Jedynie prawda jest ciekawa


Andrzej Duda pojedzie do Białego Domu? Jak widać wiele trzeba by niektórzy uwierzyli w brak sankcji USA

10.03.2018
TrumpDuda
Andrzej Duda pojedzie do Białego Domu? Jak widać wiele trzeba by niektórzy uwierzyli w brak sankcji USA

Z informacji, którymi dysponujemy, wynika, że trwają prace i przygotowania do polsko-amerykańskich spotkań na najwyższym szczeblu - powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski. Jak ocenił, relacje polsko-amerykańskie są dobre.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski rozpoczął w czwartek roboczą wizytę w USA, podczas której spotyka się m.in. z przedstawicielami Departamentu Stanu. Po spotkaniu z asystentem sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Wessem Mitchellem, Szczerski ocenił, że "sojusz polsko-amerykański jest silny jak zawsze". W ubiegłym tygodniu z Mitchellem spotkał się również wiceszef polskiego MSZ Marek Magierowski.

Kwiatkowski podkreślił w sobotę w radiowej Trójce, że relacje polsko-amerykańskie są dobre. - To są wnioski, które płyną zarówno ze spotkania pana ministra Magierowskiego, jak i pana ministra Szczerskiego w Waszyngtonie - wskazał.

Kwiatkowski dodał, że z informacji, którymi dysponuje Kancelaria Prezydenta wynika, że "trwają prace i przygotowania do spotkań na najwyższym szczeblu". - Pan minister Szczerski jest w Stanach Zjednoczonych, poczekajmy do jego powrotu - zaznaczył.

Minister stwierdził, że rozmowy polsko-amerykańskie odbywają się w dobrym klimacie i - jak podkreślił - "potwierdzają strategiczne partnerstwo Polski i Stanów Zjednoczonych". Kwiatkowski zapewnił również, że obecność wojsk amerykańskich w Polsce - w świetle docierających do strony polskiej sygnałów - jest "absolutnie niezagrożona i pewna".

Podczas spotkań ze stroną amerykańską Szczerski omawiał także planowanie spotkań z przedstawicielami RP na najwyższym szczeblu. Ocenił, że nie ma żadnych przeszkód, pozostaje jedynie kwestia ustalenia dogodnych terminów.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert w imieniu władz amerykańskich zaprzeczyła w czwartek - już po raz drugi w tym tygodniu - spekulacjom, że z powodu wejścia w życie ustawy o IPN stosunki polsko-amerykańskie znalazły się w kryzysie. Zarówno we wtorek, jak i w czwartek Nauert podkreśliła jednak, że "zastrzeżenia władz amerykańskich wobec nowelizacji ustawy o IPN nie uległy zmianie i są doskonale znane władzom w Warszawie". Nowelizację ustawy, po jej podpisaniu, skierował do Trybunału Konstytucyjnego prezydent Andrzej Duda. 

PAP
Fot: PAP/EPA, PAP

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 4. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 5. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 6. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 7. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook