Jedynie prawda jest ciekawa

Autonomiści śląscy testują sąd

10.12.2013

Po ubiegłotygodniowym orzeczeniu Sądu Najwyższego, który nie zgodził się na rejestrację Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska chce złożyć wniosek o delegalizację RAŚ - podaje gazeta.pl.

- Chcemy się dowiedzieć, czy w ramach polskiego prawa może działać legalnie czy też może jednak nie - mówi Gorzelik.

Sąd Najwyższy zajmował się skargą Prokuratury Okręgowej z Opola, która nie zgadzała się na rejestrację tutejszego Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Sędziowie SN uznali, że Ślązaków nie można uznać za osobny naród, a nazwa stowarzyszenia nie może wprowadzać w błąd. To orzeczenie wywołało na Śląsku poruszenie.

- W ciągu paru dni do stowarzyszenia zapisało się więcej osób niż w ostatnich miesiącach, a na Facebooku mieszkańcy regionu zaczęli umieszczać swoje zdjęcia z informacją, że są Ślązakami - czytamy w serwisie.

Sąd Najwyższy odniósł się też do kwestii postulatów autonomii, które zgłasza zarówno SONŚ, jak i Ruch Autonomii Śląska.

„Dążenie do uzyskania autonomii i poczucia pełnego władztwa osób narodowości śląskiej na terenie Śląska należy ocenić jako dążenie do osłabienia jedności oraz integralności państwa polskiego, co jest sprzeczne z zasadą wynikającą z art. 3 Konstytucji RP” - uznali w swoim orzeczeniu sędziowie.

- W tej sytuacji chcemy sami złożyć wniosek o delegalizację naszego stowarzyszenia. Zrobimy to w najbliższym czasie po konsultacji z prawnikami - mówi Gorzelik.

Dwa lata temu wniosek o delegalizację RAŚ złożyło już stowarzyszenie Unum Principium. Argumentowało, że jego działalność jest szkodliwa dla Polaków i państwa polskiego. Teraz chce swój wniosek ponowić.

gazeta.pl/Wuj

[FOTO: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270najsztub 19.10.2017

  Są zarzuty prokuratorskie dla dziennikarza Piotra N., który potrącił pieszą

  Znany dziennikarz Piotr N. usłyszał w czwartek zarzut spowodowania wypadku - potrącenia pieszej. Grozi za to do trzech lat więzienia. Do zdarzenia doszło 5 października br.

 2. 1270radziwill 19.10.2017

  Minister zdrowia: nie ma przesłanek do zakazania farmaceutom powoływania się na "klauzulę sumienia"

  W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, brak jest przesłanek, by stwierdzić, że farmaceuci nie mogą powoływać się na "klauzulę sumienia" - ocenia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

 3. brexit19102017 19.10.2017

  Czy Polacy będą musieli opuścić Wielką Brytanię?

  Jednym z pytań, które wielu Polaków zadawało sobie po referendum po Brexicie było to, w jaki sposób zostanie potraktowana polska diaspora mieszkająca i pracująca na Wyspach.

 4. Grobybohaterowwiki 19.10.2017

  Na grobach bohaterów zapłoną znicze. Rusza 9 edycja akcji

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłoną w niedzielę w ramach akcji społecznej "Zapal znicz pamięci". W tym roku akcja ma 9. edycję, jej celem jest upamiętnienie pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy

 5. MN 19.10.2017

  RDI w obronie usuwanych patriotycznych profili na Facebooku

  Reduta Dobrego Imienia poszukuje osób, których strony i grupy na Facebooku zostały zablokowane samowolnie przez administratorów Facebooka. Informacje o takich poczynaniach posłużą jako dowody w sprawie sądowej - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook