Jedynie prawda jest ciekawa


Apel o pomoc dla Ukrainy!

20.02.2014

Jak poinformował Paweł Kowal, powstał Komitet Wsparcia Ukrainy, który będzie organizował pomoc dla Ukraińców poszkodowanych w zamieszkach na Majdanie. Europoseł zaapelował o wparcie finansowe, zbiórkę leków, pomoc prawną i zorganizowanie pobytu w Polsce.

Europoseł, który jest przewodniczącym delegacji Parlamentu Europejskiego ds. Ukrainy, zaapelował "do wszystkich, którym bliski jest los Ukrainy" o udzielenie wszelkiej pomocy - chodzi zarówno o wsparcie finansowe, jak i zbiórkę leków, materiałów opatrunkowych, aż po pomoc prawną czy zorganizowanie pobytu w Polsce.

Osoby, które chcą wesprzeć działalność Komitetu proszone są o kontakt mailowy pod adresem biuro@pawelkowal.pl.

Pod listem intencyjnym w sprawie powołania komitetu podpisało się kilkadziesiąt osób, są wśród nich artyści, naukowcy, dziennikarze i politycy; m.in. dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie prof. Mirosław Filipowicz, prezes Instytutu Spraw Publicznych Jacek Kucharczyk, białoruski opozycjonista Aleksander Milinkiewicz, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki, b. przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego prof. Jerzy Stępień, poeta, profesor Uniwersytetu w Yale Tomas Venclowa. Każdy kto chce, może się podpisać pod tym listem na stronie www.pawelkowal.pl.

Komitet Wsparcia Ukrainy ma charakter apolityczny - podkreślono we wspomnianym liście intencyjnym. Komitet będzie organizował pomoc dla Ukraińców wraz Fundacją Edukacja dla Demokracji; będzie też blisko współpracował ze wszystkimi instytucjami, które już działają na rzecz Ukrainy, w tym z Komitetem Obywatelskim Solidarności z Ukrainą.

"Kijowska ulica po raz kolejny w ciągu kilku tygodni spłynęła krwią. W ukraińskiej stolicy faktycznie wprowadzono stan wojenny. Kolejne szturmy milicji na Majdan przyniosły jak dotąd kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych i setki rannych" - napisano w liście.

Jego sygnatariusze stanowczo sprzeciwili się stosowaniu przez władzę przemocy wobec własnych obywateli i wyrazili solidarność z rodzinami zabitych i rannych.

"W związku z tymi tragicznymi wydarzeniami powołujemy Komitet Wsparcia Ukrainy. Naszym celem jest udzielenie wszelkiej pomocy poszkodowanym w wyniku brutalnej akcji sił specjalnych na Ukrainie, w tym zwłaszcza wsparcia medycznego oraz prawnego" - czytamy w liście.

Zaapelowano w nim do Unii Europejskiej o jak najszybsze wysłanie misji obserwacyjnej na Ukrainę. Europa jest to winna Ukrainie - podkreślono.

"Nie możemy po raz kolejny +wyrażać zaniepokojenia+, winniśmy działać. Apelujemy do przywódców państw demokratycznej Europy o wspólne wystąpienie przeciwko stosowaniu przemocy i udział zewnętrznych obserwatorów w kontrolowaniu działań ukraińskich władz" - napisano w liście.

W czwartek w Kijowie doszło do kolejnych krwawych zamieszek, zginęło co najmniej kilkanaście osób. Opozycja mówi, że władze Ukrainy zerwały osiągnięty w środę z przedstawicielami opozycji rozejm.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 2. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 3. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 4. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 5. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook