Jedynie prawda jest ciekawa


Antykomor do prokuratury

24.11.2011

W prokuraturze ma dziś stawić się Robert Frycz, autor satyrycznej strony „antykomor.pl”. To pierwsze przesłuchanie od momentu spektakularnej akcji jaką w jego mieszkaniu przeprowadziło ABW. - Obawiam się najgorszego – mówi internauta.

Antykomor.pl to satyryczna strona internetowa, którą młody student anglistyki założył dwa dni po wyborach prezydenckich. Robert odnotowywał na niej wpadki i przejęzyczenia Bronisława Komorowskiego. Chętni mogli również zagrać w grę komputerową z prezydentem w roli głównej, a także pobrać na swój komputer tapetę z jego wizerunkiem. Podobne strony internetowe nie są niczym nowym. Za kadencji Lecha Kaczyńskiego funkcjonowało ich co najmniej kilka. Najsłynniejszą z nich było odliczamy.pl, której autor uszanował tragiczną śmierć prezydenta i tuż po katastrofie smoleńskiej zastąpił satyryczne treści żałobnym kirem. Krytyka i satyryczne komentowanie polityków zdawały się więc być czymś całkowicie normalnym.

Z „antykomorem” było jednak inaczej.

18 maja b.r., godz. 5:40. Do mieszkania Roberta Frycza w Tomaszowie Mazowieckim wkraczają uzbrojeni po zęby funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Rekwirują komputer, twarde dyski i inne nośniki pamięci. Przerażony student zostaje potraktowany jak herszt zorganizowanej grupy przestępczej. W tym samym czasie ABW wkracza również do znajdujących się w Gdyni i Nowym Sączu siedzib dwóch firm informatycznych na serwerze których znajduje się satyryczna strona. Skala działań przypomina te, które są podejmowane przy rozbijaniu mafii. Robertowi przedstawione zostaje podpisane przez prokuratora pismo. Wynika z niego, że na prowadzonej przez niego stronie znajdują się treści, które obrażają Prezydenta Polski.

Skandaliczna akcja ABW odbiła się szerokim echem. W sprawie Roberta interweniowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Zastraszony internauta wydał oświadczenie, w którym pisał m.in.:

Forma serwisu AntyKomor.pl nie była znieważająca, nie zawierała nieprawdziwych informacji, a jedynie te, które pojawiały się w ogólnodostępnych portalach informacyjnych oraz blogach użytkowników prywatnych. Ponadto cenzura prewencyjna oraz licencjonowanie prasy to charakterystyczne metody kontroli mediów w systemie autorytarnym!

Frycz poinformował też, że strona została bezpowrotnie zamknięta. Sprawa nabrała tempa, gdy do internauty zgłosili się ludzie z propozycją pomocy. Wśród nich producenci gier komputerowych oraz Polonia amerykańska - zaproponowali  wsparcie techniczne w powtórnym uruchomieniu strony. Najbardziej zaangażowali się jednak politycy opozycji. Wśród nich m.in. Bartosz Kownacki, który został pełnomocnikiem Frycza, i Zbigniew Ziobro, który w Brukseli  w ostrych słowach wypomniał całą sprawę Donaldowi Tuskowi. Posłowie PiS złożyli w tej sprawie wniosek do Komisji ds. Służb Specjalnych, aby szef ABW i prokuratura przedstawiły informacje, dlaczego Agencja została zaangażowana w tej sprawie. Wszystko na nic. W lipcu prokuratura w Sieradzu podjęła decyzję, że do przekroczenia uprawnień nie doszło. Jednocześnie Trybunał konstytucyjny uznał, że przepis przewidujący karę do trzech lat więzienia za publiczne znieważenie Prezydenta RP jest zgodny z konstytucją. Sprawa ucichła. Do teraz.

Niezalezna.pl

[fot.antykomor.pl]


Warto poczytać

 1. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 2. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 3. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 4. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 5. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 6. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 7. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

 8. 1270sudy 21.03.2018

  Gersdorf: prawie pewne, że to ostatnie takie Zgromadzenie Sędziów SN

  - Jest prawie pewne, że to ostatnie takie Zgromadzenie Sędziów Sądu Najwyższego; wejście w życie nowej ustawy o SN doprowadzi do niekonstytucyjnego ukształtowania ustroju SN - powiedziała w środę I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook