Jedynie prawda jest ciekawa


Nie milkną echa wywiadu Marcina Roli dla BBC. Tłumaczy się polska ambasada w Wielkiej Brytanii!

27.06.2018
rolabbc270402018
Nie milkną echa wywiadu Marcina Roli dla BBC. Tłumaczy się polska ambasada w Wielkiej Brytanii!

Polska ambasada w Wielkiej Brytanii podała we wtorek w oświadczeniu, że nie popiera antyislamskiej i antyimigranckiej retoryki. To odpowiedź na poniedziałkowy materiał BBC o finansowaniu przez placówkę targów książki z udziałem kontrowersyjnego dziennikarza Marcina Roli.

"Targi książki w Slough w listopadzie 2017 roku (...) otrzymały 1019,39 funtów brytyjskich wsparcia finansowego z funduszu polskiej diaspory ministerstwa spraw zagranicznych Polski (...)" - poinformowano w oświadczeniu. Jak dodano, "środki przyznano po stosownej ocenie i otrzymaniu akceptacji w zgodzie z regulacjami, precyzującymi wykorzystywanie środków budżetowych MSZ dla zadań współpracy z polską diasporą i Polakami poza granicami kraju".

Podkreślono, że targi książki "otrzymały wsparcie w dobrej wierze jako projekt polskiej społeczności, który miał wspierać czytanie w języku polskim oraz promować polską historię w polskiej diasporze". Według oświadczenia ambasady wydarzenie to było organizowane przez "konserwatywne, prawicowe kręgi, a nie - jak sugeruje program BBC - radykalne grupy". "Ambasada nie ma jednak możliwości monitorowania lub odpowiadania na wszystkie stanowiska wygłoszone przez gości zaproszonych przez polską diasporę" - zaznaczono.

O sprawie poinformowano w wyemitowanym w poniedziałek materiale BBC Newsnight pt. "Polska ambasada finansowała radykalnych prawicowych mówców na wydarzeniu w Wielkiej Brytanii". Jak pokazała BBC, na reklamujących spotkanie ulotkach gospodarza spotkania, narodowej organizacji "Polska Niepodległa" znajdowało się logo polskiej ambasady. Według autorek materiału Nawal Al-Maghafi i Mai Rostowskiej, córki byłego ministra finansów Jacka Vincenta Rostowskiego, zaproszeni na targi w podlondyńskim Slough goście "znani są w Polsce z szerzenia mowy nienawiści".

Na ulotce organizatora spotkania widniały m.in. nazwiska Rafała Ziemkiewicza, Piotra Goćka, Tadeusza Płużańskiego oraz Witolda Gadowskiego. Oprócz nich wystąpił na nim znany z kontrowersyjnych wypowiedzi o islamie i migracji dziennikarz Marcin Rola.

W materiale BBC cytowane są wypowiedzi Roli, m.in. o tym, że pedofilia w islamie "to chleb powszedni". Skonfrontowany z niektórymi kontrowersyjnymi opiniami dziennikarz odpowiedział BBC, że są one wyrwane z kontekstu. Przyznał, że "może faktycznie to było troszkę gdzieś mocne".

Autorki materiału BBC ilustrują go licznymi przykładami polskiego prawicowego radykalizmu, nie wiążąc żadnego z nich, poza omówionym wydarzeniem, z aktywnością polskiej ambasady ani innych państwowych instytucji. Liczbę radykałów jako stosunkowo nieliczną ocenił w BBC ekspert zajmujący się polskimi migrantami w Wielkiej Brytanii Michał Garapich. Stwierdził on w materiale, że w Zjednoczonym Królestwie "jest zdecydowanie więcej polskich Świadków Jehowy czy polskich członków grup anonimowych alkoholików niż tych radykalnie prawicowych nacjonalistów (...)".

(fot. za wRealu24.pl)

Cały wywiad Marcina Roli w BBC:

Warto poczytać

 1. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 2. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 3. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 4. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 5. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 6. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 7. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 8. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook