Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Apelacja Kamińskiego - wciąż nie wycofana

27.11.2015

Mariusz Kamiński, były szef CBA i obecny koordynator służb specjalnych, nie wycofał apelacji od wyroku w aferze gruntowej – twierdzi portal tvp.info.

Sąd wciąż też nie rozstrzygnął, czy ułaskawienie czterech funkcjonariuszy CBA przez prezydenta Andrzeja Dudę jest skuteczne, czy też nie.

Przed kilkoma dniami „Newsweek” napisał, że były szef CBA Mariusz Kamiński wycofał apelację od wyroku w aferze gruntowej. Według tygodnika, 20 listopada (cztery dni po decyzji prezydenta o ułaskawieniu wszystkich oskarżonych w aferze gruntowej) koordynator ds. służb specjalnych przysłał do sądu pismo, w którym napisał: „niniejszym cofam apelację z dnia 3 listopada”.
 Sąd jeszcze nie wie, co zrobić ze sprawą Kamińskiego. Część prawników uważa, że można kontynuować proces

Okazuje się jednak, że apelacja Mariusza Kamińskiego wciąż jest w sądzie. 

Oskarżony nie składał apelacji, ale złożyli ją dwaj obrońcy. Jeden z tych obrońców złożył dwie apelacje: jedną nadał pocztą, a drugą nadał w biurze podawczym. Kiedy jedna z tych apelacji została zarejestrowana, wycofał drugą. Nie oznacza to jednak cofnięcia apelacji dotyczącej Mariusza Kamińskiego – powiedziała tvp.info sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak, rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie ds. karnych. 

Apelacje złożyli wszyscy oskarżeni oraz oskarżyciele posiłkowi. Sędzia Leszczyńska-Furtak przyznała, że w aktach sprawy, poza lakonicznym aktem prezydenckiej łaski, nie ma śladu wniosków oskarżonych o ułaskawienie. Pytana, czy sąd zdecydował już, czy sprawa zostanie umorzona, czy też zajmie się odwołaniem od wyroku, odrzekła: 

**Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Musimy ustalić czy ułaskawienie jest skuteczne – dodała.  Mariusz Kamiński ułaskawiony przez prezydenta 16 listopada, prezydent podjął decyzję o ułaskawieniu skazanych nieprawomocnie byłych szefów CBA. Pismo z Kancelarii Prezydenta, bez uzasadnienia, wpłynęło do Sądu Okręgowego w Warszawie, tego samego, do którego wcześniej wpłynęły apelacje czterech skazanych, domagających się uniewinnienia oraz apelacja brata Andrzeja Leppera, który w procesie miał status oskarżyciela posiłkowego oskarżyciela posiłkowego, wnoszącego o surowsze kary. 

Prezydencki akt łaski podzielił prawników. Nigdy dotąd nie podjęto takiej decyzji wobec osoby skazanej nieprawomocnym wyrokiem, czyli de facto niewinnej.

W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał byłych szefów CBA, w na kary więzienia za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy „aferze gruntowej” w 2007 r. Mariusz Kamiński został skazany na trzy lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk państwowych. 

Proces dotyczył operacji CBA z 2007 r. związanej z wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. tzw. kontrolowanej łapówki za „odrolnienie” gruntu na Mazurach w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa. Zdaniem mediów celem CBA było dopadnięcie szefa Samoobrony. Operacja nie powiodła się, bo zdaniem śledczych doszło do przecieku. Proces Ryby i K. wkrótce znów rozpocznie się przez sądem I instancji.


tvp.info/ansa

Warto poczytać

 1. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

 2. mid-17120116-1 20.01.2017

  Premier po rozmowach z ministrami Kamińskim i Ziobrą

  "Dziś służby są pod kontrolą państwa i na służbie państwa i polskich obywateli. To ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie, a zagrożenia były eliminowane" - podkreśliła premier Szydło.

 3. mid-17117278 20.01.2017

  Kijowski: Będę kandydował na szefa KOD

  „Chcę, bo KOD potrzebuje dzisiaj doświadczonego i odpowiedzialnego przywództwa. Chcę, bo nie mogę pozwolić by „ciemna strona” była górą!”

 4. KalitaTomasz 20.01.2017

  Prezydent weźmie udział w pogrzebie T. Kality

  Prezydent Andrzej Duda w sobotę weźmie udział w pogrzebie byłego rzecznika SLD Tomasza Kality.

 5. stanislawtyszkayoutubewsensie 20.01.2017

  Tyszka chce wyjaśnień ws. Straży Marszałkowskiej

  "Będę domagał się wyjaśnień od pana marszałka, bo bardzo mnie to zaskoczyło".

 6. mid-17119263 20.01.2017

  Komendant Straży Marszałkowskiej odwołany

  „Jego funkcję pełni teraz jeden z zastępców” - poinformował Marszałek Senatu.

 7. mid-17119055 20.01.2017

  Rafalska: Zasiłki nie zastąpią dochodu

  Liczba bezrobotnych spadła, pracujemy długo i coraz wydajniej. Nie jest więc tak, że każda kobieta, która otrzymała 500+, myśli, że w domu będzie jej najlepiej - powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 8. dwnld977028815 20.01.2017

  Szefowa KPRP: Polskę i Izrael łączy wiele

  "Wizyta na Bliskim Wschodzie w wymiarze gospodarczym jest niesłychanie istotna”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook