Jedynie prawda jest ciekawa

Bartoszewski dla Stefczyk.info: nie oceniałem sprawy Pileckiego

20.05.2014

"Nie było posiedzenia kapituły w tej sprawie” - mówi Bartoszewski w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Burza po tekście Tadeusza Płużańskiego, który pisał o sprzeciwie Władysława Bartoszewskiego wobec uhonorowania obecnego płk. Witolda Pileckiego, nie ustaje. W rozmowie z portalem Stefczyk.info Bartoszewski przekonuje, że niczemu się nie sprzeciwiał. Choć przyznaje również, że zgody na uhonorowanie Pileckiego nie było.

„Ja się niczemu nie sprzeciwiałem, nie było takiego posiedzenia. Można to sprawdzić w Kancelarii Prezydenta. Są protokoły wszystkich posiedzeń kapituły. Kiedy byłem w kapitule temu się nie sprzeciwiałem, ponieważ takiej dyskusji w ogóle nie było. Nie było posiedzenia kapituły w tej sprawie” - zaznacza Bartoszewski w rozmowie z naszym portalem.

Wskazuje jednak również, że kapituła rzeczywiście nie chciała przyznać płk. Pileckiemu orderu. „Poprzednio, kiedy w kapitule nie byłem, była przyjęta decyzja, że nie daje się pośmiertnie nikomu Orderu. Ja na nic nie miałem wpływu” - przekonuje nas minister.

I zaznacza, że decyzje w sprawie orderów podejmował jedynie śp. Lech Kaczyński. „To, co robił, decyzje, które podejmował wtedy śp. Prezydent Lech Kaczyński, robił w ramach własnych kompetencji i odpowiedzialności. Przeważnie uważałem te decyzje za bardzo słuszne. To jego prawem było przyznawanie odznaczeń, a nie innych osób” - wskazuje Bartoszewski.

Niestety, zgodnie ze swoim zwyczajem, Władysław Bartoszewski po wygłoszeniu swojej kwestii odłożył słuchawkę, nie żegnając się nawet. Nie mieliśmy szans dopytać wprost, czy on osobiście wyrażał sprzeciw wobec uhonorowania płk. Pileckiego.

A to pytanie wielce zasadne, ponieważ. Tłumaczenia Władysława Bartoszewskiego nie są spójne. Wydaje się, że rzeczywiście kapituła nie chciała odznaczenia ówczesnego rotmistrza Witolda Pileckiego. Kapituła, w której zasiadał Bartoszewski. Z jego tłumaczenia nie wynika, by rozstrzygnięcia w tej sprawie wywoływały jego sprzeciw.

TK
[Fot. Youtube.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook