Jedynie prawda jest ciekawa

Anders zapowiada pomoc Polakom na Wschodzie

19.10.2015

W niedzielę 18 października 2015 na ulicach Warszawy pojawiły się historyczne pojazdy wojskowe w barwach 2 Korpusu Polskiego, walczącego podczas II wojny światowej we Włoszech pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

W ten sposób lubelska Fundacja Niepodległości wspiera kampanię Anny Marii Anders, córki Generała, kandydującej do Senatu RP w warszawskim okręgu wyborczym 44 – obejmującym swym zasięgiem Śródmieście, Żoliborz, Bielany i Białołękę. Na ulicach Warszawy mieszkańcy spotkali rekonstruktorów w charakterystycznych battle-dress'ach, z wyposażeniem i uzbrojeniem2 Korpusu Polskiego – którzy towarzyszyli Annie Marii Anders i wolontariuszom z jej sztabu wyborczego. Pomimo niekorzystnej pogody nasze pojazdy wzbudzały duże zainteresowanie mieszkańców Warszawy - zarówno w północnych dzielnicach miasta, jak i na słynnym Placu Zbawiciela. Pytano o program i osobę kandydatki, ale także o działania fundacji.

 

Prezes Fundacji Niepodległości – Przemysław Omieczyński: To oczywiste, że nasi rekonstruktorzy, którzy swoim zaangażowaniem od lat starają się podtrzymywać pamięć o chlubnym wysiłku Polaków podczas II wojny światowej – teraz udzielają wsparcia córce słynnego polskiego dowódcy, gen. Władysława Andersa, w jej kandydowaniu do Senatu Rzeczypospolitej. Pamiętajmy, że nieustępliwa postawa gen. Andresa pozwoliła nie tylko stworzyć Armię Polską z żołnierzy, którzy przeszli piekło sowieckiej niewoli – ale także uratować tysiące ich rodzin z nieludzkiej ziemi ZSSR.

 

Fundacja Niepodległości upamiętniała ich losy w swoim zeszłorocznym ogólnopolskim projekcie Rok Żołnierzy Tułaczy – realizowanym w 70. rocznicę słynego zwycięstwa żołnierzy 2 Korpusu Polskiego w bitwie o Monte Cassino (w maju 1944). W efekcie brutalnych losów wojny i zdrady aliantów, ci Tułacze w swojej ogromnej większości nie mogli już wrócić do rodzinnych domów – które znalazły się poza granicami Polski. Jednak przenieśli oni wolną Polskę w swoich sercach – na emigrację. Dzięki czułości z jaką pielęgnowali pamięć o swojej Ojczyźnie, możemy do dziś czerpać z bogactwa kultury dawnych Kresów, wzruszać się przy piosenkach Mariana Hemara albo podziwiać klasę intelektualnego dyskursu prowadzonego np. w środowisku „Wiadomości” Mieczysława Grydzewskiego.

 

Fundacja Niepodległości w swoich różnorodnych działaniach wychodzi z przekonania, że pamięć buduje tożsamość nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego – zaś tożsamość umacnia naszą niepodległość.

 

 

 

Anna Maria Anders: Swoje rodzinne zainteresowanie obroną narodową oraz wychowanie patriotyczne chciałabym dziś wykorzystać w pracy dla Polski. Współpraca z Polonią, pomoc Polakom na Wschodzie, obrona narodowa i terytorialna, patriotyczne wychowanie młodych pokoleń – to są dla mnie tematy, którymi interesuję się od lat.

 

W swej służbie publicznej chcę zachować ponadpartyjność, gwarantującą możliwość służby dla Ojczyzny, dokładnie wedle tych zasad, które przyświecały mojemu Ojcu.

 

W swoich materiałach, które w niedzielę otrzymują mieszkańcy Warszawy – których zachęcam do oddania na mnie głosu za tydzień – przypominam dewizę mojego Ojca, upamiętnioną na legitymacjach wojskowych 2 Korpusu Polskiego: <>.

 

Anna Maria Anders kandyduje w Okręgu 44 w Warszawie, ze wsparciem Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwość. Głosy na kandydatów tego okręgu wyborczego będą oddawane także przez Polonię i Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Historyczne pojazdy, które zaprezentowano to: Ford GPW/ Jeep – w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty oraz White „Scout Car” – pancerny wóz dowódcy z 15 Pułku Ułanów Poznańskich [charakterystyczne piaskowe malowanie pojazdu wynikało z uwarunkowań frontu włoskiego]

 

Pojazdy, którymi rekonstruktorzy z Fundacji Niepodległości wsparli kampanię Anny Marii Anders, uczestniczyły w wyjeździe edukacyjnym na Monte Cassino, zorganizowanym w maju 2014 dla grupy polskiej młodzieży w 70. rocznicę słynnego polskiego zwycięstwa. Wzbudziły wtedy sensację  wśród zgromadzonych tam weteranów i rekonstruktorów z innych państw. Nasi rekonstrukotrzy wspominali, że honorowe posterunki, jakie tam wystawiali, w miejscach krwawych walk Polaków – pozostaną dla nich niezapomnianym przeżyciem. –Czujemy się spadkobiercami tej tradycji – ofiara żołnierzy generała Andersa jest dla nas zobowiązaniem w pracy dla Polski dzisiaj.

http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/Maciej Szymczak

Warto poczytać

 1. wystawa21092017 21.09.2017

  Jedno z najcenniejszych artystycznych świadectw Auschwitz zagrożone. Każdy może pomóc

  Franciszkanie szukają funduszy na ratowanie wystawy byłego więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Niszczy ją szkodnik zwany kołatkiem. Gwardian ojciec Piotr Cuber powiedział, że zakonnicy nie mają pieniędzy na dezynsekcję.

 2. PalacKultury 21.09.2017

  Mazurek: Gronkiewicz-Waltz złamała prawo i została słusznie ukarana

  Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz złamała prawo, nie stawiając się przed komisją weryfikacyjną; została słusznie ukarana - powiedziała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 3. Szydlo21092017 21.09.2017

  Szydło: liczę na prawdziwą reformę sądownictwa

  Mam nadzieję, że prezydenckie projekty ustaw o KRS i SN, będą zakładały prawdziwą reformę sądownictwa, bo tego oczekują Polacy - oświadczyła w czwartek premier Beata Szydło.

 4. Grupinskiwiki 21.09.2017

  Farbowany konserwatysta. Poseł PO chce wprowadzenia związków partnerskich!

  Jeśli Platforma Obywatelska wróci do władzy, to będę dążył do tego, żeby "jak najszybciej" wprowadzić związki partnerskie - zapowiedział poseł PO Rafał Grupiński. Dodał, że jego ugrupowanie zmieni także podstawy programowe, po przeprowadzonej przez szefową MEN reformie edukacji.

 5. HGW09082017 21.09.2017

  Urząd Skarbowy wszedł na konto Gronkiewicz-Waltz!

  Urząd Skarbowy zajął na prywatnym rachunku bankowym prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz ponad 12 tys. zł - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do komisji weryfikacyjnej. Chodzi o grzywny - wraz z odsetkami - jakie nałożyła na nią komisja za niestawiennictwo na czterech rozprawach.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook