Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Arłukowicz chwali pakiet onkologiczny

15.04.2015

97,5 proc. wstępnych diagnoz onkologicznych odbyło się w zakładanym przez nas terminie, czyli wielokrotnie szybciej niż przed wejściem pakietu – twierdzi minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Pakiet onkologiczny został wprowadzony w styczniu 2015 r. W środę minister podsumowywał pierwsze tygodnie jego funkcjonowania.

Przypomniał, że oczekiwanym efektem resortu było skrócenie czasu diagnostyki i dostępu do leczenia.

„Po bardzo dokładnej analizie 11 tygodni funkcjonowania, 97,5 proc. diagnostyk wstępnych czyli wstępnej diagnozy, czy pacjent chorobę nowotworową ma, czy nie ma - odbyło się w zakładanym przez nas terminie, czyli wielokrotnie szybciej niż przed wejściem pakietu” - powiedział.

Dodał, że pogłębiona diagnostyka, która stwierdza jak bardzo nowotwór jest zaawansowany, w 87 proc. przypadków odbyła się w oczekiwanym terminie, czyli w ciągu 9 tygodni.
Jak mówił Arłukowicz, do tej pory odbyło się 25 tys. 231 konsyliów.

„U 25 tys. pacjentów rozpoznano chorobę nowotworową, skierowano do konsyliów i to konsylium oceniło, co dalej. A przypomnę, że ilość chorób nowotworowych rozpoznawanych rocznie w Polsce to 140 tys.” - powiedział.

Tak optymistyczne w swojej ocenie nie są podmioty obserwujące wprowadzanie pakietu z zewnątrz. Zobacz: Fiasko pakietu onkologicznego. WHC: Polacy wciąż muszą stać w długich kolejkach

Szef resortu chwalił także inne rozwiązania wprowadzone przez MZ.

„Dotychczas w ramach pakietu onkologicznego wydano blisko 94 tys. kart szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO); najwięcej w województwie mazowieckim, najmniej w podlaskim” - poinformował.

Według przedstawionych przez ministra danych do 21 marca karty DiLO wydano 31 tys. osób, które chorowały na nowotwór przed 1 stycznia. W placówkach podstawowej opieki zdrowotnej kart tych było 21 tys.

Zaznaczył, że najwięcej kart wydano w województwie mazowieckim, a najmniej w podlaskim. Z kolei w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców najwięcej osób otrzymało kartę w woj. świętokrzyskim - 279. Jak dodał, liczba wydawanych kart cały czas rośnie.

Arłukowicz podkreślił, że w funkcjonowanie pakietu włączyło się 6200 placówek podstawowej opieki zdrowotnej, 2300 przychodni ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz 487 szpitali, w tym wszystkie centra onkologii. Z pakietu zrezygnowało 8 proc. przychodni.

„Ponad 90 proc. przychodni ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i szpitali, które przystąpiły do realizacji pakietu onkologicznego, nadal w nim uczestniczy” - stwierdził

Arłukowicz poinformował, że 92 proc. przychodni ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), które „weszły do pakietu”, realizuje go w dalszym ciągu; z realizacji pakietu w części lub całości zrezygnowało 8 proc. przychodni.

„Przychodnie, które zrezygnowały, albo wcześniej nie zajmowały się pacjentami onkologicznymi, albo robiły to w stopniu minimalnym” - dodał minister

W środę premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że tego dnia spotka się z Arłukowiczem, by omówić funkcjonowanie pakietu onkologicznego. Zapewniła, że oceni wdrażanie pakietu bardzo obiektywnie i jeśli będzie taka potrzeba, będzie sugerować ewentualne zmiany.

Pakiet onkologiczny został wprowadzony z początkiem tego roku, by skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów.

Arłukowicz podał, że w styczniu i lutym 2014 r. na leczenie pacjentów onkologicznych w Polsce przeznaczono 824 mln zł. W analogicznym okresie 2015 r. zgłoszono do rozliczenia 785 mln zł, z czego NFZ (na dzień 21 marca) przelał na konta szpitali 642 mln.

ŁS/PAP

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]


Słowa kluczowe:

styczeń

,

pakiet

,

minister

,

resort

,

czas

Warto poczytać

 1. szyd22 26.03.2017

  Premier Szydło: Nasz prestiż wzrósł

  Nie mogliśmy poprzeć człowieka, który chciał obalić nasz rząd; to byłoby wywieszenie białej flagi, to oznaczałoby utratę wiarygodności - powiedziała premier Beata Szydło w wywiadzie dla tygodnika "wSieci".

 2. mid-17324161 26.03.2017

  Prezydent o Deklaracji Rzymskiej i sytuacji w armii

  - Deklaracja Rzymska wytycza kierunki rozwoju UE w taki sposób, w jaki my jako Polska tego chcieliśmy - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda.

 3. mid-17325117 25.03.2017

  Marsz opozycji: „Kocham Cię, Europo!"

  „Nie damy odebrać sobie szans unijnych, europejskich. Nie damy wyprowadzić Polski z projektu, który jest gwarancją naszego bezpieczeństwa, rozwoju i postępu cywilizacyjnego”.

 4. mid-17325112 25.03.2017

  Protest frankowiczów w Warszawie

  "Ze wszystkich stron sceny politycznej odczuwamy blokadę" - mówił Andrzej Zalewski z Ruchu Obywatelskiego Frankowcy PL.

 5. mid-17325032 25.03.2017

  Rafalska: Rodzina w centrum

  "Rodzina energią dla Polski": To hasło chyba najlepiej oddaje cel, który przyświeca działaniom rządu - powiedziała szefowa MRPiPS.

 6. po-stefekk 25.03.2017

  PO: Rolą Platformy Obywatelskiej jest przygotowanie obrony polskiego samorządu

  Zdaniem PO zapowiadane przez PiS zmiany prawa zmierzają do ponownej centralizacji państwa.

 7. policjawPolitycepl 25.03.2017

  CBŚP rozbiło gang, który wyłudzał VAT

  Pięcioosobową grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniem VAT rozbili funkcjonariusze CBŚP z Bielska-Białej.

 8. mid-17324205 25.03.2017

  Rodzina jednym z ważniejszych elementów życia

  - Rodzina staje się jednym z ważniejszych elementów życia społecznego - powiedział Jacek Sapa.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook