Jedynie prawda jest ciekawa


Anna i Robert Lewandowscy wyznali niezwykłą tajemnicę!

10.04.2017

Supergwiazda reprezentacji Polski i jego małżonka odliczają już dni do narodzin córeczki. Dziewczynka najprawdopodobniej przyjdzie na świat w Monachium, bo to w stolicy Bawarii na co dzień gra Robert Lewandowski. W jednym z ostatnich wywiadów Anna Lewandowska wyznała, że wszystko jest już przygotowane, czekają nie tylko łóżeczko, maskotki i ubranka, ale także imię, które maleństwo odziedziczy po św. Klarze, patronce mamy z bierzmowania.

Żona Roberta Lewandowskiego wyznała też, że duchowa córka św. Franciszka z Asyżu to nie jedyna opiekunka młodych, polskich sportowców. W swoich modlitwach zwracają się oni również do Stanisławy Leszczyńskiej, ciotecznej babci mamy pani Anny. Od 1992 roku toczy się w Watykanie jej proces beatyfikacyjny.

Stanisława Leszczyńska była córką stolarza, Jana Zambrzyckiego. Jej matka, Henryka, pracowała w jednej z licznych w Łodzi fabryk włókienniczych. W obliczu pogarszających się warunków ekonomicznych rodzina Zambrzyckich zdecydowała się na emigrację. Młoda, 12-letnia Stanisława, razem z rodzicami, wyjechała d do Rio de Janeiro w poszukiwaniu lepszego losu. Tam mieszkała bliska krewna matki Stanisławy Leszczyńskiej, mimo to Zambrzyccy nie zdecydowali się na stały pobyt w Brazylii i po dwóch latach wrócili do ojczyzny.

W Polsce Stanisława zakończyła przerwaną wcześniej naukę w gimnazjum, a podczas I wojny światowej pracowała w Komitecie Niesienia Pomocy Biednym. W 1916 roku poślubiła zecera Bronisława Leszczyńskiego, z którym miała córkę Sylwię i synów Bronisława, Stanisława i Henryka. W 1920 roku rodzina Leszczyńskich przeniosła się do Warszawy, gdzie Stanisława z wyróżnieniem ukończyła szkołę dla położnych. Wybuch II wojny światowej zastał ich już na łódzkich Bałutach. W trakcie okupacji Leszczyńscy zaangażowali się w pomoc swoim żydowskim przyjaciołom, a mąż i synowie Stanisławy wstąpili do oddziałów należących do Narodowych Sił Zbrojnych. To właśnie przynależność do NSZ stała się powodem ich aresztowania, do którego doszło w nocy, z 19 na 20 lutego 1943 roku.

W kwietniu tego samego roku matka z córką wywiezione zostały do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu Brzezince, a ojciec i synowie po śledztwie trafili w czerwcu do KL Gross-Rosen. To tam Stanisława Leszczyńska zasłynęła tym, że kobiety, którym towarzyszyła podczas porodu, nigdy nie miały żadnych powikłań ani zakażeń. Pomimo tragicznych warunków, braku higieny i nie zawsze mocnego zdrowia. Podopieczne Stanisławy wspominały później, że każdemu takiemu porodowi towarzyszyła cicha modlitwa, najpierw z prośbą o pomoc, a później z dziękczynieniem. Zachowało się wspomnienie jednej z oświęcimskich młodych matek, która po latach mówiła:

- Wszystkie ją kochałyśmy. To święty człowiek. Porody odbywały się na przewodzie kominowym. Leżał na nim tylko czarny, cienki koc, aż drgający od wszy. (…) Ona cudów dokonywała, żeby w tym nieopisanym brudzie i smrodzie, gdzie roiło się od szczurów i robactwa, stworzyć nam ludzkie warunki. Pracowała przy nas dzień po dniu, noc po nocy. Czasem zdrzemnęła się na chwilę, ale zaraz zrywała się i biegła do którejś z jęczących. Co znaczyło móc liczyć na kogoś tam, w tym piekle, co znaczyło doznać czyjejś troski, opieki, serdecznej dobroci - wiedzą tylko ci, którzy tam byli. Ona ratowała nas i naszą wiarę. W Boga. W ludzi. I to było może ważniejsze niż chleb -

– wspominała.

Niezwykły dar polskiej położnej zauważył nawet niesławny doktor Mengele, który dziwił się, że żadna z trzech tysięcy matek nie zachorowała na gorączkę poporodową, nie było zakażeń.

Tylko niezwykłym zrządzeniem Bożej Opatrzności tłumaczyć można to, że po wojnie cała rodzina Leszczyńskich ocalała i szczęśliwie wróciła do Łodzi. Koszmar wojennych lat Stanisława opisała w książce wydanej w 1957 roku pt. „Raport położnej z Oświęcimia”.

Aktualnie Maria Stachurska, mama Anny Lewandowskiej, przygotowuje film dokumentalny pt. „Położna”, który poświęcony jest jej niezwykłej krewnej. Miał poprosić ją o to jeden z synów Stanisławy Leszczyńskiej: -

- Mówiłam do niej ciociu i traktowałam z ogromnym szacunkiem. Wszyscy w rodzinie znaliśmy jej bohaterskie czyny i niezłomny charakter

- opowiadała mama Ani w programie "Warto rozmawiać".

Z pewnością tegoroczne święta Wielkiej Nocy będą dla rodziny Lewandowskich ze wszech miar wyjątkowe. Oczekiwaniu na Zmartwychwstanie Pańskie towarzyszyć będzie pełne nadziei oczekiwanie na przyjście na świat małej Klary, która z pewnością, także dzięki pracy swojej babci, w przyszłości pozna niezwykłą i pełną heroizmu historię swojej krewnej. 

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook