Jedynie prawda jest ciekawa


Andrzej Duda pojedzie do Białego Domu? Jak widać wiele trzeba by niektórzy uwierzyli w brak sankcji USA

10.03.2018
TrumpDuda
Andrzej Duda pojedzie do Białego Domu? Jak widać wiele trzeba by niektórzy uwierzyli w brak sankcji USA

Z informacji, którymi dysponujemy, wynika, że trwają prace i przygotowania do polsko-amerykańskich spotkań na najwyższym szczeblu - powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski. Jak ocenił, relacje polsko-amerykańskie są dobre.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski rozpoczął w czwartek roboczą wizytę w USA, podczas której spotyka się m.in. z przedstawicielami Departamentu Stanu. Po spotkaniu z asystentem sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Wessem Mitchellem, Szczerski ocenił, że "sojusz polsko-amerykański jest silny jak zawsze". W ubiegłym tygodniu z Mitchellem spotkał się również wiceszef polskiego MSZ Marek Magierowski.

Kwiatkowski podkreślił w sobotę w radiowej Trójce, że relacje polsko-amerykańskie są dobre. - To są wnioski, które płyną zarówno ze spotkania pana ministra Magierowskiego, jak i pana ministra Szczerskiego w Waszyngtonie - wskazał.

Kwiatkowski dodał, że z informacji, którymi dysponuje Kancelaria Prezydenta wynika, że "trwają prace i przygotowania do spotkań na najwyższym szczeblu". - Pan minister Szczerski jest w Stanach Zjednoczonych, poczekajmy do jego powrotu - zaznaczył.

Minister stwierdził, że rozmowy polsko-amerykańskie odbywają się w dobrym klimacie i - jak podkreślił - "potwierdzają strategiczne partnerstwo Polski i Stanów Zjednoczonych". Kwiatkowski zapewnił również, że obecność wojsk amerykańskich w Polsce - w świetle docierających do strony polskiej sygnałów - jest "absolutnie niezagrożona i pewna".

Podczas spotkań ze stroną amerykańską Szczerski omawiał także planowanie spotkań z przedstawicielami RP na najwyższym szczeblu. Ocenił, że nie ma żadnych przeszkód, pozostaje jedynie kwestia ustalenia dogodnych terminów.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert w imieniu władz amerykańskich zaprzeczyła w czwartek - już po raz drugi w tym tygodniu - spekulacjom, że z powodu wejścia w życie ustawy o IPN stosunki polsko-amerykańskie znalazły się w kryzysie. Zarówno we wtorek, jak i w czwartek Nauert podkreśliła jednak, że "zastrzeżenia władz amerykańskich wobec nowelizacji ustawy o IPN nie uległy zmianie i są doskonale znane władzom w Warszawie". Nowelizację ustawy, po jej podpisaniu, skierował do Trybunału Konstytucyjnego prezydent Andrzej Duda. 

PAP
Fot: PAP/EPA, PAP

Warto poczytać

 1. petru09042018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 2. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 3. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 4. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 5. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 6. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 7. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 8. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook