Jedynie prawda jest ciekawa


Bartoszewski dla Stefczyk.info: nie oceniałem sprawy Pileckiego

20.05.2014

"Nie było posiedzenia kapituły w tej sprawie” - mówi Bartoszewski w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Burza po tekście Tadeusza Płużańskiego, który pisał o sprzeciwie Władysława Bartoszewskiego wobec uhonorowania obecnego płk. Witolda Pileckiego, nie ustaje. W rozmowie z portalem Stefczyk.info Bartoszewski przekonuje, że niczemu się nie sprzeciwiał. Choć przyznaje również, że zgody na uhonorowanie Pileckiego nie było.

„Ja się niczemu nie sprzeciwiałem, nie było takiego posiedzenia. Można to sprawdzić w Kancelarii Prezydenta. Są protokoły wszystkich posiedzeń kapituły. Kiedy byłem w kapitule temu się nie sprzeciwiałem, ponieważ takiej dyskusji w ogóle nie było. Nie było posiedzenia kapituły w tej sprawie” - zaznacza Bartoszewski w rozmowie z naszym portalem.

Wskazuje jednak również, że kapituła rzeczywiście nie chciała przyznać płk. Pileckiemu orderu. „Poprzednio, kiedy w kapitule nie byłem, była przyjęta decyzja, że nie daje się pośmiertnie nikomu Orderu. Ja na nic nie miałem wpływu” - przekonuje nas minister.

I zaznacza, że decyzje w sprawie orderów podejmował jedynie śp. Lech Kaczyński. „To, co robił, decyzje, które podejmował wtedy śp. Prezydent Lech Kaczyński, robił w ramach własnych kompetencji i odpowiedzialności. Przeważnie uważałem te decyzje za bardzo słuszne. To jego prawem było przyznawanie odznaczeń, a nie innych osób” - wskazuje Bartoszewski.

Niestety, zgodnie ze swoim zwyczajem, Władysław Bartoszewski po wygłoszeniu swojej kwestii odłożył słuchawkę, nie żegnając się nawet. Nie mieliśmy szans dopytać wprost, czy on osobiście wyrażał sprzeciw wobec uhonorowania płk. Pileckiego.

A to pytanie wielce zasadne, ponieważ. Tłumaczenia Władysława Bartoszewskiego nie są spójne. Wydaje się, że rzeczywiście kapituła nie chciała odznaczenia ówczesnego rotmistrza Witolda Pileckiego. Kapituła, w której zasiadał Bartoszewski. Z jego tłumaczenia nie wynika, by rozstrzygnięcia w tej sprawie wywoływały jego sprzeciw.

TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. walada23062018 23.06.2018

  Bratobójczy pojedynek w Gdańsku. J. Wałęsa ostro przeciwko P. Adamowiczowi!

  Syn b. prezydenta, eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska.

 2. partia-razem-23062018 23.06.2018

  Partia Razem znalazła sojuszników. Lewicowa formacja zamierza podbić PE

  "Nowy Ład dla Europy" - z takim wspólnym programem Partia Razem oraz inne lewicowe ugrupowania europejskie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zakłada on m.in. europejską płacę minimalną, standaryzację ochrony zdrowia, wdrożenie europejskiego systemu azylowego

 3. walesa24052018 23.06.2018

  Wałęsa dyktatorem? "Wy zrobicie, a mi podziękują"

  Podczas sobotniego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku został powołany Komitet Obywatelski, na czele którego stanął Lech Wałęsa. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer oraz Andrzej Rzepliński

 4. dzien-ojca-23062018 23.06.2018

  Piękne życzenia z okazji dnia ojca od Prezydenta

  Z okazji Dnia Ojca Kancelaria Prezydenta RP złożyła w sobotę na Twitterze życzenia i przypomniała sześciu wybitnych Polaków

 5. zydzi-22062018 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Zaledwie co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

  Tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu wzrosło w latach 2015-2017 i jest największe w ciągu ostatnich 15 lat.

 6. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, na którym zestawia Mateusza Morawieckiego ze znanymi dyktatorami i zbrodniarzami.

 7. pawlowicz07052018 22.06.2018

  Polska przyjmuje imigrantów na podstawie tajnych umów? Szokujący list Pawłowicz do premiera

  Krystyna Pawłowicz za pośrednictwem twittera opublikowała treść listu, jaki w środę wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego. Posłanka PiS twierdzi w nim, że polski rząd w tajemnicy sprowadził imigrantów do Polski

 8. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook