Jedynie prawda jest ciekawa

Apel PiS w sprawie paktu fiskalnego

12.01.2012

Klub PiS apeluje do rządu Donalda Tuska o to, by nie przyłączał się do umowy międzynarodowej ws. paktu fiskalnego w proponowanej obecnie wersji - poinformował w czwartek poseł PiS Krzysztof Szczerski. Z nowego projektu umowy wynika, że Polska i inne kraje spoza strefy euro nie będą uczestniczyły w szczytach eurolandu, nawet jeśli podpiszą nowy traktat międzyrządowy o pakcie fiskalnym.

- Klub PiS nawołuje rząd do tego, by nie przyłączał się do paktu fiskalnego w takim kształcie, jaki on zaczyna przybierać - powiedział Szczerski na konferencji prasowej w Sejmie. Jego zdaniem, głos Polski jest coraz słabszy w Unii i coraz bardziej marginalizowany.

Monika Janus-Klewiado z biura rzecznika prasowego MSZ powiedziała PAP w czwartek, że nie komentuje sprawy apelu wygłoszonego przez Szczerskiego. W czwartek minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz mówił w Sejmie, że negocjacje dotyczące umowy fiskalnej trwają. Ocenił, że mogą się one zakończyć w trakcie posiedzenia Rady Europejskiej pod koniec stycznia. - Te negocjacje są jeszcze głęboko w lesie, ta umowa jest jeszcze daleka od kształtu finalnego. Polska bardzo jasno formułuje nasze postulaty dotyczące zakresu tej umowy, a także pewnych form politycznych, które się z nią wiążą, czyli kwestii przyszłych szczytów strefy euro - powiedział.

Na grudniowym szczycie UE przywódcy uzgodnili nowy pakt fiskalny, by radykalnie wzmocnić dyscyplinę finansów publicznych strefy euro. Jednak ze względu na blokadę zmiany traktatu UE przez Wielką Brytanię nowe zasady mają być wdrożone umową międzyrządową państw eurolandu oraz pozostałych

Tekstem umowy ma się zająć 30 stycznia szczyt UE.

Szczerski nawiązał także na konferencji prasowej do projektu ustawy w sprawie zmiany Traktatu Lizbońskiego umożliwiającej powstanie Europejskiego Mechanizmu Stabilności. W środę posłowie z sejmowych komisji: Spraw Zagranicznych oraz ds. Unii Europejskiej pozytywnie zaopiniowali ten projekt.

Szczerski uważa, że projekt powinien być procedowany zgodnie z art. 90 konstytucji, a nie art. 89. - Oczekujemy, że rząd nie będzie próbował forsować tych decyzji przez polski parlament z pominięciem rozmów z opozycją - mówił Szczerski.

Art. 89 mówi m.in. o tym, że ratyfikacja przez Polskę umowy międzynarodowej i jej wypowiedzenie wymaga uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie, jeżeli umowa dotyczy członkostwa Polski w organizacji międzynarodowej.

Art. 90 zakłada z kolei, że Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach. Zgodnie z tym artykułem ustawa, wyrażająca zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 8. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook