Jedynie prawda jest ciekawa


Balcerowicz atakuje opozycję i związkowców

19.05.2012

To niebywałe. Były wicepremier, polityk Unii Wolności, napasany człowiek establishmentu, odpowiadający politycznie za tragedię ekonomiczną milionów Polaków zniszczonych w czasie transformacji, atakuje ludzi pracy, którzy chcą walczyć o prawo do godnego życia. W rozmowie z RMF FM polityk odbiera im prawo strajkowania w obronie własnych interesów w czasie Euro.

- Jeżeli oni rzeczywiście blokowaliby w czasie mistrzostw Europy ważne imprezy, to byłby przejaw "warcholstwa". Podtrzymuję. To byłby przejaw skrajnego "warcholstwa". (…) Oto mielibyśmy związkowców, którzy forsują swoje odcinkowe interesy w skandaliczny sposób – tłumaczy Balcerowicz. Swoją wypowiedzią pokazuje, na czym polega współczesny liberalizm – trzeba milcząco akceptować to, co oświeceni wymyślą.

Balcerowicz pytany o to, co należy zrobić ze związkowcami przyznaje wielkopańsko, że „nie twierdzi, że trzeba rozwiązać”. - Trzeba mieć do nich właściwy stosunek. Jeżeli oni negocjują na szczeblu przedsiębiorstwa rozsądnie, to są pożyteczni. Jeżeli uprawiają agresywną politykę - tak jak obecnie kierownictwo Solidarności - to są szkodliwi. (…) Warto byłoby zastanowić się, czy takie zachowanie związków zawodowych sprawi, że będzie więcej miejsc pracy czy mniej? - mówi Balcerowicz.

W ocenie byłego polityka fakt, że za postulatami związkowców opowiedziało się ponad dwa miliony zwolenników referendum ws. wieku emerytalnego nie ma żadnego znaczenia. - Miliony Greków było reprezentowanych przez partie, które doprowadziły Grecję do katastrofy – wyjaśnia, znów dodając kamyczek do ogródka tych, którzy wskazują, że liberałowie z demokracją mają na bakier. Postulaty ogromnej rzeszy obywateli są dla nich zupełnie nieistotne.

Leszek Balcerowicz w wywiadzie zupełnie nie zaskakuje. Komentując debatę dot. podniesienia wieku emerytalnego przyłącza się do chóru atakującego opozycję. - Jestem zgorszony tym zachowaniem członków większości opozycji, za wyjątkiem Ruchu Palikota, którzy podwójnie udają Greków. Po pierwsze udają, że nie wiedzą, że w ciągu 10 lat ubędzie nam 2 mln osób w wieku produkcyjnym. Po drugie, udają, że nie wiedzą, co się zdarzyło w Grecji, wskutek m.in. takich zachowań jak zaprezentował nam PiS czy SLD – mówi były wicepremier.

Były polityk UW zapowiada, że pogratuluje zmian w systemie emerytalnym premierowi Tuskowi. - Natomiast żałuję, że to jest ruch tak nieśmiały i że w rezultacie korzyści, jakie z tego odniesiemy, będą dużo mniejsze niż straty związane z faktem, że ludzi w wieku produkcyjnym będzie o 2 mln mniej – wskazuje, podpisując się pod fałszywą tezą rządzących, że nie ma alternatyw dla wydłużenia wieku emerytalnego.

Leszek Balcerowicz przez pewien czas był przedstawiany, jako jeden z najważniejszych krytyków obecnych władz. Wywiadem dla RMF FM pokazuje, że zupełnie nie słusznie. On nigdy nie wycofał się z obozu liberałów.

saż
[Fot. Wikipedia.pl]


Warto poczytać

 1. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 2. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 3. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 4. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 5. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 6. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 7. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 8. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook