Jedynie prawda jest ciekawa


Beata Szydło: Pamiętajcie o suwerenności!

20.05.2016

Ostatnie wypowiedzi i działania opozycji, kroki jakie podejmujecie świadczą o tym, że trzeba Wam przypomnieć o obowiązku jaki na Was ciąży, ta powinność to działanie na rzecz suwerenności Polski - mówiła do opozycji premier Beata Szydło z sejmowej mównicy.

Ostatnio Polacy widzieli jak polityczny spór przenosiliście za granicę, jak zabiegaliście w Unii Europejskiej, żeby przeciwko Polsce były podejmowane rezolucje. Dziś widzimy jak politycy PO, Nowoczesnej i PSL z radością przyjmują informacje, że instytucje europejskie podejmują działanie przeciw Polsce. Przyjęliście je z uśmiechem. Tak troszczycie się o polski interes? W ten sposób rozumiecie polski interes? Tak zachowują się ludzie, którzy martwią się o dobry wizerunek Polski? — powiedziała.

Zawsze zastanawiałam się czemu nie mówicie „Polska” tylko „ten kraj” — zwróciła uwagę szefowa rządu.
Te wczorajsze uśmiechy, kiedy pojawiły się komunikaty z Brukseli, tłumacza czemu tak jest. Pozwólcie, że przypomnę Wam zdanie, które również Wy posłowie opozycji, wygłosiliście z tego miejsca. Każdy z Was powiedział ze ślubuje strzec interesów i suwerenności państwa — dodała.

Trzeba w tym miejscu dzisiaj przypomnieć słowa kardynała Wyszyńskiego, który powiedział „Potrzeba nam ogromnej woli, aby nie oddawać się pokusie targowicy skądkolwiek by ona miałaby przyjść” — powiedziała premier.

W państwa wypowiedziach wybrzmiewa wciąż antyunijna retoryka. Mówicie, że Polska toczy bój z Unią, nie ma nic bardziej niemądrego. Jesteśmy członkiem Unii i mamy takie same prawa i obowiązki jak inne państwa — zwróciła uwagę Beata Szydło.

Polski rząd nie prowadzi z instytucjami unijnymi żadnych negocjacji, my prowadzimy dialog. Dialog na takich samych zasadach jak inne państwa. Polska nie ma problemów z autorytetem i wizerunkiem a Komisja Europejska — podkreśliła.
Czy jest poważnym partner, który w trakcie dialogu, w złej woli dopuszcza się przecieków medialnych w sprawie opinii, która miała być już wcześniej przygotowana. Komu na tym zależy? Jak to jest, że prowadzony jest dialog, a opinia jest już od dawna gotowa? — zapytała.

Dzisiaj mogę powiedzieć, że w Komisji Europejskiej jest coraz więcej tych, którzy chcą ją rozbić. Żenadą jest to, że Komisja Europejska nie potrafi uniknąć nacisków jakie na nią wywieracie. Jesteśmy zdeterminowani do rozwiązania wokół Trybunału Konstytucyjnego. Z jednego powodu zależy nam na uzdrowieniu sytuacji tej instytucji, która została wmieszana w gorszące gry opozycji —mówiła.

Siłą Trybunału powinna być jego apolityczność. Próba zdominowania Trybunału przez opozycję, doprowadziło do jego osłabienia. Dzisiaj opozycja próbuje jako ostatni bastion obrony własnych interesów uczynić Trybunał. Nikt z zewnątrz nie będzie dyktował nam rozwiązań. To jest nasza odpowiedzialność i nikt jej z nas nie zdejmie. Oczekuje od opozycji podobnego zdania, bo dotyczy to naszej suwerenności i statusu Polski —przekonywała.

W tym miejscu chciałabym coś wyjaśnić, bo chyba inaczej niż my postrzegacie role Polski w Unii. Warto abyście zrozumieli jaki jest interes Polski. Nasza dobra pozycja powinna być zależna od naszej aktywności i solidarności i poszanowania różnic pomiędzy państwami Unii. Łączą nas wspólne idee i wiara, że Unia jest gwarantem spokoju i dobrobytu społeczeństwa. Wy uważacie, że silną pozycje ma ten, kto pokornie przyjmuje to co mu się narzuci. Tu warto przypomnieć słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Żaden naród nie może się kształtować na modłę innych narodów”. Unia potrzebuje Polski tak jak my potrzebujemy Unii —powiedziała.

Gdy zachęca się Polskę abyśmy zrezygnowali z naszej suwerenności, prawo do samostanowienia, trzeba przypomnieć Europie co Polska zrobiła dla jej demokracji i wolności na kontynencie. „Za wolność waszą i naszą” to nie są puste słowa. Polacy ginęli we wszystkich wojnach i ginęli nie tylko za Polskę, ale także za wolność Europy. Trzeba odważnie mówić o tym, że Polska w czynach pokazała co to znaczy solidarność. Gdyby nie Solidarność nie upadłby mur berliński —mówiła.

Jesteśmy europejczykami, ale przede wszystkim jesteśmy Polakami. Chcemy, aby Europa szanowała nasze wybory i naszą suwerenność. Tak jak suwerenność innych krajów europejskich. Polski rząd nigdy nie będzie ulegał żadnemu ultimatum. Nigdy nie będziemy pozwalać, aby Polakom była nazrzucana wola kogokolwiek. Będziemy ulegać wyłącznie woli Polskich obywateli. O Polsce będą decydowali Polacy i ich decyzje —podkreśliła.

Nigdy nie podpiszę się pod apelem, który krąży w kuluarach Brukseli, że premierzy ulegają za mocno obywatelom. Jestem premierem polskiego rządu i zdanie Polaków będzie mi nadrzędne. Jestem europejką ale przede wszystkim jestem Polką. Jestem dumna z Polaków i dumnie reprezentuje Polskę i Polaków. Pytacie dzisiaj co zrobi Polski rząd, aby się podporządkować UE, pytam was czy chcecie aby decyzje o Polsce zapadały w Warszawie czy gdzie indziej? —pytała.

Chcecie, aby o swoich sprawach decydowali Polacy, czy aby decydowali inni? Podważacie polską suwerenności. Z satysfakcją pryzmujecie fakt, że źle się mówi o Polsce. Polska to jest ważna rzecz. Kiedy rządziliście zgodziliście się na przyjęcie uchodźców, bez refleksji i poszanowania zdania Polaków. Dzisiaj Unia to jest wyzwanie dla nas wszystkich. Dzisiaj Europa potrzebuje współpracy i solidarności, ale musi się ona odbywać na zasadach suwerenności i poszanowania zdania każdego krajów Unii —mówiła.

kk

[fot. PAP/Jacek Turczyk ]

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook