Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Alarmujący stan krakowskich pomników

01.12.2013

W krakowskim Parku Jordana, słynnym z Galerii Wielkich Polaków XX wieku stawianej przez obecnego Prezesa Towarzystwa Parku im. dr H. Jordana, znajdują się pomniki wybitnych Polaków stawiane głownie na początku XX wieku (jeszcze pod zaborem austriackim) przez  dr H. Jordana.

Podczas okupacji hitlerowskiej park był niszczony, ale pomniki przeznaczone także do zniszczenia zostały uratowane przez mistrza kamieniarskiego Franciszka Łuczywo. 14 z tych pomników, które przetrwały okupację wróciło do parku we wczesnym PRL-u,,  ale 8 dalszych zostało ocenzurowanych aż do 1972 r., kiedy stanęły w Parku w bocznej alejce.

Po 40 latach stan tych pomników jest fatalny, wymagają one konserwacji. W Krakowie działa Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa http://www.skozk.pl/ ale widocznie te pomniki nie stanowią dla tego komitetu wartości, choć na ich odnowienie wystarczyłoby kilkadziesiąt tys.zł.(chyba ok. 3 tys. zł na pomnik by wystarczyło).

Park leży  na terenie V Dzielnicy Krakowa ( Krowodrza), której Rada otrzymuje np. na komunikację z mieszkańcami – druk gazetki 30 ooo zł) - (Wiadomości Lokalne, sierpień, 2013). Dlaczego tak wiele kosztuje druk gazetki (12 str.) o zawartości nader  skromnej, podobnie jak skromna jest komunikacja Rady z mieszkańcami?

Gdyby np. przeznaczyć na komunikację z mieszkańcami – druk gazetki 6 tys.zł .a na odnowienie pomników 24 tys. to przynajmniej te najdłużej ocenzurowane pomniki można by odnowić i pożytek dla dzielnicy byłby ewidentny, bo Park Jordana winien być jej chlubą.

Park Jordana jest szkołą historii pod gołym niebem, co nie jest bez znaczenia w sytuacji coraz gorszego poziomu nauki w szkołach krakowskich (często wartość ujemna  nauki w murach szkolnych).

Jak pomniki w Parku Jordana nie zostaną odnowione, to i ta szkoła nie będzie tworzyła wartości dodanej w edukacji.

Tekst i zdjęcia: Józef Wieczorek
Więcej na stronie autora.
Słowa kluczowe:

KRaków

,

pomniki

,

niszczenie

,

park

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook