Jedynie prawda jest ciekawa


Afera wyciągowa umorzona

27.10.2011

Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu umorzyła śledztwo wobec Ryszarda Sobiesiaka. O biznesmenie głośno zrobiło się przy okazji afery hazardowej. Umorzenie dotyczy także jego syna Marka i byłych polityków PO, Zbigniewa Chlebowskiego i Marcina Rosoła, zamieszanych w aferę wyciągową.

Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej”, prokuratura zarzuciła sześciu osobom, że łamią prawo, w celu osiągnięcia konkretnych korzyści. Chodziło o umożliwienie Sobiesiakowi budowy wyciągu narciarskiego w Zieleńcu.
 
Prokuratura zarzuciła Sobiesiakowi, że jego firma wycięła nielegalnie pół hektara państwowego latu, a następnie sfałszowała dokument poświadczający prawo do dysponowania tym gruntem i wyłudziła pozwolenie budowlane. Co ciekawe, zarzuty w tej sprawie usłyszeli jedynie leśnicy, samorządowcy i kilku biznesmenów. Teraz, po wielu miesiącach prokuratura zdecydowała o umorzeniu śledztwa ws. Sobiesiaka, Chlebowskiego i Rosoła.
 
Według prokuratury nie ma uzasadnionych dowodów, że Sobiesiak, Chlebowski i Rosół nakłaniali urzędników do popełnienia przestępstwa. Szczegóły decyzji prokuratury i materiały na których ją oparto są niejawne.
 
Ponadto prokuratura zdecydowała, że nawet wyrąb lasu państwowego przez firmę Sobiesiaka, który miał miejsce w obrębie chronionego krajobrazu i odbył się bez pozwolenia, nie jest przestępstwem. Gdyby prokuratura uznała nielegalny wyrąb lasu państwowego jako przestępstwo przeciw środowisku, byłoby ono ścigane z urzędu, jednak w związku z tym, że nielegalny wyrąb zaklasyfikowano jako uszkodzenie rzeczy cudzej, o ściganie przestępstwa musiałaby się zwrócić Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Okazuje się jednak, że nie czuje się ona pokrzywdzona i nie ma zamiaru składać żadnych wniosków.
 
Jak podaje „Rzeczpospolita” w listopadzie przed sądem stanie wiceprezes firmy Sobiesiaka Józef K. oraz inwestor Kazimierz G., którzy są oskarżeni o skłamanie w starostwie powiatowym na temat prawa do dysponowania gruntem Lasów Państwowych.
 
Odpowiedzialności uniknie jednak syn Sobiesiaka, którego podpis, jako drugiego członka zarządu widnieje obok podpisu Józefa K. na dokumencie poświadczającym nieprawdę.
 
Odnosząc się do zgromadzonych przez CBA nagrań rozmów Sobiesiaka z politykami przedstawiciel prokuratury tłumaczy, że trzeba je osadzać w kontekście, a nie oceniać ich „wyrywki”.
 
Takim tłumaczeniem oburzony jest były szef CBA Mariusz Kamiński, który przyznaje, że wątpi, by materiały z podsłuchów wyodrębnionych z nagrań dotyczących afery hazardowej były w ogóle brane pod uwagę.

To pewnie podobny trik jak przy sprawach Weroniki Marczuk czy państwa Kwaśniewskich i willi w Kazimierzu. Wtedy podsłuchów nie wzięto pod uwagę, tłumacząc, że zbierano je do innej sprawy - tłumaczy w rozmowie z „Rzeczpospolitą”  Kamiński.

- Takie decyzje prokuratury - jeżeli chodzi o poważne afery, takie jak hazardowa, czy wyciągowa - pokazują, że politycy związani z rządzącym obozem zawsze unikną odpowiedzialności. Ci, których działania najmocniej bulwersowały, nadużywali swoich uprawnień, pozostają i pozostaną zawsze bezkarni - komentuje dla Stefczyk.info Marek Pyza, dziennikarz i publicysta.

Nasz rozmówca przypomina, że to nie pierwsze śledztwo ws. afery ludzi PO, które kończy się w ten sam sposób. - Tak, jak przy aferze hazardowej, gdzie mieliśmy do czynienia z bardzo konkretnym pismem podpisanym przez ministra sportu dotyczącym rezygnacji z dopłat od automatów do gier, a potem zarzekał się, że nie wiedział, co podpisywał, tak samo tutaj sprawa wydaje się bardzo ewidentna. Te materiały zdobyte przez Centralne Biuro Antykorupcyjne - podsłuchy rozmów bardzo wysoko postawionych polityków Platformy - są jednoznaczne – przypomina Pyza.

W ocenie naszego rozmówcy decyzja prokuratury jest niezrozumiała. - Dlaczego prokuratura umorzyła ten wątek, mając nagrania, na których Chlebowski mówi o tym, że dyrektor Lasów Państwowych na bieżąco „melduje mu” w związku zamieszaniem z budową wyciągu? Okazuje się, że nawet najmocniejsze dowody nie wystarczają do postawienia zarzutów. Co więc jest potrzebne? Niepozostawiające złudzeń nagrania stają się jakimś marginalnym elementem sprawy. To, co najmniej dziwne, że jacyś samorządowcy będą odpowiadać karnie, a politycy, których nagannie i – co najmniej – na pograniczu prawa zachowania poznała cała Polska, unikną odpowiedzialności. Źle to świadczy o skuteczności naszego wymiaru sprawiedliwości i jego odwadze do karania osób ze świecznika – zaznacza Marek Pyza.

W rozmowie z portalem Stefczyk.info dziennikarz dodaje, że jeżeli, jak twierdzi Kamiński, nagrania CBA w ogóle mogłyby nie być wykorzystane w śledztwie, byłby to skandal. - To przecież jednoznaczne dowody, które powinny być kluczowe w tym śledztwie. CBA tę sprawę namierzyło, jako jeden z odprysków kilku afer dotyczących niektórych biznesmenów z Dolnego Śląska. Każdy przecież poznał te nagrania. Przy aferze wyciągowej powtarza się historia z hazardową, że afery nie było.

MK/Niezalezna.pl/"Rzeczpospolita"
[fot.wikipedia.pl]


Warto poczytać

 1. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 2. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 3. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 4. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 5. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 6. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook