Jedynie prawda jest ciekawa


Adwokaci bronią aresztowanego w sprawie Chmielnej 70. „Będziemy wierzyć w Twoją niewinność”

13.10.2017

O trzymiesięcznym areszcie dla byłej urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości Marzeny K., mecenasa Grzegorza M. i biznesmena Janusza P. poinformował w środę (11 października) prokurator Marek Kaczmarzyk z Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Środowisko adwokackie zareagowało błyskawicznie i wystąpiło z apelem, aby prawa Grzegorza M. „nie doznały uszczerbku”. W komunikacie umieszczonym na stronie „Pokoju adwokackiego” zapewniono też, że „do prawomocnego wyroku będą wierzyć w niewinność” jednego z przedstawicieli warszawskiej palestry.

– Sąd uwzględnił wszystkie wnioski prokuratury o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci trzymiesięcznego aresztowania i podzielił w tym zakresie racje prokuratury – mówił  prokurator Kaczmarzyk tłumacząc co zadecydowało o trzech miesiącach aresztu dla zatrzymanych osób. Rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu, sędzia Marek Poteralski dodał, że w ocenie sądu zachodzi duże prawdopodobieństwo, iż podejrzani popełnili zarzucane im czyny.

– Zarzuty są związane z przyjęciem oraz wręczeniem korzyści majątkowej znacznej wartości w łącznej wysokości nie mniejszej niż 31 milionów 410 tysięcy złotych oraz obietnicą korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 2 milionów 500 tysięcy złotych – podano w komunikacie prokuratury.

Według prokuratura, łapówki zostały i miały zostać wręczone "w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa". – Naruszenie to polegało na wydaniu dwóch decyzji administracyjnych dotyczących ustanowienia na 99 lat prawa użytkowania wieczystego do niezabudowanego gruntu położonego w Warszawie przy Placu Defilad 1 (dawna Chmielna 70) oraz w Warszawie przy ul. Karowej 14/16, pomimo braku podstaw prawnych podjęcia takich decyzji – informowała prokuratura.

Mimo tak poważnego charakteru sprawy, środowisko adwokackie postanowiło zapewnić wszystkich o swoim przekonaniu o niewinności Grzegorza M. (do niedawna dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie). Grzegorzu! (...) do czasu prawomocnego wyroku będziemy wierzyć w Twoją niewinność. Tego nas uczono i jedynie w taki sposób umiemy myśleć – nie tylko o Tobie, lecz o każdym Człowieku – czytamy w tekście umieszczonym w serwisie pokojadwokacki.pl.

Mamy nadzieję, że dalsze postępowanie Prokuratury, ale i najprawdopodobniej Sądu, będzie można ocenić z równie daleko idącą uwagą jaką poświęcamy doniesieniom mediów na temat „afery reprywatyzacyjnej”. Oby standardy państwa prawa zostały w tej sprawie uszanowane, a Twoje prawa, jako obywatela, nie doznały uszczerbku – dodają adwokaci.

Jak tłumaczą autorzy „Pokoju Adwokackiego”, do napisania apelu w sprawie Grzegorza M. – poza „potrzebą serca” –  zainspirował ich wpis jednego z adwokatów na „zamkniętej grupie na FB”.

Z treścią apelu zgodził się Prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris – Jerzy Kwaśniewski – który w komentarzu napisał: – Nic bardziej oczywistego niż takie oświadczenie stanowiące wyraz naszego przywiązania do zasady domniemania niewinności oraz naszej wiary w mądrość niezawisłych sądów. Dodałbym na końcu, że jeżeli jednak kolega sprzeniewierzył się etosowi zawodu, to znieważył swym czynem całą Izbę Warszawską, za co koledzy i koleżanki zażądają satysfakcji.

Postawa adwokatów zbulwersowała znanego z działań podejmowanych w obronie dotkniętych reprywatyzacją lokatorów, Jana Śpiewaka. – Facet jest beneficjentem lewego zwrotu działki przy Pałacu Kultury, nawet jak nie dawał łapówek za to, to nigdy nie powinien być adwokatem a najwyżej przedsiębiorca budowlanym. Takie glosy dzisiaj to więcej niż błąd, to głupota – skomentował na swoim prywatnym profilu na Facebooku Śpiewak.

Z kolei podpis „My adwokaci” zbulwersował tych, którzy uważają że tekst na blogu nie jest opinią całego środowiska sędziowskiego. – Osobiście, jako adwokat, nie chce mieć z tym oświadczeniem nic wspólnego. Mdli mnie od samego: "Grzegorzu" – napisała jedna z komentujących na profilu Jana Śpiewaka.

 fot. PAP/Maciej Kulczyński 

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook