Jedynie prawda jest ciekawa


Apel o pomoc dla Ukrainy!

20.02.2014

Jak poinformował Paweł Kowal, powstał Komitet Wsparcia Ukrainy, który będzie organizował pomoc dla Ukraińców poszkodowanych w zamieszkach na Majdanie. Europoseł zaapelował o wparcie finansowe, zbiórkę leków, pomoc prawną i zorganizowanie pobytu w Polsce.

Europoseł, który jest przewodniczącym delegacji Parlamentu Europejskiego ds. Ukrainy, zaapelował "do wszystkich, którym bliski jest los Ukrainy" o udzielenie wszelkiej pomocy - chodzi zarówno o wsparcie finansowe, jak i zbiórkę leków, materiałów opatrunkowych, aż po pomoc prawną czy zorganizowanie pobytu w Polsce.

Osoby, które chcą wesprzeć działalność Komitetu proszone są o kontakt mailowy pod adresem biuro@pawelkowal.pl.

Pod listem intencyjnym w sprawie powołania komitetu podpisało się kilkadziesiąt osób, są wśród nich artyści, naukowcy, dziennikarze i politycy; m.in. dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie prof. Mirosław Filipowicz, prezes Instytutu Spraw Publicznych Jacek Kucharczyk, białoruski opozycjonista Aleksander Milinkiewicz, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki, b. przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego prof. Jerzy Stępień, poeta, profesor Uniwersytetu w Yale Tomas Venclowa. Każdy kto chce, może się podpisać pod tym listem na stronie www.pawelkowal.pl.

Komitet Wsparcia Ukrainy ma charakter apolityczny - podkreślono we wspomnianym liście intencyjnym. Komitet będzie organizował pomoc dla Ukraińców wraz Fundacją Edukacja dla Demokracji; będzie też blisko współpracował ze wszystkimi instytucjami, które już działają na rzecz Ukrainy, w tym z Komitetem Obywatelskim Solidarności z Ukrainą.

"Kijowska ulica po raz kolejny w ciągu kilku tygodni spłynęła krwią. W ukraińskiej stolicy faktycznie wprowadzono stan wojenny. Kolejne szturmy milicji na Majdan przyniosły jak dotąd kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych i setki rannych" - napisano w liście.

Jego sygnatariusze stanowczo sprzeciwili się stosowaniu przez władzę przemocy wobec własnych obywateli i wyrazili solidarność z rodzinami zabitych i rannych.

"W związku z tymi tragicznymi wydarzeniami powołujemy Komitet Wsparcia Ukrainy. Naszym celem jest udzielenie wszelkiej pomocy poszkodowanym w wyniku brutalnej akcji sił specjalnych na Ukrainie, w tym zwłaszcza wsparcia medycznego oraz prawnego" - czytamy w liście.

Zaapelowano w nim do Unii Europejskiej o jak najszybsze wysłanie misji obserwacyjnej na Ukrainę. Europa jest to winna Ukrainie - podkreślono.

"Nie możemy po raz kolejny +wyrażać zaniepokojenia+, winniśmy działać. Apelujemy do przywódców państw demokratycznej Europy o wspólne wystąpienie przeciwko stosowaniu przemocy i udział zewnętrznych obserwatorów w kontrolowaniu działań ukraińskich władz" - napisano w liście.

W czwartek w Kijowie doszło do kolejnych krwawych zamieszek, zginęło co najmniej kilkanaście osób. Opozycja mówi, że władze Ukrainy zerwały osiągnięty w środę z przedstawicielami opozycji rozejm.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 7. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 8. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook