Jedynie prawda jest ciekawa


Atrakcyjniejsza służba wojskowa?

01.08.2014

Uproszczenia przy przedłużaniu kontraktów żołnierzy rezerwy, premiowanie dokształcania i udogodnienia dla pracodawców - zakłada wchodząca dziś w życie nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony dotycząca Narodowych Sił Rezerwowych.

Utworzone w 2010 r. NSR umożliwiają łączenie służby wojskowej z pracą w cywilu. Żołnierze rezerwy pozostają w dyspozycji do pełnienia służby wojskowej w sytuacjach kryzysowych, a poza nimi – są szkoleni w ramach okresowych ćwiczeń. Możliwe jest odbywanie służby w jednostce w pobliżu  miejsca zamieszkania, co ułatwia łączenie obowiązków rezerwisty z pracą zawodową i obowiązkami rodzinnymi.

NSR składają się z żołnierzy rezerwy, którzy podpisali ochotnicze kontrakty i pozostają w dyspozycji do służby w razie zagrożeń militarnych i niemilitarnych, i którym nadano przydziały kryzysowe. Przydział kryzysowy jest nadawany na konkretne stanowisko służbowe w jednostce, przewidziane na czas kryzysu lub wojny. Żołnierzami rezerwy są osoby, które złożyły przysięgę wojskową i zostały przeniesione do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej, w tym z zawodowej służby wojskowej lub ze służby kandydackiej.

Celem nowelizacji było zwiększenie atrakcyjności służby w NSR, a zarazem zmniejszenie zjawiska zwalniania się ze służby przygotowawczej do NSR przed jej ukończeniem.

Nowa ustawa umożliwia pisemne aneksowanie kontraktów i zmianę ich treści bez konieczności zawierania nowego kontraktu, niepotrzebne też będzie wymagane dotychczas ponowne sprawdzanie kandydata. W przypadku kobiet przydział kryzysowy dla żołnierza NSR będzie zawieszany na czas ciąży i odwieszany po porodzie, bez ponownej procedury przyznawania tego przydziału.

Przedterminowe zwolnienie ze służby przygotowawczej nie będzie następować automatycznie na życzenie szkolonego, lecz fakultatywnie, zależnie od decyzji dowódcy, z ważnych względów osobistych.

Nowe przepisy skracają służbę przygotowawczą żołnierzom, którzy pewne wymagane umiejętności nabyli przed przyjściem do NSR, np. w klasach o profilu wojskowym i w organizacjach paramilitarnych. Wynagrodzenie za ćwiczenia, na które są powoływani żołnierze NSR, będzie naliczane według zajmowanego stanowiska służbowego, a nie tylko stopnia; dodatki motywacyjne będą premią za podnoszenie kwalifikacji.

Nowelizacja wprowadza też udogodnienia dla pracodawców zatrudniających żołnierzy rezerwy. Na przedstawienie dokumentów koniecznych, by uzyskać rekompensatę za nieobecność pracownika, pracodawca będzie miał 90, a nie jak dotychczas 30 dni.

O przyjęcie do NSR wystąpiło od 2010 r. ponad 30 tys. osób. Na kontrakty przyjęto ponad 27 tys. żołnierzy. 11 tys. przeszło do służby zawodowej. Obecnie NSR liczą 10 tys. żołnierzy rezerwy. Kilkanaście tysięcy odeszło po przeszkoleniu i odbyciu kontraktów trwających od 2 do 6 lat.

PAP/kop
[Fot. msw.gov.pl]


Warto poczytać

 1. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 2. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 3. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 4. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 5. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 6. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 7. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

 8. 1270jakikodeksiaki 19.04.2018

  Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

  To już ponoć pewne. Kandydatem PiS na prezydenta Warszawy będzie Patryk Jaki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook