Jedynie prawda jest ciekawa


Bączek: Zastrzeżenia dotyczące wejścia do CEK są bezzasadne

16.02.2017

Piotr Bączek, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego stwierdził w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", że w jego ocenie ani Ministerstwo Obrony Narodowej, ani ówczesny pełnomocnik ministra obrony do spraw utworzenia CEK, ani osoby uczestniczące w inwentaryzacji zasobów zgromadzonych w CEK NATO nie popełniły przestępstwa i działały zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego odniósł się w ten sposób do słów poprzedniego szefa SKW Piotra Pytla, który mówił w niedawnym wywiadzie telewizyjnym, że to był "akt przestępczy", a przedstawiciele MON nie mieli "żadnych podstaw prawnych". -Wszystkie zastrzeżenia dotyczące wejścia do CEK są bezzasadne, ponieważ formalnie Centrum jeszcze wtedy nie funkcjonowało. To był dopiero ośrodek organizacji. CEK w tamtym okresie nie był instytucją afiliowaną przez NATO. Nastąpi to dopiero w najbliższych tygodniach- powiedział Piotr Bączek. -Nam udało się zakończyć prace organizacyjne nad utworzeniem Centrum, a druga strona chce to storpedować, dlatego te zażalenia, dlatego te medialne informacje- dodał szef SKW.

Bączek zauważył, że cała tzw. afera wokół Centrum rozpoczęła się w grudniu po przejęciu przez niego kierownictwa SKW. -Osoby, które były oddelegowane przez poprzednie kierownictwa, rozpoczęły działania w kraju i za granicą mające na celu podważenie zaangażowania nowego szefostwa MON i Służby w tworzenie CEK- stwierdził Bączek. Na pytanie czy Bartłomiej Misiewicz miał odpowiednie uprawnienia, by wejść do Centrum odparł, że miał upoważnienie ministra obrony Antoniego Macierewicza i realizował jego wolę. -Nie było żadnego wyłamywania drzwi, burzenia ścianek, jak kłamliwie powtarza się w niektórych mediach. Po prostu drzwi zostały otwarte i w asyście Żandarmerii Wojskowej i kilku funkcjonariuszy SKW pełnomocnik wszedł i rozpoczął inwentaryzację materiałów, dokumentów, sprzętu, który znajdował się w CEK. Wszystko było realizowane lege artis- powiedział Bączek.

Szef SKW poinformował, że w CEK odnaleziono dokumenty niejawne, które nie powinny się tam znajdować, ponieważ były dokumentami SKW. -Sprawa jest poważna. Dotyczy dokumentów niejawnych znalezionych w pomieszczeniach CEK zajmowanych przez funkcjonariuszy SKW, którzy byli oddelegowani do Centrum- zauważył Bączek. Dodał, że osobom z byłego kierownictwa prokuratura postawiła zarzuty z powodu nielegalnego przechowywania dokumentów niejawnych w CEK. -To było kilkadziesiąt tajnych dokumentów. Takie dokumenty nie powinny tam się znajdować. To były dokumenty SKW, przeniesione poza wszelką kontrolą poza Służbę. Każdy dokument niejawny SKW powinien przechodzić przez kancelarię tajną, a jego obieg powinien być odnotowany. Tu tego nie było- podkreślił szef SKW. -Ponadto nawet funkcjonariusze z kierownictwa gen. Piotra Pytla, odpowiedzialni za ochronę informacji niejawnych, uznali, że te pomieszczenia, które były użytkowane przez CEK, nie nadają się do przechowywania informacji niejawnych. I m.in. na tej też podstawie podjęto decyzję o wejściu do CEK- dodał Bączek.

Szef SKW przypomniał, że gen. Pytel ma też zarzuty w sprawie prowadzenia nielegalnej współpracy z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. -Zostało złożone przez SKW zawiadomienie w sprawie podjęcia takiej współpracy bez wymaganej zgody. Prokuratura postawiła zarzuty w tej sprawie byłemu kierownictwu SKW. Dlatego jest też takie zdenerwowanie drugiej strony- podkreślił Bączek. Dodał, że po odejściu ze służby na własny wniosek Pytel zaczął pojawiać się w stacjach telewizyjnych, gdzie mówi nieprawdę. Bączek dodał, że z partnerami NATO zostały wyjaśnione wszelkie kwestie w sprawie CEK. -Partnerzy są zadowoleni. Nie zgłaszają żadnych uwag. Wszystkie kwestie zostały wyjaśnione w rozmowach dwustronnych. Wszystkie państwa przysłały swoich przedstawicieli, kolejne państwa są zainteresowane przystąpieniem do tej inicjatywy. To jest jedno z najnowocześniejszych tego typu centrów w Europie- stwierdził szef SKW.

Piotr Bączek zaznaczył jednocześnie, że procedura wydania poświadczenia bezpieczeństwa dla szefa Narodowego Centrum Kryptologii jest wtoku. -Chciałbym podkreślić, że wobec tej osoby od kilku miesięcy była prowadzona bardzo zmasowana kampania dezinformacyjna. Myślę, że celowo, ponieważ jest to osoba spoza starych układów. Obowiązkiem Służby jest wyjaśnianie wszelkich kwestii. W toku postępowania okazywało się, ze pojawiające się informacje na jego temat są nieprawdziwe- skwitował Bączek. 

fot.[You Tube]

pc/"Nasz Dziennik"Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 8. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook