Jedynie prawda jest ciekawa


Aptekarze też zaprotestują?

11.01.2012

Wykolegowani, rozgoryczeni – tak czują się aptekarze po pierwszych godzinach pracy nad zmianą ustawy refundacyjnej. Jeśli nie wywalczą zmian niekorzystnych dla nich przepisów, zapowiadają protest.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz zwrócił uwagę, że proponowane zapisy nie zabezpieczają interesów środowiska aptekarskiego. Jak powiedział, decyzję o rozpoczęciu akcji protestacyjnej NRA podejmie na posiedzeniu 20 stycznia. Chyba, że wcześniej zapisy w ustawie się zmienią.  Chodzi o przepis nakładający na aptekę karę za sprzedanie leku na podstawie źle wypełnionej recepty.

- Rozgoryczenie - to bardzo delikatne słowo, jakie przychodzi mi na myśl - mówił Kucharewicz w czasie posiedzenia komisji zdrowia. Jak przypomniał, w grudniu NRA otrzymała zapewnienie, że szereg niekorzystnych zapisów zostanie usunięty. Szef rady podkreślił, że "lekarze uzyskali wykreślenie niekorzystnych przepisów o karach oraz abolicję, a aptekarze nie mają żadnego zapisu gwarantującego spokojną pracę w aptece.

- Stwierdziliśmy, że nie możemy zostawić polskiego pacjenta bez możliwości wykupu leków ze zniżką mimo pieczątek (...), wyciągnęliśmy rękę do rządu i pacjenta, ale widać, że trzeba innego modelu - protestu, aby rząd zabezpieczył interesy naszego środowiska - mówił prezes NRA.

Rada proponuje skreślenie w ustawie zapisu, który mówi o tym, że farmaceuta jest zobowiązany do zwrotu kwoty refundacji w przypadku każdego naruszenia rozporządzenia ws. recept.

- Skreślenie tego artykułu będzie taką samą płaszczyzną jak skreślenie art. 48 par. 8 (dot. karania lekarzy) dla lekarzy - ocenił.

Jak dodał, z nowelizowanego projektu zniknęły też zapisy o trybie odwoławczym od kontroli NFZ.

Na razie tylko ministerstwo zdrowia cieszy się z dokumentu, nad którym pracują posłowie. A kolejne środowiska mogą – broniąc swoich praw – znów uprzykrzyć życie pacjentom.

 

ruk, PAP
[fot. PAP]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook