Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Apelacja Kamińskiego - wciąż nie wycofana

27.11.2015

Mariusz Kamiński, były szef CBA i obecny koordynator służb specjalnych, nie wycofał apelacji od wyroku w aferze gruntowej – twierdzi portal tvp.info.

Sąd wciąż też nie rozstrzygnął, czy ułaskawienie czterech funkcjonariuszy CBA przez prezydenta Andrzeja Dudę jest skuteczne, czy też nie.

Przed kilkoma dniami „Newsweek” napisał, że były szef CBA Mariusz Kamiński wycofał apelację od wyroku w aferze gruntowej. Według tygodnika, 20 listopada (cztery dni po decyzji prezydenta o ułaskawieniu wszystkich oskarżonych w aferze gruntowej) koordynator ds. służb specjalnych przysłał do sądu pismo, w którym napisał: „niniejszym cofam apelację z dnia 3 listopada”.
 Sąd jeszcze nie wie, co zrobić ze sprawą Kamińskiego. Część prawników uważa, że można kontynuować proces

Okazuje się jednak, że apelacja Mariusza Kamińskiego wciąż jest w sądzie. 

Oskarżony nie składał apelacji, ale złożyli ją dwaj obrońcy. Jeden z tych obrońców złożył dwie apelacje: jedną nadał pocztą, a drugą nadał w biurze podawczym. Kiedy jedna z tych apelacji została zarejestrowana, wycofał drugą. Nie oznacza to jednak cofnięcia apelacji dotyczącej Mariusza Kamińskiego – powiedziała tvp.info sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak, rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie ds. karnych. 

Apelacje złożyli wszyscy oskarżeni oraz oskarżyciele posiłkowi. Sędzia Leszczyńska-Furtak przyznała, że w aktach sprawy, poza lakonicznym aktem prezydenckiej łaski, nie ma śladu wniosków oskarżonych o ułaskawienie. Pytana, czy sąd zdecydował już, czy sprawa zostanie umorzona, czy też zajmie się odwołaniem od wyroku, odrzekła: 

**Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Musimy ustalić czy ułaskawienie jest skuteczne – dodała.  Mariusz Kamiński ułaskawiony przez prezydenta 16 listopada, prezydent podjął decyzję o ułaskawieniu skazanych nieprawomocnie byłych szefów CBA. Pismo z Kancelarii Prezydenta, bez uzasadnienia, wpłynęło do Sądu Okręgowego w Warszawie, tego samego, do którego wcześniej wpłynęły apelacje czterech skazanych, domagających się uniewinnienia oraz apelacja brata Andrzeja Leppera, który w procesie miał status oskarżyciela posiłkowego oskarżyciela posiłkowego, wnoszącego o surowsze kary. 

Prezydencki akt łaski podzielił prawników. Nigdy dotąd nie podjęto takiej decyzji wobec osoby skazanej nieprawomocnym wyrokiem, czyli de facto niewinnej.

W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał byłych szefów CBA, w na kary więzienia za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy „aferze gruntowej” w 2007 r. Mariusz Kamiński został skazany na trzy lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk państwowych. 

Proces dotyczył operacji CBA z 2007 r. związanej z wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. tzw. kontrolowanej łapówki za „odrolnienie” gruntu na Mazurach w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa. Zdaniem mediów celem CBA było dopadnięcie szefa Samoobrony. Operacja nie powiodła się, bo zdaniem śledczych doszło do przecieku. Proces Ryby i K. wkrótce znów rozpocznie się przez sądem I instancji.


tvp.info/ansa

Warto poczytać

 1. warsaw-8821121280 22.03.2017

  Spotkanie Duda-Macierewicz 31 marca

  "22 marca br. szef BBN minister Paweł Soloch w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaprosił na spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza”.

 2. mid-17322021 22.03.2017

  Była prezes UOKiK przed komisją ds. Amber Gold

  Przykro mi, że klienci Amber Gold zostali poszkodowani, ale nie czuję się winna, bo w oparciu o ówczesną wiedzę i instrumenty, jakimi dysponowaliśmy, zrobiliśmy to, co uważaliśmy, że możemy zrobić - mówiła b. prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel w środę przed komisją śledczą.

 3. mid-17321059 22.03.2017

  Prezydent: Ważna rola demokracji lokalnej

  „Decentralizacja państwa, przekazanie części władzy publicznej „w dół”, w ręce samorządowych wspólnot, stanowi jeden z istotniejszych elementów polskich przemian”.

 4. mid-17322030 22.03.2017

  IPN wznowił pracę na Cmentarzu Rakowickim

  Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie specjaliści z IPN i Instytutu Ekspertyz Sądowych prowadzą w środę oględziny szczątków odnalezionych przez badaczy z Fundacji Niezłomni. Dopiero po dalszych badaniach będzie wiadomo, czy udało się odnaleźć miejsce pochówku żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 5. pretty 22.03.2017

  B. doradca Tuska nt. 10/04: Nie można mówić o rozdzieleniu wizyt

  Wojciech D. - ówczesny doradca premiera Donalda Tuska, dziś pracownik gabinetu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - zeznał, że zajmował się polityką historyczną rządu, której częścią były m.in. obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej.

 6. mid-17320129 22.03.2017

  Bochenek: Nie ma konfliktu w obozie władzy

  Rzecznik rządu stwierdził, że gdy obserwuje, co się dzieje w mediach i przestrzeni publicznej, to widzi "burzę w szklance wody".

 7. smol88 22.03.2017

  PK bada zawiadomienie ministra obrony

  Zawiadomienie ministra obrony narodowej ws. podejrzenia zdrady dyplomatycznej przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej trafiło do zespołu Prokuratury Krajowej, który bada okoliczności katastrofy - poinformowała PK.

 8. CHAD211216054t586be242m800x6f60d4d2 22.03.2017

  Prezydent chce prowadzić dialog z szefem MON

  Prezydent Andrzej Duda nie ma przekonania, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powinien odejść - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski, odnosząc się do korespondencji prezydenta do szefa MON m.in. w sprawie braku obsady ataszatów wojskowych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook