Jedynie prawda jest ciekawa


Aszkenazy: "Możliwość oskarżania Polaków o Holokaust to również możliwość wyciągania odszkodowań"

02.02.2018
iseael02022018
Aszkenazy: "Możliwość oskarżania Polaków o Holokaust to również możliwość wyciągania odszkodowań"

– Otwarcie mówię, że coraz częściej wstydzę się za rządzących Izraelem. Izrael nie ma prawa wtrącać się w prawodawstwo rządu polskiego. Oczywiście chodzi również o pieniądze, bo możliwość oskarżania Polaków o Holokaust to również możliwość wyciągania odszkodowań i restytucji mienia – mówi Seweryn Aszkenazy w rozmowie z Magdaleną Rigamonti dla portalu „Dziennik.pl”.

Wywiad z polsko-amerykańskim przedsiębiorcą żydowskiego pochodzenia, marszandem sztuki i założycielem Stowarzyszenia Kultury Żydowskiej Beit Warszawa ukazał na portalu „Dziennik.pl”.

Aszkenazy odnosi się do trudnych polsko-żydowskich relacji, a także do aktualnego konfliktu dyplomatycznego między Polską i Izraelem. Tłumaczy, że w rzeczywistości Polacy powinni być wdzięczni żydowskim politykom za wywołanie tego konfliktu, bo „do wielu głów w końcu dotrze, że nie było żadnych polskich obozów śmierci, tylko niemieckie, nazistowskie, hitlerowskie”.

Przedsiębiorca żydowski polskiego pochodzenia mówi wprost: – Gratuluję polskiemu rządowi tego, że doprowadził do powstania takiej ustawy. Nasz korpus dyplomatyczny przez lata nie wiedział, jak bronić Polski. Po prostu tego nie potrafił.

Czytamy też o tym, o czym świat w ostatnich dniach zdaje się zapominać: –  Trzeba jasno powiedzieć, że to nie Polska, tylko cały świat kolaborował z Niemcami przy zagładzie Żydów. Polacy przecież nie łapali Żydów, jak Francuzi czy Holendrzy i Norwegowie. Polska policja nie aresztowała Żydów, nie ładowała ich do wagonów, nie było jej w Auschwitz. Prawdą jest natomiast to, że Polska cierpiała najwięcej ze wszystkich okupowanych krajów – przypomina Aszkenazy.

Według żydowskiego przedsiębiorcy największą winę za taki stan rzeczy ponosi… Watykan, który pozwolił, aby Polska została opuszczona przez sojuszników i oddana Niemcom. Aszkenazy odniósł się też do incydentów antysemickich, które są w Polsce zjawiskiem marginalnym o charakterze kryminalnym: – Izrael też ma elementy kryminalne i złodziejskie – mówi.

– Rozumiem Polskę. Bronię Polski na świecie, czasem bardziej niż większość Polaków. Od lat namawiam Żydów, żeby zbudowali sobie przystań w Polsce. Aby było to możliwe, Żydzi muszą mieć poważny wkład intelektualny i finansowy w kraju, jak to było w przeszłości. Wówczas czuliby się i byliby Polakami. Uważam, że są to bardzo ważne sprawy i mam tutaj na myśli żydowskie dziedzictwo w Polsce – dodaje żydowski przedsiębiorca. 

ac za dziennik.pl

Warto poczytać

 1. ipn23042018 23.04.2018

  Ważna opinia! K. Szwagrzyk: "W Jedwabnem powinna zostać wznowiona ekshumacja"

  "Ekshumacja w Jedwabnem, gdzie 10 lipca 1941 r. doszło do masowej zbrodni na ludności żydowskiej, powinna zostać wznowiona"

 2. prezduda23042018 23.04.2018

  Szef kancelarii premiera o decyzji prezydenta Dudy: "To jest wielkie zaniedbanie"

  "Jestem bardzo niezadowolony z braku ustawy degradacyjnej; bardzo liczyłem, że zostanie ona podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę."

 3. Niedzielabezhandlu 23.04.2018

  Nadchodzi apokalipsa. Znany kabaret znakomicie wyśmiał panikę związaną z zakazem handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rodziny walczące o przetrwanie. Pustka wokół centrów handlowych. Wojsko traci kontrolę, a na czarnym rynku ceny osiągają zawrotne sumy

 4. dontusk23042018 23.04.2018

  Tusk: nie odpowiadałem politycznie za projekt wizyty L. Kaczyńskiego w Katyniu

  "Politycznie nie odpowiadałem za projekt wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. w Katyniu"

 5. Wiezienie1 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

  Mateusz P. osiągnął pokaźne korzyści majątkowe współpracując z wywiadem Rosji; pracował też na rzecz Chin - zarzuca mu prokuratura w akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie. Lider partii Zmiana jest w areszcie od maja 2016 r

 6. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 7. tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 8. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook