Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Beata Szydło: Nie ulegnę szantażom

21.12.2015

Organizatorami protestów są politycy. Oni nawołują do spotkań, maszerują w pierwszych rzędach. Bo utracili władzę, wpływy , przywileje. - mówiła Beata Szydło w Radiu Plus.

Myślę , że daję radę. Nie jest łatwo. Nie trafiliśmy też na sprzyjające okoliczności, Do tej pory każdy nowy rząd miał te sto dni, kiedy mógł się zorganizował. Kiedy nie był recenzowany zbyt ostro. Myśmy takiego bonusu nie otrzymali i od początku byliśmy atakowani. Ale udało mi się stworzyć dobry zespół w Kancelarii, tworzymy drużynę. Poza rzeczami merytorycznymi musimy opracować też nad przekazem, bo tylko dzięki temu będziemy mogli mówić o swoich racjach

— mówiła premier Beata Szydło w Radiu Plus. Dajemy radę, ale chcemy być jeszcze lepsi — zapewniała.

Na pytanie, kiedy w PiS zapadła decyzja o „neutralizacji” Trybunału Konstytucyjnego - Beata Szydło powiedziała:

Po pierwsze to działania zgodne z prawem. Wiedzieliśmy jeszcze przed wyborami,że PO wybierając sędziów na zapas – zabezpiecza się na ewentualność utraty władzy. Zwycięstwo Andrzeja Dudy – pokazało trend. W desperacji dokonano zmiany politycznej. I my musieliśmy to naprawić Podjęliśmy decyzję o zmianie ustawy. To wywołało opór. I zakończyło się uderzeniem w rząd i zakwestionowaniem decyzji wyrażonej w demokratycznym wyborze.. TK został wykorzystany w walce politycznej — tłumaczyła premier.

Mamy do wyboru 2 drogi. Albo akceptujemy stan jaki jest w tej chwili. Warunki, które nie dają równych szans przedsiębiorco, zostawiamy status quo i wchodzimy w buty naszych przeciwników, albo proponujemy zmiany – które dają równe szansę polskim przedsiębiorcom, wspieramy polskie rodziny, budujemy nowe miejsca pracy. Umówiliśmy się z Polakami na tę druga drogę — przekonywała.

Nie ulega wątpliwości, że to, że zaczęliśmy ten program konsekwentnie realizować od początku - wywołało tę histerię lobbies, sfer wpływów. My opodatkujemy banki i sklepy wielkopowierzchniowe. Nie ulegnę tej histerii, że to się przerzuci na klientów banków. My już płacimy najdroższe marże — tłumaczyła Beata Szydło. Zapytana o protesty na ulicach - powiedziała:
Organizują te protesty politycy. Jest próba wmówienia, że jest to ruch oddolny. Obywatele mają prawo manifestować. Ale organizatorami tych protestów są politycy. Oni nawołują do spotkań, maszerują w pierwszych rzędach. Bo utracili władzę, wpływy , przywileje. Ale dołączają do nich ci, którzy na zmianach wprowadzanych przez nas mogą stracić — mówiła Beata Szydło.

Nie ulegniemy szantażom. Pojawia się sporo głosów, żeby się wycofać z naszych rozwiązań. Podatek bankowy jest wielu krajach UE. Działa UOKiK i będzie wszystkie sprawy badał. Jest rynek, który będzie decydował, że mądre banki nie będą ulegały tej presji. My nie jesteśmy rządem, który stara się kogokolwiek pętać. Przeczytałam wypowiedź szefa jednego z dużych banków, który mówił, że taki podatek może funkcjonować i on dalej chce być w Polsce — stwierdziła premier. Wielkim wyzwaniem jest też replolonizacja banków. To jest proces. Ale pewnie będzie czas i na to  — dodała.

Na pytanie o możliwość zaostrzenia prawa aborcyjnego, Beata Szydło - odpowiedziała:

Rząd nie planuje rozpoczynania dyskusji na tematy światopoglądowe. Mamy w Polsce kompromis on nie jest doskonały. Budzi wątpliwości. Ale proponowałabym pewną ostrożność. Bo obserwując napięcia społeczne wywoływane przez środowiska przeciwne rządowi – to nie jest dobry moment na rozpoczynanie takiej dyskusji. Nie dlatego, ze nie jet to tematem, którego nie warto omawiać, ale przy tych protestach ten kruchy kompromis – moglibyśmy zniszczyć.
Na koniec premier pogratulowała polskim szczypiornistkom.

W sporcie jest tak, że zawsze jedzie się po złoty medal, Chcę podziękować polskim zawodniczkom. Czwarte miejsce jest zawsze najgorsze- bo się stoi tuż za podium. Trzymam kciuki na to, żeby dziewczyny się pozbierały, Czwarte miejsce to naprawdę duże osiągniecie. Duży sukces.

ansa/Radio Plus

[fot. PAP/Radio Plus]

Warto poczytać

 1. cbs2017303 30.03.2017

  Udaremniono przemyt ponad 200 kg haszyszu

  Głównym kierunkiem działania grupy była przestępczość ekonomiczna, akcyzowa i narkotykowa na terenie Unii Europejskiej.

 2. mid-17330081 30.03.2017

  Szarek: „Polskie państwo mówi dziś głosem IPN”

  - Zmieniliśmy świadomość wielu Polaków. To wielkie zwycięstwo i owoc setek publikacji, spotkań, wystaw i konferencji - podkreślił˙w czwartek w Toruniu prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

 3. tyyyyyys 30.03.2017

  Donald Tusk zostanie przesłuchany 19 kwietnia

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk stawi się 19 kwietnia na przesłuchaniu w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej, gdzie ma zeznawać jako świadek.

 4. ASDSC06946 30.03.2017

  Państwowa Służba Ochrony zastąpi BOR

  Jak podał resort spraw wewnętrznych, PSO będzie elitarną służbą wyspecjalizowaną w ochronie najważniejszych osób w państwie.

 5. pettty 30.03.2017

  Petru lepszy od premier Szydło?

  Uważam, że Ryszard Petru byłby zdecydowanie lepszym kandydatem na premiera, bo jest dużo bardziej otwarty i patrzy do przodu - podkreślił polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej.

 6. ekshunmacjapowazkiSI 30.03.2017

  Kolejna ekshumacja na Powązkach

  Na warszawskich Powązkach Wojskowych ekshumowano ciało kolejnej ofiary katastrofy smoleńskiej. To 17. ekshumacja przeprowadzona w związku ze śledztwem ws. katastrofy. Na prośbę rodziny prokuratura nie ujawnia, o czyj grób chodzi.

 7. IMG0629-1 30.03.2017

  Gigantyczna analiza akt ws. Smoleńska

  „Przeprowadzono również kwerendę obowiązujących w 2010 roku przepisów, powtórzono analizy KBWLLP oraz dokonano wysłuchania dużej ilości świadków".

 8. mid-17329100 29.03.2017

  Prezydent: "Ormiański charakter jest mocno wpisany w Polskę"

  - Ormianie przybyli jako zaproszeni goście, jako mile widziani przybysze - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook