Jedynie prawda jest ciekawa

Apel o wsparcie inicjatywy "Zatrzymaj aborcję"

19.06.2017

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia apeluje o poparcie dla obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję". Zdaniem Federacji będzie to "ważny krok, przybliżający nas istotnie do pełnej, prawnej ochrony życia". Na początku kwietnia, przedstawicielka Fundacji Życie i Rodzina Kaja Godek zapowiedziała zbiórkę podpisów pod projektem wniosku do polityków w sprawie uchwalenia prawa zakazującego aborcji.

Fundacja zamierza w sierpniu zawiadomić marszałka Sejmu o utworzeniu komitetu inicjatywy obywatelskiej (potrzeba do tego tysiąca podpisów), a na początku jesieni rozpocząć zbiórkę podpisów pod projektem. Zgodnie z prawem ma na to 3 miesiące. Pod projektem obywatelskim musi się podpisać co najmniej 100 tys. osób.

O poparcie dla projektu i jak najszybsze uchwalenie zmian, gdy te wpłyną już do Sejmu, zaapelowała Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. Zdaniem jej przedstawicieli projekt likwidujący tzw. przesłankę eugeniczną aborcji, ma na celu objęcie prawną ochroną życia dzieci prenatalnie chorych, które zgodnie z obowiązującym obecnie prawem są tej ochrony pozbawione.

"Biorąc pod uwagę, że 95 proc. legalnych aborcji w Polsce jest dokonywanych na podstawie podejrzenia choroby dziecka, zmiana prawa w tym zakresie doprowadzi do znacznego ograniczenia legalnej aborcji. Należy też podkreślić, że projekt nie przewiduje zmian co do karnej odpowiedzialności za czyn aborcji, w szczególności nie przewiduje wprowadzenia karania kobiet" - podkreślono w oświadczeniu przesłanym PAP.

W oświadczeniu podkreślono również solidarność ze stanowiskiem biskupów, wyrażonym podczas 376. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem. Jak podkreśla PFROŻ, przedstawiciele Kościoła zadeklarowali wówczas poparcie dla zbierania podpisów pod inicjatywą i zaapelowali o pełną ochronę prawną dzieci poczętych jako konstytucyjne prawo do życia.

Zdaniem Federacji, wprowadzone zmiany razem z uchwaloną już ustawą i rządowym programem "Za Życiem", przewidującym konkretne wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci chore, będzie znaczącym postępem w dziele budowania cywilizacji życia i miłości w naszej Ojczyźnie.

We wrześniu zeszłego roku, Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt "Ratujmy kobiety" - liberalizujący przepisy aborcyjne, a skierował do dalszych prac projekt komitetu "Stop aborcji" - zaostrzający prawo. Wywołało to burzliwe reakcje, m.in. tzw. czarny protest na ulicach miast, w sprzeciwie wobec proponowanych zmian. Ostatecznie Sejm definitywnie odrzucił projekt.

PAP

(Fot. freeeimages.com)

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook