Jedynie prawda jest ciekawa


Antykomor do prokuratury

24.11.2011

W prokuraturze ma dziś stawić się Robert Frycz, autor satyrycznej strony „antykomor.pl”. To pierwsze przesłuchanie od momentu spektakularnej akcji jaką w jego mieszkaniu przeprowadziło ABW. - Obawiam się najgorszego – mówi internauta.

Antykomor.pl to satyryczna strona internetowa, którą młody student anglistyki założył dwa dni po wyborach prezydenckich. Robert odnotowywał na niej wpadki i przejęzyczenia Bronisława Komorowskiego. Chętni mogli również zagrać w grę komputerową z prezydentem w roli głównej, a także pobrać na swój komputer tapetę z jego wizerunkiem. Podobne strony internetowe nie są niczym nowym. Za kadencji Lecha Kaczyńskiego funkcjonowało ich co najmniej kilka. Najsłynniejszą z nich było odliczamy.pl, której autor uszanował tragiczną śmierć prezydenta i tuż po katastrofie smoleńskiej zastąpił satyryczne treści żałobnym kirem. Krytyka i satyryczne komentowanie polityków zdawały się więc być czymś całkowicie normalnym.

Z „antykomorem” było jednak inaczej.

18 maja b.r., godz. 5:40. Do mieszkania Roberta Frycza w Tomaszowie Mazowieckim wkraczają uzbrojeni po zęby funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Rekwirują komputer, twarde dyski i inne nośniki pamięci. Przerażony student zostaje potraktowany jak herszt zorganizowanej grupy przestępczej. W tym samym czasie ABW wkracza również do znajdujących się w Gdyni i Nowym Sączu siedzib dwóch firm informatycznych na serwerze których znajduje się satyryczna strona. Skala działań przypomina te, które są podejmowane przy rozbijaniu mafii. Robertowi przedstawione zostaje podpisane przez prokuratora pismo. Wynika z niego, że na prowadzonej przez niego stronie znajdują się treści, które obrażają Prezydenta Polski.

Skandaliczna akcja ABW odbiła się szerokim echem. W sprawie Roberta interweniowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Zastraszony internauta wydał oświadczenie, w którym pisał m.in.:

Forma serwisu AntyKomor.pl nie była znieważająca, nie zawierała nieprawdziwych informacji, a jedynie te, które pojawiały się w ogólnodostępnych portalach informacyjnych oraz blogach użytkowników prywatnych. Ponadto cenzura prewencyjna oraz licencjonowanie prasy to charakterystyczne metody kontroli mediów w systemie autorytarnym!

Frycz poinformował też, że strona została bezpowrotnie zamknięta. Sprawa nabrała tempa, gdy do internauty zgłosili się ludzie z propozycją pomocy. Wśród nich producenci gier komputerowych oraz Polonia amerykańska - zaproponowali  wsparcie techniczne w powtórnym uruchomieniu strony. Najbardziej zaangażowali się jednak politycy opozycji. Wśród nich m.in. Bartosz Kownacki, który został pełnomocnikiem Frycza, i Zbigniew Ziobro, który w Brukseli  w ostrych słowach wypomniał całą sprawę Donaldowi Tuskowi. Posłowie PiS złożyli w tej sprawie wniosek do Komisji ds. Służb Specjalnych, aby szef ABW i prokuratura przedstawiły informacje, dlaczego Agencja została zaangażowana w tej sprawie. Wszystko na nic. W lipcu prokuratura w Sieradzu podjęła decyzję, że do przekroczenia uprawnień nie doszło. Jednocześnie Trybunał konstytucyjny uznał, że przepis przewidujący karę do trzech lat więzienia za publiczne znieważenie Prezydenta RP jest zgodny z konstytucją. Sprawa ucichła. Do teraz.

Niezalezna.pl

[fot.antykomor.pl]


Warto poczytać

 1. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 2. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 3. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 4. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 5. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 6. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook