Jedynie prawda jest ciekawa


BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

18.04.2018
korea18042018
BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

Wielka Brytania bezpardonowo walczy z polską konkurencją czy pokazuje realny problem, o którym milczały dotąd polskie media? W programie „Panorama” w BBC wyemitowano odcinek dotyczący „współczesnego niewolnictwa”, którego jedną z twarzy jest wykorzystywanie „przymusowych pracowników z Korei Północnej” w Rosji, Chinach i… w Polsce.

Dziennikarze BBC utrzymują, iż w naszej ojczyźnie pracuje blisko tysiąc Koreańczyków zesłanych do Polski przez reżim Kim Dzong Una. Pokazane w ukrycia materiały prezentowały mieszkania, w których robotnicy mieszkają w „niewolniczych” warunkach, muszą też znosić skrajnie wyczerpujące zmiany i jeść „śmieci”.

Według BBC aż 150 tysięcy północnokoreańskich pracowników przymusowych wysłano za granicę. Mają oni pracować głównie po to, aby reżim mógł kontynuować swój program jądrowy.

W programie angielskiej telewizji wypowiadali się także pracownicy zatrudnieni w rosyjskich stoczniach. Według ich relacji wszystkie zarobione przez nich pieniądze trafiają do „przywódcy”. Mężczyźni opowiadali, iż są traktowani jak „psy” i są zmuszani do tego, aby "rezygnowali z bycia ludźmi". Jeden z pracowników rosyjskiej stoczni opowiadał, iż w przeszłości pracował w Gdyni. Mówił, iż w jego pracy nie obowiązywały przerwy, musiał też pracować bez żadnych zmian po kilkanaście godzin na dobę, zupełnie inaczej niż Polacy.

Do sprawy odniosła się ambasada Korei Północnej w Warszawie, która podkreśliła, iż wszyscy zatrudnieni w Polsce pracownicy pracują zgodnie z regulacjami UE. W programie wypowiadali się także przedstawiciele polskiego aparatu państwa, wg których nie ma dowodów na przymusową pracę Koreańczyków w Polsce. 

Stanisław Szwed, wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej odnosząc się do materiału wyemitowanego w BBC powiedział, iż od 5 sierpnia nie są wydawane żadne zezwolenia na pracę dla obywateli Korei Północnej. - Polska stosuje się do rezolucji ONZ ws. ograniczenia zatrudniania obywateli tego kraju za granicą - podkreślił wiceminister.

ac/red


Warto poczytać

 1. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

 2. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 3. DarMlodziezy20052018 20.05.2018

  Wzruszający widok w Gdyni. "Dar Młodzieży" wypływa w Rejs Niepodległości

  W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości

 4. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

 5. ObywateleRP20052018 20.05.2018

  Obywatele RP w znów w akcji. Tak wykorzystują niepełnosprawnych podczas protestu [WIDEO]

  Powoli opadają maski pod protestem niepełnosprawnych. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że jest on w coraz większym stopniu wykorzystywany do walki z obecnym rządem? Zamieszczone na Twitterze nagranie spod Sejmu w dużym stopniu je rozwiewa

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook