Jedynie prawda jest ciekawa


Beata Szydło: Nie ulegnę szantażom

21.12.2015

Organizatorami protestów są politycy. Oni nawołują do spotkań, maszerują w pierwszych rzędach. Bo utracili władzę, wpływy , przywileje. - mówiła Beata Szydło w Radiu Plus.

Myślę , że daję radę. Nie jest łatwo. Nie trafiliśmy też na sprzyjające okoliczności, Do tej pory każdy nowy rząd miał te sto dni, kiedy mógł się zorganizował. Kiedy nie był recenzowany zbyt ostro. Myśmy takiego bonusu nie otrzymali i od początku byliśmy atakowani. Ale udało mi się stworzyć dobry zespół w Kancelarii, tworzymy drużynę. Poza rzeczami merytorycznymi musimy opracować też nad przekazem, bo tylko dzięki temu będziemy mogli mówić o swoich racjach

— mówiła premier Beata Szydło w Radiu Plus. Dajemy radę, ale chcemy być jeszcze lepsi — zapewniała.

Na pytanie, kiedy w PiS zapadła decyzja o „neutralizacji” Trybunału Konstytucyjnego - Beata Szydło powiedziała:

Po pierwsze to działania zgodne z prawem. Wiedzieliśmy jeszcze przed wyborami,że PO wybierając sędziów na zapas – zabezpiecza się na ewentualność utraty władzy. Zwycięstwo Andrzeja Dudy – pokazało trend. W desperacji dokonano zmiany politycznej. I my musieliśmy to naprawić Podjęliśmy decyzję o zmianie ustawy. To wywołało opór. I zakończyło się uderzeniem w rząd i zakwestionowaniem decyzji wyrażonej w demokratycznym wyborze.. TK został wykorzystany w walce politycznej — tłumaczyła premier.

Mamy do wyboru 2 drogi. Albo akceptujemy stan jaki jest w tej chwili. Warunki, które nie dają równych szans przedsiębiorco, zostawiamy status quo i wchodzimy w buty naszych przeciwników, albo proponujemy zmiany – które dają równe szansę polskim przedsiębiorcom, wspieramy polskie rodziny, budujemy nowe miejsca pracy. Umówiliśmy się z Polakami na tę druga drogę — przekonywała.

Nie ulega wątpliwości, że to, że zaczęliśmy ten program konsekwentnie realizować od początku - wywołało tę histerię lobbies, sfer wpływów. My opodatkujemy banki i sklepy wielkopowierzchniowe. Nie ulegnę tej histerii, że to się przerzuci na klientów banków. My już płacimy najdroższe marże — tłumaczyła Beata Szydło. Zapytana o protesty na ulicach - powiedziała:
Organizują te protesty politycy. Jest próba wmówienia, że jest to ruch oddolny. Obywatele mają prawo manifestować. Ale organizatorami tych protestów są politycy. Oni nawołują do spotkań, maszerują w pierwszych rzędach. Bo utracili władzę, wpływy , przywileje. Ale dołączają do nich ci, którzy na zmianach wprowadzanych przez nas mogą stracić — mówiła Beata Szydło.

Nie ulegniemy szantażom. Pojawia się sporo głosów, żeby się wycofać z naszych rozwiązań. Podatek bankowy jest wielu krajach UE. Działa UOKiK i będzie wszystkie sprawy badał. Jest rynek, który będzie decydował, że mądre banki nie będą ulegały tej presji. My nie jesteśmy rządem, który stara się kogokolwiek pętać. Przeczytałam wypowiedź szefa jednego z dużych banków, który mówił, że taki podatek może funkcjonować i on dalej chce być w Polsce — stwierdziła premier. Wielkim wyzwaniem jest też replolonizacja banków. To jest proces. Ale pewnie będzie czas i na to  — dodała.

Na pytanie o możliwość zaostrzenia prawa aborcyjnego, Beata Szydło - odpowiedziała:

Rząd nie planuje rozpoczynania dyskusji na tematy światopoglądowe. Mamy w Polsce kompromis on nie jest doskonały. Budzi wątpliwości. Ale proponowałabym pewną ostrożność. Bo obserwując napięcia społeczne wywoływane przez środowiska przeciwne rządowi – to nie jest dobry moment na rozpoczynanie takiej dyskusji. Nie dlatego, ze nie jet to tematem, którego nie warto omawiać, ale przy tych protestach ten kruchy kompromis – moglibyśmy zniszczyć.
Na koniec premier pogratulowała polskim szczypiornistkom.

W sporcie jest tak, że zawsze jedzie się po złoty medal, Chcę podziękować polskim zawodniczkom. Czwarte miejsce jest zawsze najgorsze- bo się stoi tuż za podium. Trzymam kciuki na to, żeby dziewczyny się pozbierały, Czwarte miejsce to naprawdę duże osiągniecie. Duży sukces.

ansa/Radio Plus

[fot. PAP/Radio Plus]

Warto poczytać

 1. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 2. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 3. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 4. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 5. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 6. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 7. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook