Jedynie prawda jest ciekawa


Rocznica śmierci abp. Tokarczuka

29.12.2013

Dziś przypada pierwsza rocznica śmierci abp. Ignacego Tokarczuka, nazywanego często „biskupem niezłomnym”.

W jego intencji oraz w intencji rodzin odprawiona została w archikatedrze przemyskiej Msza św. Przewodniczył jej następca abp. Tokarczuka - abp Józef Michalik.

Kazanie wygłosił ks. Zbigniew Suchy, redaktor naczelny przemyskiej edycji tygodnika „Niedziela”. Mówiąc o przyjściu do Przemyśla biskupa Tokarczuka, zauważył, że na samym początku swojej posługi zaznaczył, że nie przynosi żadnego programu, bo jego programem jest Dekalog.

Przypomniał, że miejsca, w których przemawiał abp Tokarczuk były bardzo licznie obstawiane pracownikami Służby Bezpieczeństwa, a jego słowa nagrywane. Potem kierowano przeciw niemu do różnych instytucji protesty, a nawet żądania ustąpienia.

Swoistym testamentem zmarłego biskupa ks. Suchy nazwał jego słowa, wypowiedziane pół roku przed śmiercią, przy okazji 70. rocznicy święceń kapłańskich: księża mają przewodzić, ale nie wolno zostawić księży samych.

Kaznodzieja mówił, że abp Tokarczuk jako pasterz diecezji zawsze był ze swoją owczarnią. - Szedł z nią czasem na przedzie wskazując drogę, czasami w środku wsłuchując się w problemy i troski, a nieraz kroczył z tyłu, chcąc wsłuchać się w prawdę, którą w sercach swoich posiada lud świecki. Najczęściej jednak był z przodu, bo organizacje kościelne dla świeckich były jeszcze w zarodku – mówił ks. Suchy.

Przywołał jego często powtarzane słowa: Zbudowaliście Kościół materialny, teraz przed wami zadanie trudniejsze: macie zbudować Kościół żywy. - W pierwszą rocznicę jego śmierci, w uroczystość Świętej Rodziny, to jest wielkie dla nas zadanie – podkreślił ks. Suchy, zaznaczając, że pierwszym miejscem budowania żywego Kościoła jest rodzina, a kolejnym wspólnoty religijne.

Ks. Suchy przypomniał sytuację, gdy w Stalowej Woli planowano wybudować kościół pw. Miłosierdzia Bożego. Władze komunistyczne chciały, aby świątynia stanęła nad Sanem na terenie zalewowym. Abp Tokarczuk powiedział, wówczas że nie narzuca władzom gdzie ma stanąć szkoła, ale nie pozwoli by go spychano. - Po wyczerpaniu wszystkich możliwości, jutro zaczynamy budować kościół. I proszę sobie wyobrazić, że to było bardzo realne, ludzie byli gotowi pójść za pasterzem – mówił kaznodzieja.

Władze wówczas uległy i zgoda została wydana. Ks. Suchy stwierdził, że dzisiaj sytuacja jest trudniejsza, ludzie nie mają takiej gotowości, by pójść za biskupem, woleliby, żeby szedł za nimi i kierował się ich wyobrażeniem Kościoła.

Abp Józef Michalik odniósł się do obchodzonej dzisiaj uroczystości Świętej Rodziny, mówiąc, że przypomina ona potrzebę spojrzenia na rodziny wzrokiem Bożym, czyli otwarcie na perspektywy właściwego rozwoju. - Rodzina potrzebuje nowej łaski Bożej. Rodzina potrzebuje nowej mocy do podjęcia tych zadań zgodnie z planem Bożym, do przeciwstawienia się wszystkiemu, co próbują wmówić ludzie nieodpowiedzialni, nieszukający szczęścia i niemający klucza do szczęścia ludzkiego serca, bo ten klucz jest w rękach Boga – powiedział.

Abp Ignacy Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych k. Zbaraża. Studiował w Seminarium Duchownym we Lwowie. Święcenia kapłańskie przyjął we Lwowie 21 czerwca 1942 r., z rąk bp. Eugeniusza Baziaka. W 1965 r. otrzymał nominację na ordynariusza diecezji przemyskiej. Święceń biskupich udzielił mu 6 lutego 1966 r. w przemyskiej katedrze kard. Stefan Wyszyński.

Bp Ignacy Tokarczuk poprzez swój bezkompromisowy stosunek do PRL i odważne wystąpienia przeciwko zakłamaniu i ateizacji społeczeństwa, szybko uzyskał miano jednego z najpoważniejszych i najtrudniejszych wrogów ustroju. Mimo zakazów i szykan w czasie jego posługi w diecezji przemyskiej zostało utworzonych 220 nowych parafii i 430 kościołów. Większość bez zgody władz. O wszelkich przejawach szykan bp Tokarczuk mówił wprost i otwarcie. Zyskał tym przydomek „biskupa niezłomnego”.

W czasie historycznej wizyty w Przemyślu 2 czerwca 1991 r. Ojciec Święty Jan Paweł II nadał ks. Ignacemu Tokarczukowi godność arcybiskupią, a 25 marca 1992 r. ustanowił go pierwszym metropolitą nowo powstałej metropolii przemyskiej. Rok później abp Tokarczuk przeszedł na emeryturę.

Był wielokrotnie nagradzany, jedno z głównych wyróżnień to Order Orła Białego – najwyższe odznaczenie państwowe w RP, które 3 maja 2006 r. wręczył mu prezydent Lech Kaczyński.

KAI/run

fot. wikimedia commons

Warto poczytać

 1. Aborcjawiki 19.03.2018

  Polakom uda się "zatrzymać" aborcję? To ważny moment dla ochrony życia poczętego

  Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Podczas posiedzenia dochodziło do wymiany zdań między zwolennikami a przeciwnikami proponowanych zmian

 2. Scheuring-Wielgus 19.03.2018

  Scheuring-Wielgus znów w formie. Czy ona ma świadomość tego co mówi?

  Posłanka Nowoczesnej "błysnęła" podczas debaty aborcyjnej, a następnie zarzuciła Jackowi Prusinowskiemu manipulację. - Na powtarzaniu -;p) - skomentowała jej zarzut Marzena Paczuska

 3. Merkel-Pawlowicz 19.03.2018

  Wizyta Merkel w Warszawie zostanie zakłócona? Pawłowicz ma apel do "totalnych"

  - Pod ambasadą niemiecką zapisy na ucałowanie dłoni. Ambasadora - zaapelowała do sympatyków opozycji posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. O 18:20 Angela Merkel spotka się z Mateuszem Morawieckim, zaś o 19:30 z Prezydentem Andrzejem Dudą

 4. Duda19032017 19.03.2018

  Piękne słowa Prezydenta. Głośno powiedział co sądzi o popieraniu programów prorodzinnych

  Prezydent Andrzej Duda w trakcie poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Choszczna (Zachodniopomorskie) powiedział, że jest dumny, iż uczestniczy we wdrażaniu programów prorodzinnych. "Chciałbym, żeby do programu Rodzina 500 plus dołączył dobrze przygotowany program Mieszkanie plus" - mówił

 5. Gowin19032018 19.03.2018

  Gowin z silnym wsparciem studentów. Młodzieżowe organizacje poparły Ustawę 2.0

  Dziś spotkam się z premierem Mateuszem Morawieckim, aby negocjować wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe - zapowiedział w poniedziałek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. I zapewnił, że w najbliższy wtorek projektem reform uczelni zajmie się rząd

 6. pedofilia19032018 19.03.2018

  To się dzieje naprawdę! Ten komunikator to siedlisko pedofilii, uważajcie na swoje dzieci

  Jeden z popularnych komunikatorów internetowych stanowi prawdziwe siedlisko pedofilii. Jak ustrzec się tego niebezpieczeństwa?

 7. 1270tmerkelin 19.03.2018

  Morawiecki: kanclerz Merkel jeszcze raz powinna podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za Holokaust

  Kanclerz Angela Merkel podczas dzisiejszej wizyty w Polsce powinna jeszcze raz podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za druga wojnę światową i Holokaust

 8. 1270tu154regulajki 19.03.2018

  Sasin o zwrocie wraku Tu-154: nie widzę perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską

  Nie widzę żadnych perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską - ocenił w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, pytany o sprawę zwrotu wraku Tu-154

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook