Jedynie prawda jest ciekawa


Antoni Macierewicz: terroryzm to jedno z narzędzi wojny przeciwko Europie

04.06.2017

- Terroryzm jest jednym z narzędzi, jakie prowadzi się w ramach wojny prowadzonej przeciwko Europie - powiedział w niedzielę szef MON Antoni Macierewicz. Ocenił, że choć Europa na razie powoli reaguje na zagrożenie, to ostatecznie walkę z terrorem wygra.

Minister obrony narodowej pytany w TVP Info o to, jak długo Europa będzie borykała się z terrorem, odpowiedział, że będzie to trwało tak długo, dopóki "nie znajdzie właściwych narzędzi, nie podejmie decyzji, żeby terroryzm wyeliminować raz na zawsze".

"Terroryzm jest jednym z narzędzi, jakie prowadzi się w ramach wojny, która jest prowadzona przeciwko Europie. Są działania bezpośrednio zbrojne, takie jakie znamy np. z Syrii czy z Ukrainy, a innym narzędziem jest terroryzm; jest to, co widzimy teraz w Wielkiej Brytanii, we Francji czy w innych krajach, gdzie wykorzystuje się podłoże społeczno-kwazireligijne, nie religijne - kwazireligijne" - podkreślił Macierewicz.

Minister ocenił, że sobotnie ataki w Londynie miały związek ze zbliżającymi się wyborami w Wielkiej Brytanii. "To zawsze sprawia, że państwo jest słabsze, że opinia publiczna jest rozchwiana, że łatwiej jest wpłynąć na poglądy społeczne i polityczne" - dodał.

Szef MON pytany, czy Europa jest w stanie wygrać z terrorem i terrorystami powiedział, że "wierzy, że jednak tak". "Demokracja i cywilizacja zachodnia zawsze bardzo powoli reagowała na zagrożenia (...), ale ostatecznie walkę podejmowała i zawsze ją ostatecznie wygrywała. Sądzę, że teraz będzie tak samo. Symptomy tego już są. Jest już zupełnie inne podejście do tej problematyki na Węgrzech, w Czechach, w Europie Środkowej, tej Europie, która zna tego przeciwnika znakomicie i wie, jak ten przeciwnik potrafi być okrutny i jak trzeba mu się przeciwstawić" - podsumował minister.

Do zamachu, w następstwie którego zginęło co najmniej siedem osób, a 48 zostało rannych, doszło na zaledwie cztery dni przed czwartkowymi wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii. Kampanię wyborczą zawieszono w niedzielę, ale zostanie wznowiona w poniedziałek.

Sobotni atak to trzeci poważny zamach terrorystyczny w Wielkiej Brytanii na przestrzeni trzech miesięcy. 

W marcu br. w zamachu na Westminster Bridge w Londynie zginęło sześć osób, a 49 zostało rannych. 22 maja doszło do ataku w Manchesterze, gdzie po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze w pobliżu wejścia do hali. 22 osoby zginęły, a ponad 120 zostało rannych.

Po zamachu w Manchesterze poziom zagrożenia atakiem terrorystycznym został podniesiony do najwyższego - "krytycznego", który oznacza, że "kolejny zamach jest możliwy w każdej chwili", ale po kilku dniach został obniżony do czwartego w pięciostopniowej skali, "poważnego", co oznacza, że "atak jest wysoce prawdopodobny". 

PAP

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook