Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Beata Szydło: Nie ulegnę szantażom

21.12.2015

Organizatorami protestów są politycy. Oni nawołują do spotkań, maszerują w pierwszych rzędach. Bo utracili władzę, wpływy , przywileje. - mówiła Beata Szydło w Radiu Plus.

Myślę , że daję radę. Nie jest łatwo. Nie trafiliśmy też na sprzyjające okoliczności, Do tej pory każdy nowy rząd miał te sto dni, kiedy mógł się zorganizował. Kiedy nie był recenzowany zbyt ostro. Myśmy takiego bonusu nie otrzymali i od początku byliśmy atakowani. Ale udało mi się stworzyć dobry zespół w Kancelarii, tworzymy drużynę. Poza rzeczami merytorycznymi musimy opracować też nad przekazem, bo tylko dzięki temu będziemy mogli mówić o swoich racjach

— mówiła premier Beata Szydło w Radiu Plus. Dajemy radę, ale chcemy być jeszcze lepsi — zapewniała.

Na pytanie, kiedy w PiS zapadła decyzja o „neutralizacji” Trybunału Konstytucyjnego - Beata Szydło powiedziała:

Po pierwsze to działania zgodne z prawem. Wiedzieliśmy jeszcze przed wyborami,że PO wybierając sędziów na zapas – zabezpiecza się na ewentualność utraty władzy. Zwycięstwo Andrzeja Dudy – pokazało trend. W desperacji dokonano zmiany politycznej. I my musieliśmy to naprawić Podjęliśmy decyzję o zmianie ustawy. To wywołało opór. I zakończyło się uderzeniem w rząd i zakwestionowaniem decyzji wyrażonej w demokratycznym wyborze.. TK został wykorzystany w walce politycznej — tłumaczyła premier.

Mamy do wyboru 2 drogi. Albo akceptujemy stan jaki jest w tej chwili. Warunki, które nie dają równych szans przedsiębiorco, zostawiamy status quo i wchodzimy w buty naszych przeciwników, albo proponujemy zmiany – które dają równe szansę polskim przedsiębiorcom, wspieramy polskie rodziny, budujemy nowe miejsca pracy. Umówiliśmy się z Polakami na tę druga drogę — przekonywała.

Nie ulega wątpliwości, że to, że zaczęliśmy ten program konsekwentnie realizować od początku - wywołało tę histerię lobbies, sfer wpływów. My opodatkujemy banki i sklepy wielkopowierzchniowe. Nie ulegnę tej histerii, że to się przerzuci na klientów banków. My już płacimy najdroższe marże — tłumaczyła Beata Szydło. Zapytana o protesty na ulicach - powiedziała:
Organizują te protesty politycy. Jest próba wmówienia, że jest to ruch oddolny. Obywatele mają prawo manifestować. Ale organizatorami tych protestów są politycy. Oni nawołują do spotkań, maszerują w pierwszych rzędach. Bo utracili władzę, wpływy , przywileje. Ale dołączają do nich ci, którzy na zmianach wprowadzanych przez nas mogą stracić — mówiła Beata Szydło.

Nie ulegniemy szantażom. Pojawia się sporo głosów, żeby się wycofać z naszych rozwiązań. Podatek bankowy jest wielu krajach UE. Działa UOKiK i będzie wszystkie sprawy badał. Jest rynek, który będzie decydował, że mądre banki nie będą ulegały tej presji. My nie jesteśmy rządem, który stara się kogokolwiek pętać. Przeczytałam wypowiedź szefa jednego z dużych banków, który mówił, że taki podatek może funkcjonować i on dalej chce być w Polsce — stwierdziła premier. Wielkim wyzwaniem jest też replolonizacja banków. To jest proces. Ale pewnie będzie czas i na to  — dodała.

Na pytanie o możliwość zaostrzenia prawa aborcyjnego, Beata Szydło - odpowiedziała:

Rząd nie planuje rozpoczynania dyskusji na tematy światopoglądowe. Mamy w Polsce kompromis on nie jest doskonały. Budzi wątpliwości. Ale proponowałabym pewną ostrożność. Bo obserwując napięcia społeczne wywoływane przez środowiska przeciwne rządowi – to nie jest dobry moment na rozpoczynanie takiej dyskusji. Nie dlatego, ze nie jet to tematem, którego nie warto omawiać, ale przy tych protestach ten kruchy kompromis – moglibyśmy zniszczyć.
Na koniec premier pogratulowała polskim szczypiornistkom.

W sporcie jest tak, że zawsze jedzie się po złoty medal, Chcę podziękować polskim zawodniczkom. Czwarte miejsce jest zawsze najgorsze- bo się stoi tuż za podium. Trzymam kciuki na to, żeby dziewczyny się pozbierały, Czwarte miejsce to naprawdę duże osiągniecie. Duży sukces.

ansa/Radio Plus

[fot. PAP/Radio Plus]
CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook