Jedynie prawda jest ciekawa


Autonomiści śląscy testują sąd

10.12.2013

Po ubiegłotygodniowym orzeczeniu Sądu Najwyższego, który nie zgodził się na rejestrację Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska chce złożyć wniosek o delegalizację RAŚ - podaje gazeta.pl.

- Chcemy się dowiedzieć, czy w ramach polskiego prawa może działać legalnie czy też może jednak nie - mówi Gorzelik.

Sąd Najwyższy zajmował się skargą Prokuratury Okręgowej z Opola, która nie zgadzała się na rejestrację tutejszego Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Sędziowie SN uznali, że Ślązaków nie można uznać za osobny naród, a nazwa stowarzyszenia nie może wprowadzać w błąd. To orzeczenie wywołało na Śląsku poruszenie.

- W ciągu paru dni do stowarzyszenia zapisało się więcej osób niż w ostatnich miesiącach, a na Facebooku mieszkańcy regionu zaczęli umieszczać swoje zdjęcia z informacją, że są Ślązakami - czytamy w serwisie.

Sąd Najwyższy odniósł się też do kwestii postulatów autonomii, które zgłasza zarówno SONŚ, jak i Ruch Autonomii Śląska.

„Dążenie do uzyskania autonomii i poczucia pełnego władztwa osób narodowości śląskiej na terenie Śląska należy ocenić jako dążenie do osłabienia jedności oraz integralności państwa polskiego, co jest sprzeczne z zasadą wynikającą z art. 3 Konstytucji RP” - uznali w swoim orzeczeniu sędziowie.

- W tej sytuacji chcemy sami złożyć wniosek o delegalizację naszego stowarzyszenia. Zrobimy to w najbliższym czasie po konsultacji z prawnikami - mówi Gorzelik.

Dwa lata temu wniosek o delegalizację RAŚ złożyło już stowarzyszenie Unum Principium. Argumentowało, że jego działalność jest szkodliwa dla Polaków i państwa polskiego. Teraz chce swój wniosek ponowić.

gazeta.pl/Wuj

[FOTO: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 3. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 4. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 5. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 6. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 7. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 8. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook