Jedynie prawda jest ciekawa


Ambasador Ukrainy: Ukraińcy w Polsce są traktowani dobrze

27.12.2016

Deszczyca spotkał się w Warszawie z dziennikarzami, by porozmawiać o polsko-ukraińskich stosunkach w mijającym roku.

- Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do Polski, są traktowani dobrze i są doceniani; problem jest na granicach - czasami brakuje życzliwości ze strony polskiej Straży Granicznej - powiedział dziennikarzom ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

Deszczyca spotkał się w Warszawie z dziennikarzami, by porozmawiać o polsko-ukraińskich stosunkach w mijającym roku. Jak powiedział, problemem we wzajemnych relacjach jest ciągle niewielka liczba przejść granicznych.

"Na granicach są duże kolejki, często na przejście czeka się godzinami. Odbieramy też sygnały o złym traktowaniu Ukraińców przez polską Straż Graniczną. Sam niestety osobiście tego doświadczyłem. To jest rzecz, którą należy poprawić. W tym roku liczba osób przekraczających polsko-ukraińską granicę wzrosła o 30 proc. Liczba autobusów przekraczających granicę zwiększyła się o 40 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Mamy tylko osiem przejść granicznych, powinno powstać ich więcej" - powiedział. Dodał, że liczba osób na granicach może zwiększyć się po zniesieniu wiz.

Jednocześnie - zaznaczył ambasador - traktowanie pracowników ukraińskich w Polsce jest bardzo dobre. "Szacujemy, że w Polsce przebywa ok 1 mln Ukraińców, którzy tutaj pracują i studiują. W tym roku konsulat we Lwowie wydał 500 tys. wiz. Powstaje też coraz więcej firm ukraińskich w Polsce. Ukraińcy w Polsce czują się bardzo dobrze" - zaznaczył.

Do tych kwestii odniosło się polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wydział prasowy resortu poinformował PAP, że obecnie do ważnych inwestycji na granicy polsko ukraińskiej należą budowa nowego drogowego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice oraz rozdzielenie ruchu osobowego od towarowego w drogowym przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec.

"Rząd RP udzielił Ukrainie kredytu w wysokości 100 mln EUR na rozbudowę infrastruktury przejść granicznych oraz modernizację dróg dojazdowych do przejść granicznych. Po zakończeniu aktualnie prowadzonych inwestycji i optymalnym wykorzystaniu istniejącej infrastruktury przejść granicznych przeprowadzona zostanie analiza potrzeb i możliwości ewentualnej budowy nowych przejść granicznych. Przypominamy, że Polska zajmuje pierwsze miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby obywateli Ukrainy, którzy otrzymali zezwolenia pobytowe (430 tys. obywateli Ukrainy, na łączną liczbę prawie 500 tys. w całej UE)" - podał resort.

Rzeczniczka Komendanta Głównego Straży Granicznej ppor. SG Agnieszka Golias poinformowała PAP z kolei, że Straż Graniczna kładzie szczególny nacisk, by jej funkcjonariusze wykazywali właściwą postawę w stosunku do osób, wobec których prowadzą działania służbowe.

"Nie jest to jedynie kwestia obowiązku służbowego (art. 9 ust. 5 Ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej: "Funkcjonariusze w toku wykonywania czynności służbowych mają obowiązek respektowania godności oraz przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela"), ale również Zasad Etyki Funkcjonariuszy SG, do których przestrzegania funkcjonariusze są zobowiązani. Nie ma w naszej formacji zgody na to, by zachowanie funkcjonariusza odbiegało od przyjętych norm i standardów w kwestii poszanowania praw innych osób. Każdy, kto uzna zachowanie funkcjonariusza za niewłaściwe, ma prawo do złożenia skargi. Informacja o takiej możliwości znajduje się w każdej placówce Straży Granicznej i na każdym przejściu granicznym" - napisała w komentarzu przesłanym PAP.

Ambasador Deszczyca mówiąc o polsko-ukraińskich relacjach w mijającym roku powiedział też, że sukcesem jest bardzo intensywny dialog partnerski na wszystkich szczeblach, a także, w szczególności, uruchomienie polsko-ukraińsko-litewskiej brygady.

"To w dużej mierze zasługa ministra obrony Antoniego Macierewicza, który naciskał na to. Warto wspomnieć tu także podpisanie umowy o współpracy w dziedzinie obronności pod czas wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce. Dowództwo brygady polsko-ukraińsko-litewskiej już działa. Żołnierze muszą przejść jeszcze odpowiednie szkolenia" - zaznaczył. Podkreślił również bardzo liczne spotkania na szczeblu państwowym w mijającym roku - prezydenckie, rządowe i na szczeblu ministerialnym. Jak mówił, takich oficjalnych spotkań było ponad dwadzieścia.

"W mijającym roku bardzo dobrze układa się współpraca między ministerstwami obrony, spraw zagranicznych i energetyki. Warto wspomnieć o trzech projektach energetycznych, które mogą być realizowane w najbliższym czasie. Pierwszy to budowa polsko-ukraińskiego interkonektora, który umożliwiłby Ukrainie sprowadzanie gazu z Polski, m.in. z terminala LNG w Świnoujściu. Drugi to projekt budowy połączenia Odessa-Brody-Płock-Gdańsk. Potrzeba wybudować około 100 km rurociągu, otwarta pozostaje jeszcze kwestia źródeł dostaw ropy. Trzeci projekt to budowa mostu elektroenergetycznego Ukraina-Unia Europejska - połączenia Rzeszów-Chmielnicki i podłączenia go do elektrowni jądrowej" - powiedział ambasador. Dodał, że te elementy będą sprzyjały integracji Ukrainy z przestrzenią europejską.

Deszczyca podkreślił również, w ciągu 10 miesięcy 2016 r. polsko-ukraińska wymiana handlowa wzrosła o 10 proc. - osiągając wartość prawie 4 mld dolarów. Zaznaczył, że Polska jest czwartym partnerem handlowym Ukrainy na świecie.

Powiedział też, że niedawno został przyjęty przez ukraiński parlament budżet, co może przyspieszyć implementację umowy kredytowej na 100 mln euro. Chodzi o zawartą we wrześniu 2015 roku umowę między rządem Polski a rządem Ukrainy o udzielenie kredytu na warunkach pomocy wiązanej, w ramach którego Polska udzieli Ukrainie do 100 mln euro kredytu na modernizację infrastruktury granicznej. Warunki tego kredytu przewidują 60 proc. udział polskich firm w realizacji projektów.

[fot. poland.mfa.gov.ua]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. komenda180502018 28.05.2018

  To Lech Kaczyński naciskał na skazanie Komendy? Jest odpowiedź na manipulacje "Wyborczej"

  Artykuł w "Gazecie Wyborczej", z którego wynika, że to Lech Kaczyński jako minister sprawiedliwości i prokurator generalny naciskał w 2001 roku na postawienie zarzutów Tomaszowi Komendzie "jest obrzydliwy", "jest wielką manipulacją" - uważa wiceszef MS Patryk Jaki

 2. Scheuring-Wielgus 28.05.2018

  Posłanka Nowoczesnej twierdzi, że nikt nie naciskał na protestujących w Sejmie. A co z kobietą, która chciała go opuścić?

  Decyzja o zawieszeniu protestu w Sejmie była podyktowana zdrowiem dzieci i ich opiekunów; każdą decyzję, jaka by nie była, po prostu szanuję - powiedziała posłanka niezrzeszona Joanna Scheuring-Wielgus. Jak zapewniła, na protestujących "nikt nigdy nie naciskał" ani "niczego nie sugerował"

 3. Strazpozarnawiki 28.05.2018

  Nie było zgłoszenia w sprawie pożaru kamienicy w której mieszka poseł PO

  Straż pożarna nie otrzymała zgłoszenia o pożarze przy kamienicy, w której mieszka poseł PO Krzysztof Brejza. - Dowiedzieliśmy się o tym zdarzeniu z mediów - powiedział PAP oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Inowrocławiu st. kpt. Artur Kiestrzyn

 4. NiepelnosprawniSejm270520181 27.05.2018

  Niepełnosprawni opuścili budynek Sejmu

  Po 40 dniach walki o życie naszych niepełnosprawnych dzieci, ciągłej walki, ciągłych upokorzeń ze strony obecnego rządu zawieszamy protest - oświadczyła podczas niedzielnej konferencji prasowej Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych

 5. Jaki27052018 27.05.2018

  Jaki skrytykował Trzaskowskiego: nie potrafi zdefiniować, czy stoi po stronie miasta, czy handlarzy roszczeniami

  Rafał Trzaskowski (PO) nie potrafi zdefiniować czy stoi po stronie miasta, czy po stronie interesów handlarzy roszczeniami; cieszę się, że mieszkańcy Warszawy mają jasne spojrzenie na te sprawy - powiedział w niedzielę Patryk Jaki, wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy

 6. ProtestSejm14052018 27.05.2018

  "Najważniejsze, że wygrała sprawa". Minister podsumował zakończenie protestu niepełnosprawnych

  Najważniejsze, że wygrała sprawa - wiedza społeczna o problemach osób niepełnosprawnych w Polsce zwiększyła się w społeczeństwie; rząd spełnił też wszystkie postulaty protestujących - powiedział w sobotę wiceminister kultury Jarosław Sellin

 7. Pawlowiczwiki1 27.05.2018

  Pawłowicz do Scheuring-Wielgus: jesteś jak Mengele. Przesadziła?

  Krystyna Pawłowicz znów zaszokowała. Tym razem na swoim profilu na Twitterze posłanka PiS porównała Joannę Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej do Josefa Mengele - znanego jako "Anioł Śmierci" hitlerowskiego zbrodniarza z Auschwitz

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook