Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Autonomiści śląscy testują sąd

10.12.2013

Po ubiegłotygodniowym orzeczeniu Sądu Najwyższego, który nie zgodził się na rejestrację Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska chce złożyć wniosek o delegalizację RAŚ - podaje gazeta.pl.

- Chcemy się dowiedzieć, czy w ramach polskiego prawa może działać legalnie czy też może jednak nie - mówi Gorzelik.

Sąd Najwyższy zajmował się skargą Prokuratury Okręgowej z Opola, która nie zgadzała się na rejestrację tutejszego Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Sędziowie SN uznali, że Ślązaków nie można uznać za osobny naród, a nazwa stowarzyszenia nie może wprowadzać w błąd. To orzeczenie wywołało na Śląsku poruszenie.

- W ciągu paru dni do stowarzyszenia zapisało się więcej osób niż w ostatnich miesiącach, a na Facebooku mieszkańcy regionu zaczęli umieszczać swoje zdjęcia z informacją, że są Ślązakami - czytamy w serwisie.

Sąd Najwyższy odniósł się też do kwestii postulatów autonomii, które zgłasza zarówno SONŚ, jak i Ruch Autonomii Śląska.

„Dążenie do uzyskania autonomii i poczucia pełnego władztwa osób narodowości śląskiej na terenie Śląska należy ocenić jako dążenie do osłabienia jedności oraz integralności państwa polskiego, co jest sprzeczne z zasadą wynikającą z art. 3 Konstytucji RP” - uznali w swoim orzeczeniu sędziowie.

- W tej sytuacji chcemy sami złożyć wniosek o delegalizację naszego stowarzyszenia. Zrobimy to w najbliższym czasie po konsultacji z prawnikami - mówi Gorzelik.

Dwa lata temu wniosek o delegalizację RAŚ złożyło już stowarzyszenie Unum Principium. Argumentowało, że jego działalność jest szkodliwa dla Polaków i państwa polskiego. Teraz chce swój wniosek ponowić.

gazeta.pl/Wuj

[FOTO: wPolityce.pl]

Słowa kluczowe:

Śląsk

,

RAŚ

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook