Jedynie prawda jest ciekawa

Apel o weto w sprawie autostrad

12.07.2012

Fundacja Republikańska apeluje do prezydenta o zawetowanie ustawy o płatnościach dla podwykonawców. To bubel prawny - argumentuje.

8 czerwca Sejm RP uchwalił ustawę o spłacie niezaspokojonych należności przedsiębiorców za niektóre prace, wynikające z realizacji udzielonych zamówień publicznych. To reakcja rządu Donalda Tuska na trudną sytuację podwykonawców, którzy nie otrzymali wynagrodzenia za przeprowadzone prace przy budowie autostrad. Przedsiębiorcom grożą wielomilionowe straty, a cały sektor budowlany przeżywa głęboki kryzys.

Niestety ustawa uchwalona 28 czerwca jest niezgodna z polskim i unijnym prawem, sprzeczna z konstytucją i zdrowym rozsądkiem. To kolejny przykład nieprzemyślanego zbioru przepisów, wprowadzonego na potrzeby chwili i w interesie wąskich grup. Przepisów, które nie tylko łamią zasady obowiązującego porządku prawnego, ale narażają też interes Skarbu Państwa oraz tych, których interes miałyby rzekomo zabezpieczać.

- Wprowadzanie przepisów ingerujących w stosunki zobowiązaniowe wybranej grupy przedsiębiorców i zdejmowanie z nich ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej narusza konstytucyjną zasadę równości. Jeśli państwo chce udzielać pomocy ofiarom upadłych przedsiębiorstw budowlanych, to dlaczego nie udziela jej ofiarom zbankrutowanych deweloperów czy biur podróży, które nagle straciły płynność finansową - zauważa dr Stanisław Tyszka z Fundacji Republikańskiej.

Rządowy projekt ustawy w całości pominął też przepisy dotyczące zasad udzielania pomocy publicznej, nie uwzględniając wymogu uzyskania pozytywnej opinii Komisji Europejskiej.  Dlatego KE może uznać, że mamy do czynienia z zakazaną pomocą publiczną dla przedsiębiorców. Ci,  którzy uzyskają od Skarbu Państwa zapłatę na podstawie przepisów ustawy, będą musieli się liczyć z ewentualnym obowiązkiem zwrotu uzyskanych świadczeń.

Sejm uchwalił ustawę, która narusza zasadę równości wobec prawa, łamie przepisy dotyczące zasad udzielania pomocy publicznej i szkodzi interesom Skarbu Państwa, który zostanie narażony na ryzyko spełnienia świadczeń nienależnych. Rządowa ustawa, mająca ratować podwykonawców budujących autostrady, to kolejny bubel prawny.

Ustawa ta jest też zaskakującym wotum nieufności wobec polskiego wymiaru sprawiedliwości. Przecież to w sądach, podobnie jak wszyscy obywatele, poszkodowani podwykonawcy powinni dochodzić swoich należności. Dlatego Fundacja Republikańska apeluje do prezydenta Bronisława Komorowskiego, aby zawetował tę szkodliwą ustawę -€“ mówi dr Stanisław Tyszka.

[fot.pap/Grzegorz Michałowski]


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook