Jedynie prawda jest ciekawa

Amerykańscy żołnierze w Polsce

09.11.2012

Amerykańscy żołnierze przylatują do Polski. Od dziś w Łasku stacjonować będzie pierwsza grupa lotników mających zajmować się obsługą myśliwców F-16.

Od dziś w Polsce stacjonować będzie pododdział liczący ok.20 żołnierzy i odpowiadać m.in. za obsługę techniczną myśliwców F-16. Ich zadaniem jest przygotowanie w Polsce pobytu samolotów F-16 i C-130 Hercules. Na co dzień stacjonować będzie w Łasku, w zależności od potrzeb będzie mógł być przemieszczony w inną część kraju.

Docelowo w Polsce stacjonować ma ok. 250 amerykańskich żołnierzy. Pozostali lotnicy zaczną okresowo stacjonować w naszym kraju na początku 2013 roku.
"Amerykańscy żołnierze w Polsce to spełnienie marzeń. Współpraca z Amerykanami będzie trwała, dopóki oba państwa będą sobie tego życzyły. W razie potrzeby, amerykańscy sojusznicy nie porzucą Polski" – zapewniał dziś szef MON w - Kontrwywiadzie RMF FM.

"Dziś pojawiają się u nas sojusznicy i przyjaciele. Od dziś współpraca z Amerykanami będzie wyglądać zupełnie inaczej" - powiedział Siemoniak o powitaniu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. "Amerykańscy żołnierze w Polsce to spełnienie marzeń. Współpraca z Amerykanami będzie trwała, dopóki oba państwa będą sobie tego życzyły. W razie potrzeby, amerykańscy sojusznicy nie porzucą Polski" - zapewniał gość Kontrwywiadu RMF FM.

Zdaniem Siemoniaka liczniejsze siły amerykańskie nie są dziś w Polsce potrzebne. Dzisiaj większe znaczenie mają środki technologiczne, siły powietrzne, bezzałogowce. Sądzę, że ta obecność jest z jednej strony ważna, symboliczna, bo są to żołnierze amerykańscy na stałe w Polsce. Nie ma potrzeby rozszerzania tej obecności o brygady wojsk lądowych - stwierdził szef MON.

ansa/ RMF.FM/Polskie Radio

[fot.sxc.hu]

Wiadomości ze świata

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook