Jedynie prawda jest ciekawa


Bartoszewski dla Stefczyk.info: nie oceniałem sprawy Pileckiego

20.05.2014

"Nie było posiedzenia kapituły w tej sprawie” - mówi Bartoszewski w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Burza po tekście Tadeusza Płużańskiego, który pisał o sprzeciwie Władysława Bartoszewskiego wobec uhonorowania obecnego płk. Witolda Pileckiego, nie ustaje. W rozmowie z portalem Stefczyk.info Bartoszewski przekonuje, że niczemu się nie sprzeciwiał. Choć przyznaje również, że zgody na uhonorowanie Pileckiego nie było.

„Ja się niczemu nie sprzeciwiałem, nie było takiego posiedzenia. Można to sprawdzić w Kancelarii Prezydenta. Są protokoły wszystkich posiedzeń kapituły. Kiedy byłem w kapitule temu się nie sprzeciwiałem, ponieważ takiej dyskusji w ogóle nie było. Nie było posiedzenia kapituły w tej sprawie” - zaznacza Bartoszewski w rozmowie z naszym portalem.

Wskazuje jednak również, że kapituła rzeczywiście nie chciała przyznać płk. Pileckiemu orderu. „Poprzednio, kiedy w kapitule nie byłem, była przyjęta decyzja, że nie daje się pośmiertnie nikomu Orderu. Ja na nic nie miałem wpływu” - przekonuje nas minister.

I zaznacza, że decyzje w sprawie orderów podejmował jedynie śp. Lech Kaczyński. „To, co robił, decyzje, które podejmował wtedy śp. Prezydent Lech Kaczyński, robił w ramach własnych kompetencji i odpowiedzialności. Przeważnie uważałem te decyzje za bardzo słuszne. To jego prawem było przyznawanie odznaczeń, a nie innych osób” - wskazuje Bartoszewski.

Niestety, zgodnie ze swoim zwyczajem, Władysław Bartoszewski po wygłoszeniu swojej kwestii odłożył słuchawkę, nie żegnając się nawet. Nie mieliśmy szans dopytać wprost, czy on osobiście wyrażał sprzeciw wobec uhonorowania płk. Pileckiego.

A to pytanie wielce zasadne, ponieważ. Tłumaczenia Władysława Bartoszewskiego nie są spójne. Wydaje się, że rzeczywiście kapituła nie chciała odznaczenia ówczesnego rotmistrza Witolda Pileckiego. Kapituła, w której zasiadał Bartoszewski. Z jego tłumaczenia nie wynika, by rozstrzygnięcia w tej sprawie wywoływały jego sprzeciw.

TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270sudy 21.03.2018

  Gersdorf: prawie pewne, że to ostatnie takie Zgromadzenie Sędziów SN

  - Jest prawie pewne, że to ostatnie takie Zgromadzenie Sędziów Sądu Najwyższego; wejście w życie nowej ustawy o SN doprowadzi do niekonstytucyjnego ukształtowania ustroju SN - powiedziała w środę I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

 2. 1270studenci 21.03.2018

  Przepychanki przed kurią - to studenci protestują przeciw projektowi "Zatrzymaj aborcję"

  "Edukacja zamiast zakazów", "Aborcja wolna od (o)sądów" - m.in. takie hasła prezentowali studenci pikietujący przed UW przeciw projektowi "Zatrzymaj aborcję". Przeszli też przed siedziby MZ i kurii, gdzie doszło do przepychanek z policją. Wcześniej przed MZ pikietowali przeciwnicy aborcji.

 3. Czaputowicz21032018 21.03.2018

  Czaputowicz wyjaśnia kwestię "białej księgi": to właściwe zaprezentowanie polskich reform

  "Biała księga" dotycząca zmian w systemie sądownictwa to właściwe zaprezentowanie polskich reform - ocenił szef MSZ Jacek Czaputowicz. Podkreślił gotowość strony polskiej do wspólnego z KE analizowania tego systemu. Zaznaczył, że w czwartek premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z szefem KE

 4. Policja14022018 21.03.2018

  Jest akt oskarżenia w sprawie Stachowiaka. Policjanci jedynie przekroczyli uprawnienia?

  Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko b. policjantom wz. ze śmiercią Igora Stachowiaka. Funkcjonariusze oskarżeni są o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad osobą pozbawioną wolności

 5. PrzybyszAI 21.03.2018

  Nie ma ani odrobiny poczucia wstydu! Przybysz twarzą kampanii proaborcyjnej

  Przybysz wystąpiła w spocie... Amnesty International - organizacji walczącej o prawa człowieka, chyba że tym człowiekiem jest osoba nienarodzona. Piosenkarka w języku migowym mówi "Moje Ciało, Moje Prawa". - Nagłośnij sprawy, na których ci zależy - informuje spot AI

 6. FurgoCzaputowicz 21.03.2018

  PO manipuluje w sprawie korpusu dyplomatycznego podczas expose min. Czaputowicza! Jak jest naprawdę?

  Czy faktycznie korpus dyplomatyczny postanowił opuścić expose ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza? Według posła PO - tak. Prawda jest tymczasem zupełnie inna

 7. padbrusy20032018 20.03.2018

  Wzruszające słowa prezydenta Dudy. "W waszej tragedii są elementy, które można przekuć na dobro"

  Wierzę, że w tragedii, która was dotknęła, są elementy, które mogą zostać przekute na dobro, takie jak wielkie serce i pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom i harcerzom - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek na spotkaniu z wolontariuszami w Brusach.

 8. Gowin20032018 20.03.2018

  Rząd przyjął reformę Gowina. Polskie uczelnie czeka prawdziwa rewolucja

  Rząd przyjął we wtorek projekt ustaw reformujących polskie uczelnie - poinformował we wtorek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że przyszłoroczne nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną o 3,7 mld zł

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook