Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Balcerowicz atakuje opozycję i związkowców

19.05.2012

To niebywałe. Były wicepremier, polityk Unii Wolności, napasany człowiek establishmentu, odpowiadający politycznie za tragedię ekonomiczną milionów Polaków zniszczonych w czasie transformacji, atakuje ludzi pracy, którzy chcą walczyć o prawo do godnego życia. W rozmowie z RMF FM polityk odbiera im prawo strajkowania w obronie własnych interesów w czasie Euro.

- Jeżeli oni rzeczywiście blokowaliby w czasie mistrzostw Europy ważne imprezy, to byłby przejaw "warcholstwa". Podtrzymuję. To byłby przejaw skrajnego "warcholstwa". (…) Oto mielibyśmy związkowców, którzy forsują swoje odcinkowe interesy w skandaliczny sposób – tłumaczy Balcerowicz. Swoją wypowiedzią pokazuje, na czym polega współczesny liberalizm – trzeba milcząco akceptować to, co oświeceni wymyślą.

Balcerowicz pytany o to, co należy zrobić ze związkowcami przyznaje wielkopańsko, że „nie twierdzi, że trzeba rozwiązać”. - Trzeba mieć do nich właściwy stosunek. Jeżeli oni negocjują na szczeblu przedsiębiorstwa rozsądnie, to są pożyteczni. Jeżeli uprawiają agresywną politykę - tak jak obecnie kierownictwo Solidarności - to są szkodliwi. (…) Warto byłoby zastanowić się, czy takie zachowanie związków zawodowych sprawi, że będzie więcej miejsc pracy czy mniej? - mówi Balcerowicz.

W ocenie byłego polityka fakt, że za postulatami związkowców opowiedziało się ponad dwa miliony zwolenników referendum ws. wieku emerytalnego nie ma żadnego znaczenia. - Miliony Greków było reprezentowanych przez partie, które doprowadziły Grecję do katastrofy – wyjaśnia, znów dodając kamyczek do ogródka tych, którzy wskazują, że liberałowie z demokracją mają na bakier. Postulaty ogromnej rzeszy obywateli są dla nich zupełnie nieistotne.

Leszek Balcerowicz w wywiadzie zupełnie nie zaskakuje. Komentując debatę dot. podniesienia wieku emerytalnego przyłącza się do chóru atakującego opozycję. - Jestem zgorszony tym zachowaniem członków większości opozycji, za wyjątkiem Ruchu Palikota, którzy podwójnie udają Greków. Po pierwsze udają, że nie wiedzą, że w ciągu 10 lat ubędzie nam 2 mln osób w wieku produkcyjnym. Po drugie, udają, że nie wiedzą, co się zdarzyło w Grecji, wskutek m.in. takich zachowań jak zaprezentował nam PiS czy SLD – mówi były wicepremier.

Były polityk UW zapowiada, że pogratuluje zmian w systemie emerytalnym premierowi Tuskowi. - Natomiast żałuję, że to jest ruch tak nieśmiały i że w rezultacie korzyści, jakie z tego odniesiemy, będą dużo mniejsze niż straty związane z faktem, że ludzi w wieku produkcyjnym będzie o 2 mln mniej – wskazuje, podpisując się pod fałszywą tezą rządzących, że nie ma alternatyw dla wydłużenia wieku emerytalnego.

Leszek Balcerowicz przez pewien czas był przedstawiany, jako jeden z najważniejszych krytyków obecnych władz. Wywiadem dla RMF FM pokazuje, że zupełnie nie słusznie. On nigdy nie wycofał się z obozu liberałów.

saż
[Fot. Wikipedia.pl]


Słowa kluczowe:

Balcerowicz

,

emerytura

,

wiek

,

opozycja

,

gospodarka

Warto poczytać

 1. pku76 26.05.2017

  1 czerwca spotkanie ministra Muchy z szefami PKW i KBW

  1 czerwca odbędzie się spotkanie szefów Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum Pawłem Muchą - poinformowała w piątek PKW na stronie internetowej.

 2. kpl9 26.05.2017

  Kempa: Składam zawiadomienie do prokuratury

  Składam zawiadomienie do prokuratury ws. pomówień mających na celu poniżenie mnie - poinformowała w piątek PAP szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.

 3. konferencja-PO 26.05.2017

  PO znowu o Berczyńskim

  Wracają do sprawy negocjacji ws. Caracali i chcą po raz kolejny dymisji szefa MON.

 4. Sad-gfgdd 26.05.2017

  Jaki o korupcji w SN

  "Prokuratura prowadzi bardzo poważne postępowanie dotyczące korupcji w Sądzie Najwyższym".

 5. karcxa 26.05.2017

  Karczewski: Chciałbym podziękować wszystkim matkom

  Życzę Wam, żebyście miały jak najwięcej satysfakcji, żebyście miały jak najwięcej uśmiechu.

 6. 1-185406 26.05.2017

  Nowe decyzje ws. śmierci Stachowiaka

  "W stosunku do 5 funkcjonariuszy poleciłem wszcząć postępowania administracyjne w kierunku zwolnienia ich z policji, z uwagi na ważny interes służby" - powiedział szef dolnośląskiej policji nadinspektor Tomasz Trawiński.

 7. st66665555 26.05.2017

  Zwolnienia w policji związane ze śmiercią Stachowiaka

  Dyrektorka Biura Kontroli Komendy Głównej Policji Halina Żabowska została odwołana ze stanowiska - poinformował w piątek PAP rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 8. pt3-083t5783727em800x7ede4a8b 26.05.2017

  PKW nie widzi przeszkód ws. referendum

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe; będzie to jednak powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook