Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rocznica śmierci abp. Tokarczuka

29.12.2013

Dziś przypada pierwsza rocznica śmierci abp. Ignacego Tokarczuka, nazywanego często „biskupem niezłomnym”.

W jego intencji oraz w intencji rodzin odprawiona została w archikatedrze przemyskiej Msza św. Przewodniczył jej następca abp. Tokarczuka - abp Józef Michalik.

Kazanie wygłosił ks. Zbigniew Suchy, redaktor naczelny przemyskiej edycji tygodnika „Niedziela”. Mówiąc o przyjściu do Przemyśla biskupa Tokarczuka, zauważył, że na samym początku swojej posługi zaznaczył, że nie przynosi żadnego programu, bo jego programem jest Dekalog.

Przypomniał, że miejsca, w których przemawiał abp Tokarczuk były bardzo licznie obstawiane pracownikami Służby Bezpieczeństwa, a jego słowa nagrywane. Potem kierowano przeciw niemu do różnych instytucji protesty, a nawet żądania ustąpienia.

Swoistym testamentem zmarłego biskupa ks. Suchy nazwał jego słowa, wypowiedziane pół roku przed śmiercią, przy okazji 70. rocznicy święceń kapłańskich: księża mają przewodzić, ale nie wolno zostawić księży samych.

Kaznodzieja mówił, że abp Tokarczuk jako pasterz diecezji zawsze był ze swoją owczarnią. - Szedł z nią czasem na przedzie wskazując drogę, czasami w środku wsłuchując się w problemy i troski, a nieraz kroczył z tyłu, chcąc wsłuchać się w prawdę, którą w sercach swoich posiada lud świecki. Najczęściej jednak był z przodu, bo organizacje kościelne dla świeckich były jeszcze w zarodku – mówił ks. Suchy.

Przywołał jego często powtarzane słowa: Zbudowaliście Kościół materialny, teraz przed wami zadanie trudniejsze: macie zbudować Kościół żywy. - W pierwszą rocznicę jego śmierci, w uroczystość Świętej Rodziny, to jest wielkie dla nas zadanie – podkreślił ks. Suchy, zaznaczając, że pierwszym miejscem budowania żywego Kościoła jest rodzina, a kolejnym wspólnoty religijne.

Ks. Suchy przypomniał sytuację, gdy w Stalowej Woli planowano wybudować kościół pw. Miłosierdzia Bożego. Władze komunistyczne chciały, aby świątynia stanęła nad Sanem na terenie zalewowym. Abp Tokarczuk powiedział, wówczas że nie narzuca władzom gdzie ma stanąć szkoła, ale nie pozwoli by go spychano. - Po wyczerpaniu wszystkich możliwości, jutro zaczynamy budować kościół. I proszę sobie wyobrazić, że to było bardzo realne, ludzie byli gotowi pójść za pasterzem – mówił kaznodzieja.

Władze wówczas uległy i zgoda została wydana. Ks. Suchy stwierdził, że dzisiaj sytuacja jest trudniejsza, ludzie nie mają takiej gotowości, by pójść za biskupem, woleliby, żeby szedł za nimi i kierował się ich wyobrażeniem Kościoła.

Abp Józef Michalik odniósł się do obchodzonej dzisiaj uroczystości Świętej Rodziny, mówiąc, że przypomina ona potrzebę spojrzenia na rodziny wzrokiem Bożym, czyli otwarcie na perspektywy właściwego rozwoju. - Rodzina potrzebuje nowej łaski Bożej. Rodzina potrzebuje nowej mocy do podjęcia tych zadań zgodnie z planem Bożym, do przeciwstawienia się wszystkiemu, co próbują wmówić ludzie nieodpowiedzialni, nieszukający szczęścia i niemający klucza do szczęścia ludzkiego serca, bo ten klucz jest w rękach Boga – powiedział.

Abp Ignacy Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych k. Zbaraża. Studiował w Seminarium Duchownym we Lwowie. Święcenia kapłańskie przyjął we Lwowie 21 czerwca 1942 r., z rąk bp. Eugeniusza Baziaka. W 1965 r. otrzymał nominację na ordynariusza diecezji przemyskiej. Święceń biskupich udzielił mu 6 lutego 1966 r. w przemyskiej katedrze kard. Stefan Wyszyński.

Bp Ignacy Tokarczuk poprzez swój bezkompromisowy stosunek do PRL i odważne wystąpienia przeciwko zakłamaniu i ateizacji społeczeństwa, szybko uzyskał miano jednego z najpoważniejszych i najtrudniejszych wrogów ustroju. Mimo zakazów i szykan w czasie jego posługi w diecezji przemyskiej zostało utworzonych 220 nowych parafii i 430 kościołów. Większość bez zgody władz. O wszelkich przejawach szykan bp Tokarczuk mówił wprost i otwarcie. Zyskał tym przydomek „biskupa niezłomnego”.

W czasie historycznej wizyty w Przemyślu 2 czerwca 1991 r. Ojciec Święty Jan Paweł II nadał ks. Ignacemu Tokarczukowi godność arcybiskupią, a 25 marca 1992 r. ustanowił go pierwszym metropolitą nowo powstałej metropolii przemyskiej. Rok później abp Tokarczuk przeszedł na emeryturę.

Był wielokrotnie nagradzany, jedno z głównych wyróżnień to Order Orła Białego – najwyższe odznaczenie państwowe w RP, które 3 maja 2006 r. wręczył mu prezydent Lech Kaczyński.

KAI/run

fot. wikimedia commons
Słowa kluczowe:

Kościół Katolicki

Warto poczytać

 1. 25.05.2017

  Schetyna skrytykował inicjatywę Dudy

 2. mact56 25.05.2017

  Macierewicz: Ten szczyt ma olbrzymie znaczenie

  Liczymy na to, że podczas szczytu NATO w Brukseli w czwartek zostanie rozstrzygnięta niesłychanie ważna kwestia obecności wojsk NATO i USA w Polsce po 2018 r.- stwierdził minister Macierewicz.

 3. 5fa2195364304f73b6c751d851a32433 25.05.2017

  Mucha: Pytania wyłonią się z konsultacji

  „Prezydent podkreślał, że w tej sprawie będą się wypowiadać przede wszystkim Polacy”.

 4. powazki 25.05.2017

  25. ekshumacja smoleńska

  Z Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach ekshumowano w czwartek kolejną - 25. - ofiarę katastrofy smoleńskiej. Prokuratura nie ujawnia, o czyj grób chodzi.

 5. komisjawer 24.05.2017

  Kandydaci do komisji weryfikacyjnej-zaopiniowani

  Sejmowa komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała w środę siedmiu kandydatów do komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji w stolicy. Negatywnie zaopiniowano zaś kandydata Nowoczesnej posła Jerzego Meysztowicza. Sejm ma wybrać członków komisji w czwartek.

 6. szczerskipapSISI 24.05.2017

  Szczerski o szczycie NATO

  Naszym oczekiwaniem jest potwierdzenie trwałości zobowiązań warszawskiego szczytu NATO - powiedział w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiadając udział prezydenta Andrzeja Dudy w spotkaniu szefów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

 7. mid-17524148 24.05.2017

  B. właściciel Jet Air przed komisją ds. Amber Gold

  "Pierwszy kontakt z Marcinem P. miałem w czerwcu 2011 r.; dzień po naszym spotkaniu i przedstawieniu propozycji inwestycji w Jet Air przelano nam pieniądze" – mówił były właściciel OLT Jet Air Poland Krzysztof Wicherek w środę przed komisją śledczą ds. Amber Gold.

 8. mid-17523010 24.05.2017

  Macierewicz: Zobowiązuję się do służby Polsce

  „Trzeba, by na czele rządu stali tacy ludzie, którzy rozumieją, czym jest bezpieczeństwo, patriotyzm i Ojczyzna”.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook