Jedynie prawda jest ciekawa


Anna Azari, ambasador Izraela, mówi wprost. „Wszystko przez ustawę reprywatyzacyjną”

31.01.2018
azari31012018
Anna Azari, ambasador Izraela, mówi wprost. „Wszystko przez ustawę reprywatyzacyjną”

W rozmowie z Wirtualną Polską ambasador Izraela przyznała wprost, że stosunki polsko-izraelskie pozostaną napięte nawet po zażegnaniu sporu nowelizację ustawy o IPN.

– Wiele wskazuje na to, że nawet jeżeli spór o ustawę o IPN zostanie zażegnany, to relacje polsko-izraelskie pozostaną napięte. Wszystko przez ustawę reprywatyzacyjną – mówiła Anna Azari.

Wcześniej portal wPolityce.pl ujawnił, iż przedstawiciele Izraela od dawna znali zmiany w ustawie o IPN.

– Z przygotowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości zestawienia spotkań i prac w tej sprawie jasno wynika, że dyplomaci i urzędnicy Państwa Izrael doskonale znali projekt polskiego rządu, że ich uwagi zgłoszone na początku zostały uwzględnione (wyłączenie z penalizacji badań naukowych), że mieli dziesiątki okazji by w bezpośrednich rozmowach zgłosić kolejne wątpliwości, ale tego nie zrobili – czytamy w serwisie wPolityce.pl.

(Więcej: UJAWNIAMY. Oto dokument, który dowodzi, że przedstawiciele Izraela od dawna znali zmiany w ustawie o IPN)

W swoich poprzednich wstąpieniach w mediach ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, odnosiła się we wtorek do swojego przemówienia podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i przyznała, że miała "coś całkiem innego do powiedzenia", ale "w Izraelu już była decyzja premiera", a "dyplomaci mają swoje instrukcje".

Azari pytana w radiu RMF FM dlaczego wywołała "wielki kryzys" w stosunkach polsko-izraelskich, odpowiedziała: "Myślę, że to nie byłam ja sama, a to była ta ustawa, odnowienie tej ustawy, i godzina, w której to było przyjęte". Przypomniała, że "dla Izraela to był Dzień Pamięci o Holokauście". Podkreśliła, że "ta burza zaczęła się w Izraelu".

"Mówiłam tak dlatego, że musiałam" - podkreśliła, odnosząc się do swojego wystąpienia.

ac

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook