Jedynie prawda jest ciekawa


Beata Szydło wylądowała w Brukseli

18.02.2016

Premier Beata Szydło przybyła w czwartek do Brukseli na szczyt UE w sprawie kryzysu migracyjnego oraz porozumienia z Londynem. Chcemy dobrego porozumienia, ale nie zapłacimy każdej ceny za pozostanie Wielkiej Brytanii w UE - mówi wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Przed szczytem szefowa polskiego rządu weźmie udział w spotkaniu przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem premierów Słowenii i Chorwacji, spotka się również z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Będzie też uczestniczyć w spotkaniu szefów rządów i państw UE z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Podczas szczytu w czwartek i piątek unijni przywódcy będą m.in. negocjować porozumienie w sprawie warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.

Wiceminister Szymański zapytany w czwartek przed wylotem przez PAP, na jakie warunki Wielkiej Brytanii Polska jest w stanie się zgodzić, odparł: "Musimy mieć porozumienie, które będzie dawało gwarancję praw Polaków, którzy już pracują na Wyspach, musimy mieć jasność, że mechanizmy nadzwyczajne, które są kierowane w stosunku do Wielkiej Brytanii w związku ze specyficznym (brytyjskim) systemem opieki społecznej, nie będą otwierały drzwi do demontażu swobody przepływu osób, migracji pracowników na całym wspólnotowym rynku".

"Musimy mieć jasność, że mechanizmy te będą ograniczone w czasie co do typu świadczeń, które mogą być zawieszane czy inaczej kształtowane. Musimy też mieć jasność, kogo to może dotyczyć. Nie chodzi tutaj tylko o ochronę praw osób, które dzisiaj pracują na Wyspach, ale również o osoby, które poszukują pracy i nie straciły związku z rynkiem pracy. Te osoby również, na wypadek, kiedy mechanizm będzie zastosowany, znajdą pracę, nie powinny być traktowane jako osoby nowe" – dodał Szymański.

Na pytanie PAP, czy Polska jest gotowa do użycia weta w razie groźby wprowadzenia niekorzystnych dla naszego kraju rozwiązań, wiceszef MSZ odpowiedział: "Tak długo jak nie mamy wynegocjowanego całego tekstu, tego porozumienia po prostu nie ma. Nie ma więc powodu do mowy o jego wetowaniu".

"Jestem przekonany, że wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, aby mieć dobre porozumienie. To nie oznacza, że jesteśmy w stanie zapłacić każdą cenę za pozostanie Wielkiej Brytanii w UE. To musi być proporcjonalne, dobrze skrojone porozumienie" - podkreślił Szymański. Wiceminister zaznaczył, że jeżeli chodzi o porozumienie z Wielką Brytanią, to nie tylko Grupa Wyszehradzka, ale cała Europa Środkowa mówi jednym głosem. 

Szymański mówił też o drugim temacie szczytu - rozwiązaniu problemu migracji. "Mamy wielką gotowość, jeżeli chodzi o ochronę granicy zewnętrznej, wysyłanie straży granicznej, jak i wsparcie finansowe, i zmiany regulacyjne, żeby pomagać u źródeł kryzysu humanitarnego, współpracować z krajami trzecimi. Natomiast Polska nie jest gotowa, żeby brać udział w centralnie zarządzanej polityce migracyjnej UE. Instrumenty polityki migracyjnej muszą pozostać w polskich rękach" - podkreślił.

Przywódcy unijni będą w Brukseli rozmawiać o możliwościach zmniejszenia napływu uchodźców do UE. Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział PAP, że powinna zostać powołana europejska straż graniczna i przybrzeżna. "Powinniśmy wzmocnić i uszczelnić nasze granice oraz próbować rozwiązać problem u źródła, podejmować aktywnie pomoc humanitarną" - zaznaczył.

Przypomniał, że podczas poniedziałkowego szczytu Grupy Wyszehradzkiej "jeden z uczestników rozmów" poddał pod dyskusję możliwość zamknięcia granicy macedońsko-greckiej, ale - jak mówił Bochenek - "jest to na razie pewna projekcja" do rozważenia w przypadku, gdyby Grecja i Turcja nie wywiązywały się ze swoich zobowiązań. "Na tę chwilę zależy nam na tym, by zrezygnować ze stałego mechanizmu relokacji uchodźców" - powiedział rzecznik rządu.

Premierzy Grupy Wyszehradzkiej, w tym premier Szydło, w poniedziałkowej deklaracji przyjętej po szczycie w Pradze ostrzegli, że bez umocnienia zewnętrznych granic UE sytuacja może wymknąć się spod kontroli. Wskazali również, że konieczny jest alternatywny plan działania, na wypadek gdyby współpraca z Turcją w opanowaniu kryzysu nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. W praskim szczycie brali także udział premier Bułgarii Bojko Borysow i prezydent Macedonii Gjorge Iwanow.

Premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier we wspólnej deklaracji wyrazili "pełne poparcie" dla przedsięwzięć przyjętych na płaszczyźnie UE w celu skuteczniejszego chronienia granic zewnętrznych, jednocześnie podkreślając swój negatywny stosunek do trwałego mechanizmu relokacyjnego.

Szefowa polskiego rządu po praskim szczycie oświadczyła, że "konieczne jest uzyskanie kontroli nad przepływami migracyjnymi na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej oraz stworzenie ram bardziej wszechstronnej polityki migracyjnej". "Jesteśmy gotowi do wspólnej pracy nad propozycją dotyczącą tworzenia europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej" - mówiła Szydło.

"Oczekujemy, że najpóźniej podczas marcowego posiedzenia Rady Europejskiej zostaną przyjęte decyzje, które pozwolą na realną kontrolę granic Unii Europejskiej oraz na skuteczne działania Wspólnoty ograniczające napływ migrantów" - mówiła Szydło. Wskazała także na potrzebę natychmiastowej implementacji wspólnego planu działania UE-Turcja.

W zawartym w listopadzie porozumieniu Turcja zobowiązała się do powstrzymania fali uchodźców z Bliskiego Wschodu poprzez bardziej skuteczną kontrolę swojej granicy z Grecją. Bruksela przekaże w zamian władzom w Ankarze 3 mld euro, które mają być przeznaczone na poprawę warunków życia 2,5 mln uchodźców z Syrii przebywających obecnie na terytorium Turcji.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. Anders17032018 17.03.2018

  Anders zapowiada: oddam premię

  Oddam premię, którą otrzymałam w styczniu - zapowiedziała w sobotę w radiu RMF FM senator, sekretarz stanu w kancelarii premiera Anna Maria Anders. Oceniła, że jeżeli kogoś chce się wynagrodzić za działanie, to się powinno mu podwyższyć pensję

 2. MajewskiBaranPozniak 17.03.2018

  Gdańsk będzie wspierał... zmianę płci? "Musimy się temu stanowczo sprzeciwić"

  Refundacja przez miasto operacji zmiany płci, czy stworzenie tymczasowych dokumentów dla osób przechodzących taką operację - takie rekomendacje w Modelu na rzecz Równego Traktowania wzbudziły protesty środowisk związanych z Koalicją dla Gdańska

 3. Duda16032018 16.03.2018

  Kontrowersyjne słowa Prezydenta. Co miał na myśli mówiąc o "niemieckim uznaniu"?

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas wyraził uznanie za moją interwencję w proces legislacyjny ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości; przekazałem mu, że jestem ostatnią osobą, która chciałaby ograniczenia niezawisłości sędziowskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda portalowi 300polityka.pl

 4. sad05032018 16.03.2018

  Nadzwyczajna kasta broni się jak może. Sędziemu oskarżonemu o kradzież... złagodzono wyrok!

  Karę obniżenia wynagrodzenia o 20 proc. na okres dwóch lat wymierzył w piątek Sąd Najwyższy w sprawie dyscyplinarnej szczecińskiego sędziego obwinionego o to, że ukradł ze sklepu element wkrętarki. Tym samym SN zmienił wyrok sądu I instancji wydalający sędziego z zawodu

 5. CBATT1 16.03.2018

  Schetyna chce likwidacji CBA. Tymczasem Polacy są zdecydowanie innego zdania

  45 proc. badanych pozytywnie ocenia działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego, negatywnie - 12 proc. - wynika z marcowego sondażu CBOS

 6. 1270biedlaq 16.03.2018

  Prezes właściciela Biedronki zarobił w ub.r. 152 razy więcej niż załoga

  Pedro Soares dos Santos, prezes firmy Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka, zarobił w ub.r. łącznie ponad 2 mln euro brutto

 7. Ziobro16032018 16.03.2018

  Będzie śledztwo odnośnie wyroku w sprawie Kalemby. Sędziowie złamali prawo?

  Przełom w sprawie Tomasza Komendy nie nastąpiłby, gdyby nie połączenie urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - ocenił w piątek szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

 8. solidarnosc1150302018 16.03.2018

  Prezes ARP: „Sprawy Stoczni Gdańsk leżą premierowi Morawieckiemu głęboko na sercu”

  Agencja Rozwoju Przemysłu zapewniła, że cały czas toczą się rozmowy ze stroną ukraińską w sprawie odzyskania kontroli operacyjnej nad Stocznią Gdańsk

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook