Jedynie prawda jest ciekawa

Apel o państwowy pogrzeb dla "Inki"

04.04.2015

Chociaż nie potwierdzono jeszcze oficjalnie miejsca i daty pochówku bohaterskiej sanitariuszki V Brygady Wileńskiej, osoby pamiętające o patriotyzmie Danuty Siedzikówny „Inki” już teraz domagają się państwowego charakteru uroczystości pogrzebowych.

„Nie wyobrażam sobie, żeby pogrzeb dziewczyny, która stała się, szczególnie dla młodych ludzi, ikoną walki o wolność pochować bez najwyższych honorów państwowych” - mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Apel o państwowy pogrzeb „Inki” poparła już Fundacja „Łączka” oraz parlamentarzyści.

„Najwyższy czas, żeby przy tej okazji polskie państwo jednoznacznie określiło, kto był bohaterem, a kto zdrajcą. Polscy politycy muszą przestać postępować dwutorowo” - zaznacza poseł PiS Stanisław Pięta.

Na Facebooku powstała nawet strona „Żądamy Państwowego Pogrzebu dla Danuty Siedzikówny ‘Inki’”, którą polubiło prawie 12 tys. internautów.

„Ten pogrzeb byłby wielką apolityczną manifestacją patriotyzmu wszystkich Polaków, do stolicy przyjechałyby tysiące ludzi z całej Polski” - piszą twórcy profilu.

Autorzy strony chcą, aby pogrzeb państwowy odbył się 3 września w Warszawie. Najbardziej prawdopodobne jest jednak, że uroczystości odbędą się w Gdańsku.

gah/GPC

[fot. arch. IPN]

Warto poczytać

 1. Duda22092017 22.09.2017

  Najnowszy sondaż miażdży opozycję! Ogromne zaufanie dla Prezydenta i Premier

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (74 proc.) zaufaniem społecznym - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (57 proc.) i Paweł Kukiz (51 proc.).

 2. OrbanSzydlo22092017 22.09.2017

  Orban w Warszawie: z Polską należy rozmawiać z szacunkiem

  - To nie jest tylko błąd polityczny, niegodne, ale to brak szacunku. Uważam, że z Polską należy rozmawiać z szacunkiem. Tak, jak jest napisane w traktacie - tak o obecnej sytuacji Polski w UE powiedział Orban po rozmowie z Premier Beatą Szydło

 3. Sad 22.09.2017

  Kampania "Sprawiedliwe sądy" przynosi skutek? Nie przerwą kary skazanemu za pedofilię

  Wrocławski sąd odwołał przerwę w odbywaniu kary mężczyźnie skazanemu za pedofilię, który jest chory na stwardnienie rozsiane. 27-latek będzie odbywał karę pozbawienia wolności w areszcie śledczym w Gdański, gdzie będzie miał zapewnioną opiekę medyczną.

 4. dziecko 22.09.2017

  Te dane zachwycają. Liczba urodzeń przerasta wszelkie oczekiwania

  Od stycznia do lipca urodziło się 235,1 tys. dzieci - o 18,2 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podał GUS. To naprawdę imponujący wzrost - oceniła w rozmowie z PAP szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 5. Belwederwiki 22.09.2017

  Będzie kolejne spotkanie Prezydenta z Jarosławem Kaczyńskim.Tematem ważna reforma

  W piątek dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim; tematem rozmów będzie reforma sądownictwa - poinformowała rzeczniczka partii Beata Mazurek. Spotkanie ma się odbyć w piątek o godz. 16. w Belwederze - wynika z informacji PAP.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook