Jedynie prawda jest ciekawa


Afera z ministrami - Sikorski i Arłukowicz idą w zaparte

08.12.2014

Jako insynuacje określiła rzeczniczka marszałka Sejmu Małgorzata Ławrowska rewelacje tygodnika "Wprost" na temat kosztów służbowych podróży Radosława Sikorskiego, w okresie gdy był szefem MSZ. Zarówno w przesłanym PAP oświadczeniu, jak i podczas briefingu prasowego w Sejmie, przypomniała, że sprawa była wielokrotnie wyjaśniana w mediach, a prokuratura po zbadaniu sprawy odmówiła wszczęcia śledztwa, co zamyka kwestie.

- Jest zwyczajem, że ministrowie wszystkich rządów, bez względu na skład koalicji rządzącej, rozdzielają podróże ministerialne od poselskich, co szczególnie obowiązuje w okresie prowadzenia kampanii wyborczych - podkreślała Ławrowska.

Jak wyjaśniała, kwota 80 tysięcy złotych, jako zwrot kosztów przejazdu samochodem prywatnym, dotyczy okresu 7 lat. - To jest średnio niecałe tysiąc złotych miesięcznie wydatków na paliwo i jest to - przypomnę - zaledwie jedna trzecia limitu, który przysługiwał ówczesnemu ministrowi spraw zagranicznych na wydatki na podróże prywatnym samochodem w celach poselskich - zaznaczyła Ławrowska.

Jak oceniła, "nieporozumieniem jest, że ministrowi przysługuje 24-godzinna ochrona BOR". - Prawo do ochrony BOR nie wyklucza czasowego zrzeczenia się takiej ochrony, również jazdy dwoma samochodami, czy jazd samodzielnych, gdy funkcjonariusze dyżurują w swoich miejscach dyslokacji. - Każda podróż z Warszawy do okręgu wyborczego, czyli województwa kujawsko-pomorskiego, to ok. 700 kilometrów tam i z powrotem, nie licząc jazd po samym okręgu wyborczym - wyliczała rzeczniczka marszałka.

Zwracała uwagę, że Sikorski nie korzystał z przysługującego mu ryczałtu samolotowego na podróże krajowe.

Tygodnik "Wprost" napisał, że Sikorski w okresie od 2007 r. do września 2014 r., kiedy pełnił funkcję szefa polskiej dyplomacji i przysługiwał mu samochód służbowy z kierowcą, a także ochrona BOR, przejechał prywatnym autem w celach służbowych 32 tys. km. Za każdy przejechany kilometr własnym samochodem poseł dostaje z Sejmu 83 gr.

Według tygodnika, w 2009 r. Sikorski pobrał z kasy Sejmu 1245 zł, ale już rok później kwota urosła do ponad 21 tys. zł. W 2011 r. było już 26,5 tys. zł, w 2012 r. pobrał 19,1 tys. zł. W zeszłym roku było to niecałe 10 tys. zł.

Również minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odpierał zarzuty "Wprost". Jego zdaniem, większa liczba służbowych wyjazdów poselskich w 2012 i 2013 r. jest m.in. "naturalną konsekwencją powołania go na stanowisko ministra. Dodawał, że liczba przejechanych kilometrów wynika też "ze szczególnego położenia województwa zachodniopomorskiego". W Szczecinie Arłukowicz ma swoje biuro poselskie.

Poniedziałkowy "Wprost" napisał, że minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, podobnie jak Sikorski, oraz wiceminister zdrowia Sławomir Neumann jako posłowie
pobierali z Sejmu "gigantyczne pieniądze" za zwrot kosztów za używanie prywatnego auta. Według tygodnika, Arłukowicz jako minister dysponuje służbową limuzyną, a mimo to jako poseł na podróże własnym autem pobrał w 2012 r. 27 tys. zł.

Arłukowicz w oświadczeniu przesłanym PAP przypomniał, że zgodnie z obowiązującym w Ministerstwie Zdrowia zarządzeniem dyrektora generalnego przysługuje mu prawo korzystania z samochodu służbowego wraz z kierowcą na czas pełnienia funkcji ministra. Jednocześnie zapewnił, że "służbowy samochód Ministerstwa Zdrowia nigdy nie był wykorzystany do celów związanych z wykonywaniem mandatu posła".

"Jednocześnie informuję, że kwota rozliczana przez moje biuro poselskie z tytułu wykorzystywania prywatnego samochodu do celów służbowych jest konsekwencją jasno dokonanego przeze mnie podziału obowiązków wynikających z mandatu poselskiego oraz pełnionej od listopada 2011 roku funkcji Ministra Zdrowia" - czytamy w oświadczeniu.

"Większa liczba służbowych wyjazdów poselskich w 2012 i 2013 r. jest naturalną konsekwencją powołania mnie na stanowisko Ministra Zdrowia, a w związku z tym dużo większą liczbą zaproszeń oraz spotkań z mieszkańcami i samorządowcami, a także ważnych dla regionu wydarzeń, w których brałem i biorę czynny udział" - wyjaśnił Arłukowicz.

"Liczba przejechanych przeze mnie kilometrów w związku z wykonywaniem mandatu posła wynika również ze szczególnego położenia województwa zachodniopomorskiego, dużych odległości pomiędzy lotniskiem a Szczecinem, miastami i mniejszymi miejscowościami w regionie oraz licznych wyjazdów poza granice województwa" - dodał.

Arłukowicz przypomniał, że podstawą prawną funkcjonowania biur jest art. 23 ustawy z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz wydane na jego podstawie zarządzenie Marszałka Sejmu nr 8 z 25 września 2001 r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych tworzenia, funkcjonowania i znoszenia biur poselskich. Jak informuje minister zdrowia, ryczałt na prowadzenie biura poselskiego wynosi 12.150 zł miesięcznie, a z niego mogą być pokrywane m.in. wydatki na przejazdy posła samochodami w związku z wykonywaniem mandatu.

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski powołał komisję badającą rozliczenia wyjazdów służbowych posłów po tym, jak okazało się, że trzech posłów, usuniętych już z PiS, pobrało z sejmowej kasy pieniądze (tzw. kilometrówkę) na podróż samochodami na posiedzenie Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale do stolicy Hiszpanii ostatecznie udali się tanimi liniami lotniczymi. W środę Sikorski poinformował, że przeprowadzony w Sejmie audyt wyjazdów służbowych posłów jest już gotowy. Ma być przedstawiony, gdy posłowie poproszeni o wyjaśnienia złożą je - mają na to tydzień.

Greg/PAP
[fot. sikorski.pl/YouTube/tvn24.pl]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. Gowin20032018 20.03.2018

  Rząd przyjął reformę Gowina. Polskie uczelnie czeka prawdziwa rewolucja

  Rząd przyjął we wtorek projekt ustaw reformujących polskie uczelnie - poinformował we wtorek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że przyszłoroczne nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną o 3,7 mld zł

 2. Kolakowska20032018 20.03.2018

  Nawoływała by "to coś złapać i ogolić na łyso". Jest wyrok

  Zapadł wyrok w głośnej sprawie radnej Anny Kołakowskiej, pozwanej za słowa "trzeba to coś złapać i ogolić na łyso"

 3. Komisjaweryfikacyjna20032018 20.03.2018

  PILNE: Jest decyzja komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy Hożej!

  Komisja uchyliła decyzję Prezydenta Warszawy z dnia 3 stycznia 2008 roku oraz odmówiła ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej na ulicy Hożej 23/25

 4. LisAndruszkiewicz 20.03.2018

  Według Lisa polską politykę zagraniczną prowadzi smarkateria. Mocna odpowiedź Andruszkiewicza!

  - Przyszłość nie należy do totalnych, lecz do nas - młodego patriotycznego pokolenia! - odpowiedział Adam Andruszkiewicz na agresywny felieton Tomasza Lisa w najnowszym "Newsweeku"

 5. Smolenskwrakwiki 20.03.2018

  Polska nie odzyska wraku Tupolewa? Niespodziewany problem

  Sytuacja z wrakiem tupolewa, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem, jest ciężka, w pewnym "zakleszczeniu" - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Poinformował, że 10 kwietnia br. prezydent Andrzej Duda weźmie udział w odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy

 6. Banderasobieplonie20032018 20.03.2018

  Narodowcy spalili wizerunki Bandery. Jest reakcja Ukrainy

  Ambasada Ukrainy w Polsce potępia manifestację zorganizowaną przez niektóre polskie organizacje nacjonalistyczne pod Ambasadą tego kraju w Warszawie - poinformowała w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej Ambasada

 7. Nordstreamwiki 20.03.2018

  "Pozostaliśmy przy swoim". Polska twardo przeciw Nord Stream 2

  Kropla drąży skałę - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski pytany o kwestię gazociągu Nord Stream2 i poniedziałkową rozmowę prezydenta Andrzeja Dudy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. "Rozmawialiśmy o Nord Stream 2, pozostaliśmy przy swoim" - dodał

 8. duda08032018 20.03.2018

  Prezydent podjął decyzję w sprawie gratulacji dla Putina

  Prezydent Andrzej Duda nie wyśle Władimirowi Putinowi gratulacji w związku z niedzielnymi wyborami, prezydent podjął też decyzję, że nie będzie uczestniczył jako przedstawiciel Polski w inauguracji piłkarskich mistrzostw świata w Rosji - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook