Jedynie prawda jest ciekawa


Będą konsultacje ws. warszawskiej metropolii

09.02.2017

Projekt ws metropolii warszawskiej to propozycja, którą chcemy poddać szerokiej dyskusji; PiS opowiada się za tym, by metropolia składała się z niezależnych gmin - mówili posłowie PiS. Przypomnieli, że za trzy tygodnie odbędą się kolejne konsultacje z przedstawicielami samorządów.

W środę odbyło się spotkanie u wojewody mazowieckiego z udziałem samorządowców z podwarszawskich gmin, w którym uczestniczył m.in. poseł Jacek Sasin, który w ostatnim czasie prezentował projekt PiS ws metropolii warszawskiej. Na czwartkowej konferencji prasowej Sasin zaznaczył, że uczestnicy środowego spotkania, umówili się na kolejne, które ma odbyć się za trzy tygodnie.

"Spotkanie za trzy tygodnie będzie startem prac nad tym projektem" - powiedział Sasin. Dodał, że są plany rozmów z mieszkańcami, a także organizowania paneli ekspertów na temat projektu. 

Poseł PiS powiedział, że obecny projekt ustawy o metropolii warszawskiej to propozycja, wizja, którą PiS chce poddać szerokiej dyskusji. "Chcemy słuchać ludzi, bo to będzie służyło sukcesowi tego pomysłu" - zaznaczył Sasin. 

Jak poinformował PiS będzie chciało organizować spotkania, panele ekspertów, którzy będą dyskutować nad projektem. "Pierwsze takie analizy ekspertów zresztą już się pojawiły - mam nadzieję, że będzie ich więcej - pokazują, że sam kierunek zmierzający do tego, żeby takie uregulowania prawne dotyczące metropolii powstały jest jak najbardziej słuszny, nie mamy co do tego wątpliwości, musimy pracować nad szczegółami" - powiedział.

Dodał, że PiS chce budować państwo silne i nowoczesne, czego elementem są metropolie. Zaznaczył, że w Polsce naturalnie ukształtowały się dwie metropolie: śląska i warszawska, które - podkreślił Sasin - potrzebują uregulowań prawnych. Poseł PiS zapewnił, że od początku założeniem posłów - autorów projektu było wywołanie dyskusji na temat metropolii. 

Pytany przez dziennikarzy, czy w związku z konsultacjami, które PiS zamierza przeprowadzić, będzie przygotowywany nowy projekt, a obecny zostanie wycofany odpowiedział, że nie ma powodów, żeby wycofywać projekt. "Jeśli ten projekt w wyniku tych rozmów ulegnie poważnym zmianom, to będziemy się zastanawiać: albo wniesiemy nowy projekt, albo będziemy poprawiać ten, który jest" - powiedział
Sasin. 

Poseł PiS był również pytany o przeprowadzenie referendum w Warszawie, w którego sprawie uchwałę podjęła rada miasta. "Dzisiaj organizowanie referendów ws. przyłączania kogokolwiek do czegokolwiek, łączenia, jest dosyć kosmicznym pomysłem, ponieważ nie dotyka w ogóle problemów, o których rozmawiamy, to jest wirtualny, wymyślony przez PR-owców PO na to, jak przykryć gigantyczną aferę reprywatyzacyjną w Warszawie" - mówił.

Pytany o sprawę ewentualnego "przyłączania" gmin do Warszawy odpowiedział, że metropolia warszawska będzie zorganizowana na zasadzie powiatu. "Czyli zastępuje dzisiejsze powiaty zarówno w wymiarze warszawskim, jak i podwarszawskim, nie ma budowania dodatkowego szczebla, nie ma budowania
dodatkowej administracji, nie ma żadnych dodatkowych urzędów" - zaznaczył.

Inny poseł PiS Jarosław Krajewski zaznaczył, że jego partia jest zwolennikiem tego, aby metropolia warszawska składała się z niezależnych gmin. Podkreślił też, że do polityków PiS docierały sygnały od radnych dzielnic Warszawy oraz aktywistów miejskich, że warto byłoby podczas zmian ustroju m. st. Warszawy również rozwiązać problem kompetencji burmistrzów i rad dzielnic.

"Chcemy też dać wyraźny sygnał, że warto upodmiotowić dzielnice m. st. Warszawy oraz wzmocnić rolę burmistrzów dzielnic" - powiedział Krajewski. Jak dodał, "nie może być tak, że burmistrz dzielnicy nie jest realnym gospodarzem, a niestety często występuje w roli petenta wobec prezydenta m. st. Warszawy".

Według złożonego w Sejmie przez PiS projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy stolica stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Zgodnie z propozycją miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem objąć ma gminę Warszawa oraz 32 okoliczne gminy. Projekt spotkał się z krytyką samorządowców i opozycji. 

W poniedziałek Rada Warszawy głosami PO przyjęła uchwałę ws. przeprowadzenia 26 marca referendum ws. zmian w ustroju Warszawy i zmiany jej granic. We wtorek natomiast o przeprowadzeniu referendum ws. przyłączenia do Warszawy zdecydowali radni Podkowy Leśnej. Podobne referendum ma się też odbyć w Legionowie.

ansa/PAP

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 2. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 3. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 4. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 5. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 6. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 7. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 8. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook