Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Andrzej Duda: Polska nie zapomni o najwierniejszych

02.03.2016

Dumna, niepodległa i suwerenna Polska nigdy nie zapomni swoich najwierniejszych synów - powiedział prezydent Andrzej Duda przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na początku ceremonii na maszcie w centralnym miejscu pl. Piłsudskiego podniesiono na maszt biało-czerwoną flagę, która pozostanie tam na stałe.
"To wielki dzień, bo dziś wyraźnie widać, że Żołnierze Wyklęci żyją. Żyją dotąd, dopóki istnieje pamięć o nich, dopóki pamięta o nich Polska. Komuniści być może zabili wielu z nich, ale nie zdołali zamordować tego, co najważniejsze. Odebrali im życie, ale nie odebrali ducha, bo ich duch jest duchem ojczyzny" - podkreślił prezydent.

Jak mówił, pamięć o tych bohaterach trwa, bo "jesteśmy dumnym narodem, który może się i przygiął, ale się nie złamał". "Jesteśmy jak trawa. Nawet jeżeli po nas przebiegną czy z zachodu na wschód, czy ze wschodu na zachód, podnosimy się, jesteśmy, trwamy" - powiedział Duda.

Przypomniał, że dzień pamięci został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a uchwałę w tej sprawie przyjął Sejm. "To nie tylko kwestia instytucjonalna. To zasługa tych wszystkich, którzy tę pamięć w sercach przenieśli, odgrzebali, rozpalili" - powiedział prezydent.
"Chylę dzisiaj także przed nimi głowę, przed organizacjami młodych ludzi, przed wielkimi inicjatywami społecznymi, które przez te wszystkie lata były, przed środowiskiem kibiców, które czciło żołnierzy wyklętych od tylu lat. Dziękuję państwu w imieniu Rzeczypospolitej za tę wielką wiarę, a często i odwagę, którą w sobie mieliście. To nauczyciele, którzy mówili o tym swoim uczniom, to wychowawcy, to rodzice" - powiedział Duda.

Zaznaczył, że kiedy mówimy o Żołnierzach Niezłomnych, którzy walczyli z bronią w ręku, musimy także pamiętać o ich rodzinach, które cierpiały prześladowania, a także o wszystkich, którzy wspierali ich pomocą.

Prezydent podkreślił, że Grób Nieznanego Żołnierza to miejsce "dumy polskiego narodu z jego bohaterów, obrońców, wszystkich tych, którzy polegli za ojczyznę, a wielu z nich nawet nie ma grobu". "Brakuje dziś w tym miejscu niezwykle ważnej tablicy, która na tym grobie musi się w najbliższym czasie znaleźć. To tablica upamiętniająca bohaterstwo Żołnierzy Niezłomnych. Tutaj czeka na nich miejsce" - zaznaczył Duda.

"Z tego miejsca chcę głośno krzyknąć: Cześć i chwała bohaterom. Wieczna pamięć i chwała poległym. Ojczyzna, Polska dumna, niepodległa, suwerenna nigdy nie zapomni swoich najwierniejszych synów" - zakończył swoje wystąpienie prezydent.

Wcześniej szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że Żołnierze Niezłomni przekazali czyn niepodległościowy kolejnym pokoleniom. Minister podkreślił, że obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych "jest dniem chwały Wojska Polskiego, jest być może w panteonie polskich świąt najważniejszy". Macierewicz zaznaczył, że Żołnierze Niezłomni mówili całemu światu, że Polska trwa i przekazali "wiarę i czyn niepodległościowy" kolejnym pokoleniom, falom protestów w czasach PRL, a wreszcie Solidarności.

"Nie byłoby Solidarności bez Żołnierzy Niezłomnych. Nie byłoby nas tutaj bez Żołnierzy Niezłomnych.
Polska dzięki nim dzisiaj powraca, by powiedzieć wszem i wobec - dobro, prawda, męstwo, wierność, wiara będą nagrodzone. Zło, podłość, zaparcie się własnej ojczyzny będą publicznie nazwane i potępione. Wraca prawo do Polski, wraca wraz z Niezłomnymi sprawiedliwość. Do armii wracają najchlubniejsze czyny i najbardziej bohaterscy żołnierze polscy, który mieli być wyklętymi, a stali się podwaliną armii i państwa polskiego" - powiedział minister.

Przewodniczący społecznego komitetu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, historyk i senator PiS prof. Jan Żaryn zwrócił uwagę, że społeczne obchody po raz pierwszy odbywają się z udziałem przedstawicieli państwa. Ocenił, że dzień pamięci będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Polski niepodległej.

"Przeżywając dzisiaj święto 1 marca jesteśmy świadkami wydarzenia, które będzie się od tej pory toczyło w nowym wymiarze z roku na rok. Będziemy od tego roku tak samo wspaniale i godnie przeżywali to święto jak dzień 3 maja, 15 sierpnia, 11 listopada. To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń - 1 marca w kalendarzu Polski niepodległej - tak długo jak Polska niepodległą będzie, a więc miejmy nadzieję, na zawsze" - podkreślił Żaryn.

"Przeżywamy ten dzień 1 marca w sposób szczególny dziś także dlatego, że odkrywamy niesamowicie piękny fenomen w naszych współczesnych dziejach. W ciągu ostatnich lat Żołnierze Wyklęci stali się Niezłomnymi. Żołnierze Wyklęci, ta armia podziemna, która powracała, dziś ewidentnie powróciła i jest z nami - bo jest w naszych polskich sercach" - podkreślił historyk.

Jego zdaniem skoro polska młodzież bierze na swoje barki zobowiązanie, że chce żyć jak Żołnierze Wyklęci, "to Polska nie zginie", to znaczy, że pozostanie katolicka.

"Byli wyklęci przez komunę. Byli wyklęci przez sowieckich namiestników Kremla. Byli wyklęci przez komunistycznych historyków. Ale nigdy nie wyklął ich naród. Naród ich ukochał. Dla narodu polskiego Żołnierze Niezłomni stali się i są nadal punktem odniesienia" - powiedział z kolei p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Jak mówił, Żołnierze Niezłomni udowodnili i definiowali najpiękniej, czym jest polskość. "Ich ofiara stanowiła całkowite zaprzeczenie tej niesławnej tezy, że polskość to nienormalność. Oni udowodnili, że polskość to umiłowanie niepodległości, to wierność Rzeczypospolitej" - ocenił Kasprzyk. Podkreślił, że Żołnierze Niezłomni obronili honor Polaków. "Było to antykomunistyczne powstanie, trwające najdłużej w dziejach polskich insurekcji, bo aż 20 lat" - powiedział.

Warszawiacy, którzy mimo niskiej temperatury, wiatru i opadów śniegu przyszli na pl. Piłsudskiego, żywo reagowali na przemówienia, m.in. okrzykami "Cześć i chwała bohaterom", "Bóg, honor i ojczyzna". Przybywających na uroczystość - prezydenta i szefa MON przywitano oklaskami.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza przeprowadzono uroczystą zmianę wart, odczytano Apel Pamięci poświęcony Żołnierzom Niezłomnym, a na płycie Grobu zostały złożone kwiaty. W ceremonii uczestniczyli m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz kilku ministrów na czele z wicepremierem Piotrem Glińskim. Byli też generałowie, kombatanci, harcerze i rekonstruktorzy.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. w hołdzie członkom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu. Data 1 marca upamiętnia rocznicę stracenia z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w więzieniu na Rakowieckiej kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

ansa/PAP

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 2. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 3. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 4. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

 5. a7ee927633f2492cbe9bc3f5465d3f0b 25.10.2016

  Kukiz’15: Rządy PiS to drobna zmiana

  Rządy PiS, to nie jest dobra zmiana, ale drobna zmiana, to rządy kontynuacji - ocenili we wtorek posłowie Kukiz'15.

 6. st-st-st 25.10.2016

  Będą zarzuty dla kobiety z "czarnego protestu"

  Zarzuty mają dotyczyć naruszenia nietykalności i znieważenia policjanta" - powiedział PAP we wtorek oficer prasowy śródmiejskiej policji Robert Szumiata

 7. nood-st 25.10.2016

  Nowoczesna tendencyjnie o roku rządów PiS

  We wtorek mija rok od wygranych przez PiS wyborów parlamentarnych.

 8. eu-12324301920 25.10.2016

  Rząd odpowie na zalecenia KE

  Będzie pisemna odpowiedź rządu w sprawie zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących ochrony praworządności - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook