Jedynie prawda jest ciekawa


Beata Szydło o nowym muzeum w Auschwitz "Ma pokazać historię ludzi cierpiących i pomagających"

15.06.2018
Szydlo-w-Oswiecimiu-15062018
Beata Szydło o nowym muzeum w Auschwitz "Ma pokazać historię ludzi cierpiących i pomagających"

Muzeum Pamięci Polaków Pomagających Więźniom Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu pokaże historię ludzi, którzy stali się ofiarą strasznej machiny uruchomionej w Auschwitz i jednocześnie nieśli pomoc tym, którzy byli ofiarami tego obozu - powiedziała w piątek wicepremier Beata Szydło.

Szydło pytana była w piątek w PR24 o budowę muzeum Pamięci Polaków Pomagających Więźniom Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu. Wicepremier powiedziała, że budowa tego muzeum jest inicjatywą starosty oświęcimskiego.

-Jestem też wdzięczna ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu, że zgodził się na to, że powinno być to takie miejsce, w którym będzie można pokazać historię ludzi mieszkających w Oświęcimiu i w okolicach, którzy stali się ofiarą tej strasznej machiny uruchomionej właśnie w Auschwitz, którzy stracili swoje domy, którzy musieli przez te wszystkie lata cierpieć, ale jednocześnie nieśli pomoc tym, którzy byli ofiarami Auschwitz Birkenau - mówiła Szydło.

Jak dodała, cała ta historia wojenna i ta historia życia wokół i w cieniu Auschwitz jest historią, którą warto opowiedzieć, ale to jest też takie muzeum, które pokaże właśnie losy tych ludzi - zaznaczyła Szydło.

(PAP)

fot. PAP/Michał Klag

Warto poczytać

 1. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 2. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 3. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 4. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 5. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 6. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook