Jedynie prawda jest ciekawa

Apel o pomoc dla Ukrainy!

20.02.2014

Jak poinformował Paweł Kowal, powstał Komitet Wsparcia Ukrainy, który będzie organizował pomoc dla Ukraińców poszkodowanych w zamieszkach na Majdanie. Europoseł zaapelował o wparcie finansowe, zbiórkę leków, pomoc prawną i zorganizowanie pobytu w Polsce.

Europoseł, który jest przewodniczącym delegacji Parlamentu Europejskiego ds. Ukrainy, zaapelował "do wszystkich, którym bliski jest los Ukrainy" o udzielenie wszelkiej pomocy - chodzi zarówno o wsparcie finansowe, jak i zbiórkę leków, materiałów opatrunkowych, aż po pomoc prawną czy zorganizowanie pobytu w Polsce.

Osoby, które chcą wesprzeć działalność Komitetu proszone są o kontakt mailowy pod adresem biuro@pawelkowal.pl.

Pod listem intencyjnym w sprawie powołania komitetu podpisało się kilkadziesiąt osób, są wśród nich artyści, naukowcy, dziennikarze i politycy; m.in. dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie prof. Mirosław Filipowicz, prezes Instytutu Spraw Publicznych Jacek Kucharczyk, białoruski opozycjonista Aleksander Milinkiewicz, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki, b. przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego prof. Jerzy Stępień, poeta, profesor Uniwersytetu w Yale Tomas Venclowa. Każdy kto chce, może się podpisać pod tym listem na stronie www.pawelkowal.pl.

Komitet Wsparcia Ukrainy ma charakter apolityczny - podkreślono we wspomnianym liście intencyjnym. Komitet będzie organizował pomoc dla Ukraińców wraz Fundacją Edukacja dla Demokracji; będzie też blisko współpracował ze wszystkimi instytucjami, które już działają na rzecz Ukrainy, w tym z Komitetem Obywatelskim Solidarności z Ukrainą.

"Kijowska ulica po raz kolejny w ciągu kilku tygodni spłynęła krwią. W ukraińskiej stolicy faktycznie wprowadzono stan wojenny. Kolejne szturmy milicji na Majdan przyniosły jak dotąd kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych i setki rannych" - napisano w liście.

Jego sygnatariusze stanowczo sprzeciwili się stosowaniu przez władzę przemocy wobec własnych obywateli i wyrazili solidarność z rodzinami zabitych i rannych.

"W związku z tymi tragicznymi wydarzeniami powołujemy Komitet Wsparcia Ukrainy. Naszym celem jest udzielenie wszelkiej pomocy poszkodowanym w wyniku brutalnej akcji sił specjalnych na Ukrainie, w tym zwłaszcza wsparcia medycznego oraz prawnego" - czytamy w liście.

Zaapelowano w nim do Unii Europejskiej o jak najszybsze wysłanie misji obserwacyjnej na Ukrainę. Europa jest to winna Ukrainie - podkreślono.

"Nie możemy po raz kolejny +wyrażać zaniepokojenia+, winniśmy działać. Apelujemy do przywódców państw demokratycznej Europy o wspólne wystąpienie przeciwko stosowaniu przemocy i udział zewnętrznych obserwatorów w kontrolowaniu działań ukraińskich władz" - napisano w liście.

W czwartek w Kijowie doszło do kolejnych krwawych zamieszek, zginęło co najmniej kilkanaście osób. Opozycja mówi, że władze Ukrainy zerwały osiągnięty w środę z przedstawicielami opozycji rozejm.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 2. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 3. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

 4. ss15012018 15.01.2018

  IPN szuka SS-manów służących w niemieckich obozach na terenie Polski. "To nie jest zamknięta sprawa"

  Prokuratorzy z IPN zwrócili się do Interpolu o pomoc w odnalezieniu ok. 1,6 tys. funkcjonariuszy SS.

 5. AbpGadecki15012018 15.01.2018

  Abp Gądecki: troska o bezpieczeństwo mniej ważna niż pomoc potrzebującym

  Troska o zachowanie własnego bezpieczeństwa nie może przeważać nad postawą, która powinna być ukierunkowana na pomoc innym osobom - powiedział w poniedziałek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej po Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy

 6. polskaanders15012018 15.01.2018

  „Niezniszczalni” chwytają za serce. Piękny spot przypominający o polskich bohaterach

  „Polskie dziedzictwo niesie ponadczasowe wartości niezłomności, odwagi i poświęcenia dla dobra innych” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 7. Jakitweetwp 15.01.2018

  Ostre starcie Jakiego z dziennikarką WP. "Ordynarnie manipuluje, nawet sekundy nie poświęciła żeby zadzwonić"

  - Wystarczyłaby sekunda, aby do mnie zadzwonić - i pani "dziennikarka" by się dowiedziała, że pomyliła wszystkie pojęcia - przekonuje wiceminister sprawiedliwości odnosząc się do tekstu opublikowanego w Wirtualnej Polsce

 8. 15.01.2018

  Giertych wraca do prawicowych poglądów? Były lider LPR ostro skrytykował Zandberga i Nowacką

  Były wicepremier odniósł się do ostatnich protestów pod Sejmem przeciwko odrzuceniu liberalizującego przepisy aborcyjne obywatelskiego projektu "Ratujmy Kobiety"

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook