Jedynie prawda jest ciekawa


Arłukowicz chwali pakiet onkologiczny

15.04.2015

97,5 proc. wstępnych diagnoz onkologicznych odbyło się w zakładanym przez nas terminie, czyli wielokrotnie szybciej niż przed wejściem pakietu – twierdzi minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Pakiet onkologiczny został wprowadzony w styczniu 2015 r. W środę minister podsumowywał pierwsze tygodnie jego funkcjonowania.

Przypomniał, że oczekiwanym efektem resortu było skrócenie czasu diagnostyki i dostępu do leczenia.

„Po bardzo dokładnej analizie 11 tygodni funkcjonowania, 97,5 proc. diagnostyk wstępnych czyli wstępnej diagnozy, czy pacjent chorobę nowotworową ma, czy nie ma - odbyło się w zakładanym przez nas terminie, czyli wielokrotnie szybciej niż przed wejściem pakietu” - powiedział.

Dodał, że pogłębiona diagnostyka, która stwierdza jak bardzo nowotwór jest zaawansowany, w 87 proc. przypadków odbyła się w oczekiwanym terminie, czyli w ciągu 9 tygodni.
Jak mówił Arłukowicz, do tej pory odbyło się 25 tys. 231 konsyliów.

„U 25 tys. pacjentów rozpoznano chorobę nowotworową, skierowano do konsyliów i to konsylium oceniło, co dalej. A przypomnę, że ilość chorób nowotworowych rozpoznawanych rocznie w Polsce to 140 tys.” - powiedział.

Tak optymistyczne w swojej ocenie nie są podmioty obserwujące wprowadzanie pakietu z zewnątrz. Zobacz: Fiasko pakietu onkologicznego. WHC: Polacy wciąż muszą stać w długich kolejkach

Szef resortu chwalił także inne rozwiązania wprowadzone przez MZ.

„Dotychczas w ramach pakietu onkologicznego wydano blisko 94 tys. kart szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO); najwięcej w województwie mazowieckim, najmniej w podlaskim” - poinformował.

Według przedstawionych przez ministra danych do 21 marca karty DiLO wydano 31 tys. osób, które chorowały na nowotwór przed 1 stycznia. W placówkach podstawowej opieki zdrowotnej kart tych było 21 tys.

Zaznaczył, że najwięcej kart wydano w województwie mazowieckim, a najmniej w podlaskim. Z kolei w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców najwięcej osób otrzymało kartę w woj. świętokrzyskim - 279. Jak dodał, liczba wydawanych kart cały czas rośnie.

Arłukowicz podkreślił, że w funkcjonowanie pakietu włączyło się 6200 placówek podstawowej opieki zdrowotnej, 2300 przychodni ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz 487 szpitali, w tym wszystkie centra onkologii. Z pakietu zrezygnowało 8 proc. przychodni.

„Ponad 90 proc. przychodni ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i szpitali, które przystąpiły do realizacji pakietu onkologicznego, nadal w nim uczestniczy” - stwierdził

Arłukowicz poinformował, że 92 proc. przychodni ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), które „weszły do pakietu”, realizuje go w dalszym ciągu; z realizacji pakietu w części lub całości zrezygnowało 8 proc. przychodni.

„Przychodnie, które zrezygnowały, albo wcześniej nie zajmowały się pacjentami onkologicznymi, albo robiły to w stopniu minimalnym” - dodał minister

W środę premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że tego dnia spotka się z Arłukowiczem, by omówić funkcjonowanie pakietu onkologicznego. Zapewniła, że oceni wdrażanie pakietu bardzo obiektywnie i jeśli będzie taka potrzeba, będzie sugerować ewentualne zmiany.

Pakiet onkologiczny został wprowadzony z początkiem tego roku, by skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów.

Arłukowicz podał, że w styczniu i lutym 2014 r. na leczenie pacjentów onkologicznych w Polsce przeznaczono 824 mln zł. W analogicznym okresie 2015 r. zgłoszono do rozliczenia 785 mln zł, z czego NFZ (na dzień 21 marca) przelał na konta szpitali 642 mln.

ŁS/PAP

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]


Warto poczytać

 1. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 2. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 3. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 4. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 5. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 6. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook