Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Autostrada A4 też będzie darmowa?

06.08.2014

Dlaczego wybór padł właśnie na A1? - pytają mieszkańcy Śląska i Dolnego Śląsko domagający się również darmowej autostrady. Organizatorzy apelu (i specjalnej petycji w tej sprawie) przekonują, że korki na A4 są nierzadko dłuższe niż te na A1.

Sprawa pojawiała się na stronach lokalnych pism („Gazety Wrocławskiej”, „Dziennika Zachodniego” i „Nowej Trybuny Opolskiej”) powstał apel, by w podobny sposób odciążyć autostradę A4.

Pytani o to, dlaczego wybór premiera padł na A1, urzędnicy bezradnie rozkładają ręce - wszystko wskazuje na to, że to po prostu kolejny pomysł Donalda Tuska i jego polityki działania ad hoc.

A to przecież tylko wierzchołek góry problemu - za „darmowe” przejazdy będzie wszak trzeba zapłacić zarządcy autostrady…

Prezentujemy treść petycji:

Szanowny Panie Premierze!

W związku z ogłoszoną przez Pana 6 sierpnia 2014 decyzją o zniesieniu opłat za korzystanie z autostrady A1 w weekendy, domagamy się wprowadzenia identycznego rozwiązania na autostradzie A4.

Na konferencji prasowej 6 sierpnia poinformował Pan, że kierowcy nie będą płacić za przejazd autostradą A1 nad morze podczas pozostałych sierpniowych weekendów, włącznie z długim weekendem - 15-17.08. Świetny pomysł! Ale dlaczego tak niesprawiedliwy?

Dlaczego kierowców traktuje się wybiórczo? Dlaczego tym, którzy jeżdżą nad morze można pomóc, kosztem tych, którzy wybrali wakacje na południu Polski? Tu także miliony Polaków jadą na urlopy, i mają podobne problemy jak ci jeżdżący autostradą A1.

Wystarczył jeden weekend z korkami przy bramkach na A1 i kilka telewizyjnych relacji, żeby podjął Pan zdecydowane działania. Chcemy przypomnieć, że na bramkach poboru opłat na autostradzie A4, potężne korki tworzą się od początku wakacji. Tu tracą najpierw swój cenny czas, a później pieniądze, kierowcy z województw: małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Korki tworzą się regularnie nie tylko przed bramkami poboru opłat, ale także z powodu remontów i przebudowy węzłów na płatnym odcinku. Przykładowo, pod Wrocławiem, od ponad tygodnia korek przekracza 10 km. Niestety, nikogo to nie interesuje.

Teraz, po Pańskiej decyzji, kierowcy płacący za przejazd zakorkowaną A4 de facto pokryją koszty darmowej i bezproblemowej jazdy po autostradzie A1.

Domagamy się równego traktowania kierowców i zniesienia konieczności opłat na autostradzie A4 w sierpniowe weekendy - tak jak zrobił Pan to jednym pociągnięciem na autostradzie A1.

lw, lz

[fot: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

Autostrada A1

,

A4

,

Śląsk

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook