister obrony odpowiada na ataki polityków opozycji.

 6. ciarkaSITVPinfo 22.05.2017

  Dymisje w dolnośląskiej policji

  - Komendant dolnośląskiej policji, jego zastępca ds. prewencji i komendant miejski zostali odwołani ze stanowisk przez szefa MSWiA w związku ze śmiercią Igora Stachowiaka. Powodem utrata zaufania i niedopełnienie obowiązków - poinformował w poniedziałek rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 7. mid-epa05979655 22.05.2017

  Wałęsa kpi z ABW: Wyczyściłem wszystko

  - Wyczyściłem wszystko, więc mogą do mnie przyjść - mówi Lech Wałęsa nt. informacji, że ABW będzie chciała sprawdzić dokumenty, które niedawno opublikował w internecie.

 8. mac65 22.05.2017

  Platforma chce do środy dokumenty z MON

  Posłowie PO wystosowali w poniedziałek pismo ponaglające do szefa MON Antoniego Macierewicza, by udostępnił im kolejne dokumenty ws. zakupu śmigłowców dla wojska.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook