Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykanie pobiegli "Tropem Wilczym"

26.02.2017

Żołnierze armii Stanów Zjednoczonych wzięli udział w biegu upamiętniającym "Żołnierzy Wyklętych".

Około stu amerykańskich żołnierzy wzięło udział w Biegu Tropem Wilczym, upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych, który w niedzielę odbył się w Skwierzynie w Lubuskiem. Pobiegli wraz z amatorami tej formy rekreacji i polskimi żołnierzami z tego miasta.

Łącznie na liczącą 1963 m trasę wyruszyło ok. 300 biegaczy.

"Czytałem historię Żołnierzy Wyklętych. To byli bohaterowie walczący z komunistycznym reżimem w obronie swojego kraju. Jest dla mnie zaszczytem, że mogę wziąć udział w biegu poświęconym ich pamięci" - powiedział PAP jeden z amerykańskich żołnierzy biorących udział w biegu, Frank Green Jr.

Inny z żołnierzy amerykańskiego 64 batalionu Jeremy McGary uznał, że takie wydarzenia budują patriotyzm.

"To bardzo patriotyczne pobiec dla polskich żołnierzy, wyrazić o nich pamięć. Jesteśmy dumni, że z naszymi kolegami z polskiego wojska mogliśmy wystartować w tym biegu" - powiedział PAP McGary.

Dodał, że bawił się znakomicie i choć na starcie było trochę zimno i padał deszcz, to na mecie wszystkim było gorąco i dopisywały humory.

Start i meta biegu znajdowały się na skwierzyńskim Rynku, a trasa wiodła ulicami w centrum miasta. Pierwszy na mecie pojawił się żołnierz ze skwierzyńskiej jednostki Marcin Żeno.

"Jako żołnierze jesteśmy bardzo dumni z tych ludzi, którzy za nas walczyli, za to, że teraz możemy żyć w wolnym kraju. Uważam, że jest jak najbardziej potrzebne, by teraz propagować także spotem Żołnierzy Wyklętych" - podkreślił Żeno.

Razem ze swoimi żołnierzami pobiegł dowódca skwierzyńskiego dywizjonu ppłk Dariusz Stróżewski.

"Jak widać odzew był dość duży. Moi żołnierze plus żołnierze z batalionu amerykańskiego wzięli udział w biegu. Około 180-190 żołnierzy wystartowało (#) Generalnie uważam, że to jest słuszna idea, żeby biegać, propagować sport wśród młodzieży, a jak przy tej okazji propagowana jest historia, to jest to słuszny cel" - powiedział PAP ppłk Stróżewski.

W Skwierzynie stacjonuje kilkuset żołnierzy 64. batalionu wsparcia pancernej brygady z Kolorado skierowanej do naszego kraju przez Stany Zjednoczone. To specjaliści od logistyki i zaopatrzenia. Zajmują część obiektów skwierzyńskiego garnizonu, gdzie znajduje się także 35. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej.

"Zaskoczeni jesteśmy liczbą zawodników (...) Amerykanów miało być 50, a przyszło stu. Cieszymy się, że chcą z nami biegać, integrować się. Niech ćwiczą swoją kondycję, na pewno im się to przyda" - powiedział PAP burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia.

Biegi Tropem Wilczym to projekt Fundacji Wolność i Demokracja. Odbywają się w okolicach 1 marca od 2013 r.

Jak podaje Fundacja w tym roku zaplanowano 240 biegów dla 60 tys. biegaczy z miast w Polsce i zagranicą. Długość trasy - 1963 metry jest symboliczna. Nawiązuje do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. "Lalek".

W Skwierzynie bieg poprzedziła wspólna rozgrzewka, wszyscy uczestnicy mogli napić się gorącej herbaty i zjeść wojskową grochówkę. Biegacze otrzymali pakiety startowe z okolicznościową koszulką, a na mecie pamiątkowe medale.

Lokalnymi organizatorami biegu był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Skwierzynie oraz Skwierzyński 35 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej Kraju.

"Impreza w tym kształcie na rynku miejskim zorganizowana została w Skwierzynie po raz pierwszy, mimo tego, że jest piąta edycja ogólnopolska" - powiedział PAP dyr. OSiR-u w Skwierzynie Jakub Nawrot.

Mly/PAP

fot. [PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook