Jedynie prawda jest ciekawa


Akt oskarżenia za milionowe oszustwa w handlu stalą

03.07.2017

Po śledztwie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie fikcyjnego obrotu wyrobami stalowymi w ramach Unii Europejskiej oraz uzyskiwania nienależnych zwrotów podatku VAT i odliczeń podatkowych. Gangsterzy wyłudził w sumie 25 mln zł nienależnego zwrotu podatku.

Akt oskarżenia dotyczy 17 osób, w tym Tomasza C., którego firma w latach 2012-13 miała być osią całego przestępstwa karuzelowego. Szkody skarbu państwa w podatku VAT miały wynieść prawie 25 mln zł - wynika ze śledztwa katowickiej delegatury ABW, o czym poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Akt oskarżenia skierowano do Sądu Okręgowego w Katowicach.

Oskarżonym postawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i podrabiania faktur VAT. Za takie przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Pozornie wszystko było legalne

Tomasz C. - inaczej, niż w przypadku innych przestępstw związanych z wyłudzeniem zwrotu VAT za stal - dokonywał faktycznie zakupu prętów stalowych. Jego firma miała odkupywać pręty od firm-słupów, które sprowadziły stal z Czech. Firmy te kupowały ją z zerową stawką VAT w ramach wewnątrzunijnego zakupu towarów. Również firma C. nie odprowadzała podatku VAT, a w tym czasie firmy-słupy wystawiały dodatkowe fikcyjne faktury VAT sprzedaży towaru.

Następnie nadzorowana przez Tomasza C. firma miała uruchamiać dalszą część karuzeli, odsprzedając w kraju rzeczywisty towar z marżą i 23-procentowym podatkiem VAT, a zarazem wystawiając fikcyjne faktury sprzedaży firmom czeskim i słowackim z zerową stawką VAT w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Taki mechanizm umożliwił firmie C. "zerowanie" podatku VAT w deklaracjach do urzędów skarbowych za pośrednictwem fikcyjnych faktur wystawianych przez znikających podatników.

PAP

Fot. pixabay.com

Warto poczytać

 1. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

 2. 1270rafalskaelz 23.05.2018

  Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia w sprawę protestu osób niepełnosprawnych mediatora

  Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia mediatora w sprawę protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. "Różne warianty są możliwe" - mówiła minister w środę w Łomży (Podlaskie).

 3. 1270annairadzio 23.05.2018

  Prawdziwy mąż stanu. Radek Sikorski żalił się żonie na J. Kaczyńskiego

  Mojemu mężowi po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego było przykro i był wzburzony - zeznała w środę Anne Applebaum w procesie, który b. szef MSZ Radosław Sikorski wytoczył prezesowi PiS. Dodała, że takie wypowiedzi wpływają na to, jak Sikorski jest postrzegany za granicą.

 4. michnik23052018 23.05.2018

  Odpalił świecę dymną na spotkaniu z Adamem Michnikiem. Teraz skazał go sąd

  Na karę pół roku ograniczenia wolności w postaci 30 godzin prac społecznych na miesiąc skazał w środę Sąd Rejonowy w Płocku (Mazowieckie) 30-letniego Mateusza J., oskarżonego o odpalenie świecy dymnej na spotkaniu w tym mieście w 2017 r. z szefem "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem.

 5. 1270policjasw 23.05.2018

  15-latka uratowała znajomą z internetu od śmierci

  15-latka z Jasienicy uratowała o rok starszą koleżankę z wirtualnego świata, która chciała popełnić samobójstwo. Zaniepokoił ją wpis w internecie. Powiadomiła o nim szkolnego pedagoga. Resztą zajęli się policjanci. Zdążyli w ostatniej chwili - podała policja.

 6. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

 7. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook