Jedynie prawda jest ciekawa


Anders zapowiada pomoc Polakom na Wschodzie

19.10.2015

W niedzielę 18 października 2015 na ulicach Warszawy pojawiły się historyczne pojazdy wojskowe w barwach 2 Korpusu Polskiego, walczącego podczas II wojny światowej we Włoszech pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

W ten sposób lubelska Fundacja Niepodległości wspiera kampanię Anny Marii Anders, córki Generała, kandydującej do Senatu RP w warszawskim okręgu wyborczym 44 – obejmującym swym zasięgiem Śródmieście, Żoliborz, Bielany i Białołękę. Na ulicach Warszawy mieszkańcy spotkali rekonstruktorów w charakterystycznych battle-dress'ach, z wyposażeniem i uzbrojeniem2 Korpusu Polskiego – którzy towarzyszyli Annie Marii Anders i wolontariuszom z jej sztabu wyborczego. Pomimo niekorzystnej pogody nasze pojazdy wzbudzały duże zainteresowanie mieszkańców Warszawy - zarówno w północnych dzielnicach miasta, jak i na słynnym Placu Zbawiciela. Pytano o program i osobę kandydatki, ale także o działania fundacji.

 

Prezes Fundacji Niepodległości – Przemysław Omieczyński: To oczywiste, że nasi rekonstruktorzy, którzy swoim zaangażowaniem od lat starają się podtrzymywać pamięć o chlubnym wysiłku Polaków podczas II wojny światowej – teraz udzielają wsparcia córce słynnego polskiego dowódcy, gen. Władysława Andersa, w jej kandydowaniu do Senatu Rzeczypospolitej. Pamiętajmy, że nieustępliwa postawa gen. Andresa pozwoliła nie tylko stworzyć Armię Polską z żołnierzy, którzy przeszli piekło sowieckiej niewoli – ale także uratować tysiące ich rodzin z nieludzkiej ziemi ZSSR.

 

Fundacja Niepodległości upamiętniała ich losy w swoim zeszłorocznym ogólnopolskim projekcie Rok Żołnierzy Tułaczy – realizowanym w 70. rocznicę słynego zwycięstwa żołnierzy 2 Korpusu Polskiego w bitwie o Monte Cassino (w maju 1944). W efekcie brutalnych losów wojny i zdrady aliantów, ci Tułacze w swojej ogromnej większości nie mogli już wrócić do rodzinnych domów – które znalazły się poza granicami Polski. Jednak przenieśli oni wolną Polskę w swoich sercach – na emigrację. Dzięki czułości z jaką pielęgnowali pamięć o swojej Ojczyźnie, możemy do dziś czerpać z bogactwa kultury dawnych Kresów, wzruszać się przy piosenkach Mariana Hemara albo podziwiać klasę intelektualnego dyskursu prowadzonego np. w środowisku „Wiadomości” Mieczysława Grydzewskiego.

 

Fundacja Niepodległości w swoich różnorodnych działaniach wychodzi z przekonania, że pamięć buduje tożsamość nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego – zaś tożsamość umacnia naszą niepodległość.

 

 

 

Anna Maria Anders: Swoje rodzinne zainteresowanie obroną narodową oraz wychowanie patriotyczne chciałabym dziś wykorzystać w pracy dla Polski. Współpraca z Polonią, pomoc Polakom na Wschodzie, obrona narodowa i terytorialna, patriotyczne wychowanie młodych pokoleń – to są dla mnie tematy, którymi interesuję się od lat.

 

W swej służbie publicznej chcę zachować ponadpartyjność, gwarantującą możliwość służby dla Ojczyzny, dokładnie wedle tych zasad, które przyświecały mojemu Ojcu.

 

W swoich materiałach, które w niedzielę otrzymują mieszkańcy Warszawy – których zachęcam do oddania na mnie głosu za tydzień – przypominam dewizę mojego Ojca, upamiętnioną na legitymacjach wojskowych 2 Korpusu Polskiego: <>.

 

Anna Maria Anders kandyduje w Okręgu 44 w Warszawie, ze wsparciem Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwość. Głosy na kandydatów tego okręgu wyborczego będą oddawane także przez Polonię i Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Historyczne pojazdy, które zaprezentowano to: Ford GPW/ Jeep – w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty oraz White „Scout Car” – pancerny wóz dowódcy z 15 Pułku Ułanów Poznańskich [charakterystyczne piaskowe malowanie pojazdu wynikało z uwarunkowań frontu włoskiego]

 

Pojazdy, którymi rekonstruktorzy z Fundacji Niepodległości wsparli kampanię Anny Marii Anders, uczestniczyły w wyjeździe edukacyjnym na Monte Cassino, zorganizowanym w maju 2014 dla grupy polskiej młodzieży w 70. rocznicę słynnego polskiego zwycięstwa. Wzbudziły wtedy sensację  wśród zgromadzonych tam weteranów i rekonstruktorów z innych państw. Nasi rekonstrukotrzy wspominali, że honorowe posterunki, jakie tam wystawiali, w miejscach krwawych walk Polaków – pozostaną dla nich niezapomnianym przeżyciem. –Czujemy się spadkobiercami tej tradycji – ofiara żołnierzy generała Andersa jest dla nas zobowiązaniem w pracy dla Polski dzisiaj.

http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/Maciej Szymczak

Warto poczytać

 1. Duda16032018 16.03.2018

  Kontrowersyjne słowa Prezydenta. Co miał na myśli mówiąc o "niemieckim uznaniu"?

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas wyraził uznanie za moją interwencję w proces legislacyjny ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości; przekazałem mu, że jestem ostatnią osobą, która chciałaby ograniczenia niezawisłości sędziowskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda portalowi 300polityka.pl

 2. sad05032018 16.03.2018

  Nadzwyczajna kasta broni się jak może. Sędziemu oskarżonemu o kradzież... złagodzono wyrok!

  Karę obniżenia wynagrodzenia o 20 proc. na okres dwóch lat wymierzył w piątek Sąd Najwyższy w sprawie dyscyplinarnej szczecińskiego sędziego obwinionego o to, że ukradł ze sklepu element wkrętarki. Tym samym SN zmienił wyrok sądu I instancji wydalający sędziego z zawodu

 3. CBATT1 16.03.2018

  Schetyna chce likwidacji CBA. Tymczasem Polacy są zdecydowanie innego zdania

  45 proc. badanych pozytywnie ocenia działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego, negatywnie - 12 proc. - wynika z marcowego sondażu CBOS

 4. 1270biedlaq 16.03.2018

  Prezes właściciela Biedronki zarobił w ub.r. 152 razy więcej niż załoga

  Pedro Soares dos Santos, prezes firmy Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka, zarobił w ub.r. łącznie ponad 2 mln euro brutto

 5. Ziobro16032018 16.03.2018

  Będzie śledztwo odnośnie wyroku w sprawie Kalemby. Sędziowie złamali prawo?

  Przełom w sprawie Tomasza Komendy nie nastąpiłby, gdyby nie połączenie urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - ocenił w piątek szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

 6. solidarnosc1150302018 16.03.2018

  Prezes ARP: „Sprawy Stoczni Gdańsk leżą premierowi Morawieckiemu głęboko na sercu”

  Agencja Rozwoju Przemysłu zapewniła, że cały czas toczą się rozmowy ze stroną ukraińską w sprawie odzyskania kontroli operacyjnej nad Stocznią Gdańsk

 7. 1270jakizwierzaki 16.03.2018

  Jaki: sprawa Komendy jest przykładem III RP w pigułce

  Sędziowie, którzy tłumaczą, że wydawano wyrok ws. Tomasza Komendy pod presją, przyznali, że tak funkcjonuje III Rzeczpospolita, to kulawe państwo stworzone przy okrągłym stole - ocenił Patryk Jaki. Musimy budować podstawy i fundamenty silnego państwa, reformować to państwo - podkreślił.

 8. 1270wieszaniezdrajcow 15.03.2018

  Prokuratura ma jednak wszcząć śledztwo ws. twitterowego wpisu o "wieszaniu" PO

  Łomżyńska prokuratura będzie musiała wszcząć śledztwo w sprawie twitterowego wpisu ze zdaniem "dostawić szubienice i powiesić całe PO" - miejscowy sąd okręgowy uwzględnił bowiem w środę zażalenie PO na postanowienie o odmowie wszczęcia tego postępowania.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook