Jedynie prawda jest ciekawa

"Antifa" to naziści w przebraniu?

14.11.2011

Na jednym z filmów nakręconych 11 listopada widać, niemieckich "antyfaszystów", którzy maszerowali przez Nowy Świat. Jeden z członków "Antify" wykonuje na nim gest nazistowskiego pozdrowienia.

Na jednym z filmów nakręconych 11 listopada widać, niemieckich "antyfaszystów", którzy maszerowali przez Nowy Świat. Jeden z członków "Antify" wykonuje na nim gest nazistowskiego pozdrowienia.

Film opublikowany w internecie pokazuje, kim są niemieccy bojówkarze. Jeden z członków "Antify", prócz gestu nazistowskiego pozdrowienia, krzyczy: "Auschwitz Heil!". Czy "Antifa" jest związana z nazistami? 

Stefan Sękowski, dziennikarz "Gościa Niedzielnego", specjalizujący się w sprawach niemieckich, w rozmowie ze Stefczyk.info mówi, że na pierwszy rzut oka środowisko nazistów z „Antifą” nie ma nic wspólnego. - Jeśli można mówić o jakichś związkach, to tylko ideowych. W Niemczech walka między "Antifą", a środowiskami nazistowskimi jest bardzo krwawa. "Antifa" organizuje blokady marszu Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec, czyli nazistów. Może ktoś, kto ma problemy z autoidentyfikacją ideową, rzeczywiście zaplątał się w ten pochód. Trzeba jednak pamiętać, że "Antifa" to subkulturowe zjawisko i mimo, że nie chwali Adolfa Hitlera, to bardzo często zmienia swoje poglądy – tłumaczy nasz rozmówca.

Niemieckich bojówkarzy zaprosiło do Polski Porozumienie 11 Listopada oraz Krytyka Polityczna. Na filmie można zobaczyć także między innymi, jak bojówkarze chronią się w kawiarni Nowy Wspaniały Świat, która należy do Krytyki Politycznej. Nie wygląda to na przypadkowe wejście do przypadkowej kawiarni. Obok wejścia do lokalu krążył aktywista Krytyki Politycznej Michał Sutowski. Zdawał się on hamować policjantów stojących przed wejściem do kawiarni. 

mk

(fot. PAP/ Marcel Mettelsiefen)

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook