Jedynie prawda jest ciekawa


Atrakcyjniejsza służba wojskowa?

01.08.2014

Uproszczenia przy przedłużaniu kontraktów żołnierzy rezerwy, premiowanie dokształcania i udogodnienia dla pracodawców - zakłada wchodząca dziś w życie nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony dotycząca Narodowych Sił Rezerwowych.

Utworzone w 2010 r. NSR umożliwiają łączenie służby wojskowej z pracą w cywilu. Żołnierze rezerwy pozostają w dyspozycji do pełnienia służby wojskowej w sytuacjach kryzysowych, a poza nimi – są szkoleni w ramach okresowych ćwiczeń. Możliwe jest odbywanie służby w jednostce w pobliżu  miejsca zamieszkania, co ułatwia łączenie obowiązków rezerwisty z pracą zawodową i obowiązkami rodzinnymi.

NSR składają się z żołnierzy rezerwy, którzy podpisali ochotnicze kontrakty i pozostają w dyspozycji do służby w razie zagrożeń militarnych i niemilitarnych, i którym nadano przydziały kryzysowe. Przydział kryzysowy jest nadawany na konkretne stanowisko służbowe w jednostce, przewidziane na czas kryzysu lub wojny. Żołnierzami rezerwy są osoby, które złożyły przysięgę wojskową i zostały przeniesione do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej, w tym z zawodowej służby wojskowej lub ze służby kandydackiej.

Celem nowelizacji było zwiększenie atrakcyjności służby w NSR, a zarazem zmniejszenie zjawiska zwalniania się ze służby przygotowawczej do NSR przed jej ukończeniem.

Nowa ustawa umożliwia pisemne aneksowanie kontraktów i zmianę ich treści bez konieczności zawierania nowego kontraktu, niepotrzebne też będzie wymagane dotychczas ponowne sprawdzanie kandydata. W przypadku kobiet przydział kryzysowy dla żołnierza NSR będzie zawieszany na czas ciąży i odwieszany po porodzie, bez ponownej procedury przyznawania tego przydziału.

Przedterminowe zwolnienie ze służby przygotowawczej nie będzie następować automatycznie na życzenie szkolonego, lecz fakultatywnie, zależnie od decyzji dowódcy, z ważnych względów osobistych.

Nowe przepisy skracają służbę przygotowawczą żołnierzom, którzy pewne wymagane umiejętności nabyli przed przyjściem do NSR, np. w klasach o profilu wojskowym i w organizacjach paramilitarnych. Wynagrodzenie za ćwiczenia, na które są powoływani żołnierze NSR, będzie naliczane według zajmowanego stanowiska służbowego, a nie tylko stopnia; dodatki motywacyjne będą premią za podnoszenie kwalifikacji.

Nowelizacja wprowadza też udogodnienia dla pracodawców zatrudniających żołnierzy rezerwy. Na przedstawienie dokumentów koniecznych, by uzyskać rekompensatę za nieobecność pracownika, pracodawca będzie miał 90, a nie jak dotychczas 30 dni.

O przyjęcie do NSR wystąpiło od 2010 r. ponad 30 tys. osób. Na kontrakty przyjęto ponad 27 tys. żołnierzy. 11 tys. przeszło do służby zawodowej. Obecnie NSR liczą 10 tys. żołnierzy rezerwy. Kilkanaście tysięcy odeszło po przeszkoleniu i odbyciu kontraktów trwających od 2 do 6 lat.

PAP/kop
[Fot. msw.gov.pl]


Warto poczytać

 1. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 2. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 3. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 4. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 5. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 6. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 7. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 8. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook