Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Amerykańscy żołnierze w Polsce

09.11.2012

Amerykańscy żołnierze przylatują do Polski. Od dziś w Łasku stacjonować będzie pierwsza grupa lotników mających zajmować się obsługą myśliwców F-16.

Od dziś w Polsce stacjonować będzie pododdział liczący ok.20 żołnierzy i odpowiadać m.in. za obsługę techniczną myśliwców F-16. Ich zadaniem jest przygotowanie w Polsce pobytu samolotów F-16 i C-130 Hercules. Na co dzień stacjonować będzie w Łasku, w zależności od potrzeb będzie mógł być przemieszczony w inną część kraju.

Docelowo w Polsce stacjonować ma ok. 250 amerykańskich żołnierzy. Pozostali lotnicy zaczną okresowo stacjonować w naszym kraju na początku 2013 roku.
"Amerykańscy żołnierze w Polsce to spełnienie marzeń. Współpraca z Amerykanami będzie trwała, dopóki oba państwa będą sobie tego życzyły. W razie potrzeby, amerykańscy sojusznicy nie porzucą Polski" – zapewniał dziś szef MON w - Kontrwywiadzie RMF FM.

"Dziś pojawiają się u nas sojusznicy i przyjaciele. Od dziś współpraca z Amerykanami będzie wyglądać zupełnie inaczej" - powiedział Siemoniak o powitaniu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. "Amerykańscy żołnierze w Polsce to spełnienie marzeń. Współpraca z Amerykanami będzie trwała, dopóki oba państwa będą sobie tego życzyły. W razie potrzeby, amerykańscy sojusznicy nie porzucą Polski" - zapewniał gość Kontrwywiadu RMF FM.

Zdaniem Siemoniaka liczniejsze siły amerykańskie nie są dziś w Polsce potrzebne. Dzisiaj większe znaczenie mają środki technologiczne, siły powietrzne, bezzałogowce. Sądzę, że ta obecność jest z jednej strony ważna, symboliczna, bo są to żołnierze amerykańscy na stałe w Polsce. Nie ma potrzeby rozszerzania tej obecności o brygady wojsk lądowych - stwierdził szef MON.

ansa/ RMF.FM/Polskie Radio

[fot.sxc.hu]

Słowa kluczowe:

MON

,

siemoniak

,

żołnierze

,

F-16

,

Amerykanie

Warto poczytać

 1. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 2. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 3. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 4. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 5. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 6. mid-16a20149 22.10.2016

  Prezydent leci do Budapesztu

  Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy rewolucji węgierskiej.

 7. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 8. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook