Jedynie prawda jest ciekawa


Adwokaci bronią aresztowanego w sprawie Chmielnej 70. „Będziemy wierzyć w Twoją niewinność”

13.10.2017

O trzymiesięcznym areszcie dla byłej urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości Marzeny K., mecenasa Grzegorza M. i biznesmena Janusza P. poinformował w środę (11 października) prokurator Marek Kaczmarzyk z Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Środowisko adwokackie zareagowało błyskawicznie i wystąpiło z apelem, aby prawa Grzegorza M. „nie doznały uszczerbku”. W komunikacie umieszczonym na stronie „Pokoju adwokackiego” zapewniono też, że „do prawomocnego wyroku będą wierzyć w niewinność” jednego z przedstawicieli warszawskiej palestry.

– Sąd uwzględnił wszystkie wnioski prokuratury o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci trzymiesięcznego aresztowania i podzielił w tym zakresie racje prokuratury – mówił  prokurator Kaczmarzyk tłumacząc co zadecydowało o trzech miesiącach aresztu dla zatrzymanych osób. Rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu, sędzia Marek Poteralski dodał, że w ocenie sądu zachodzi duże prawdopodobieństwo, iż podejrzani popełnili zarzucane im czyny.

– Zarzuty są związane z przyjęciem oraz wręczeniem korzyści majątkowej znacznej wartości w łącznej wysokości nie mniejszej niż 31 milionów 410 tysięcy złotych oraz obietnicą korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 2 milionów 500 tysięcy złotych – podano w komunikacie prokuratury.

Według prokuratura, łapówki zostały i miały zostać wręczone "w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa". – Naruszenie to polegało na wydaniu dwóch decyzji administracyjnych dotyczących ustanowienia na 99 lat prawa użytkowania wieczystego do niezabudowanego gruntu położonego w Warszawie przy Placu Defilad 1 (dawna Chmielna 70) oraz w Warszawie przy ul. Karowej 14/16, pomimo braku podstaw prawnych podjęcia takich decyzji – informowała prokuratura.

Mimo tak poważnego charakteru sprawy, środowisko adwokackie postanowiło zapewnić wszystkich o swoim przekonaniu o niewinności Grzegorza M. (do niedawna dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie). Grzegorzu! (...) do czasu prawomocnego wyroku będziemy wierzyć w Twoją niewinność. Tego nas uczono i jedynie w taki sposób umiemy myśleć – nie tylko o Tobie, lecz o każdym Człowieku – czytamy w tekście umieszczonym w serwisie pokojadwokacki.pl.

Mamy nadzieję, że dalsze postępowanie Prokuratury, ale i najprawdopodobniej Sądu, będzie można ocenić z równie daleko idącą uwagą jaką poświęcamy doniesieniom mediów na temat „afery reprywatyzacyjnej”. Oby standardy państwa prawa zostały w tej sprawie uszanowane, a Twoje prawa, jako obywatela, nie doznały uszczerbku – dodają adwokaci.

Jak tłumaczą autorzy „Pokoju Adwokackiego”, do napisania apelu w sprawie Grzegorza M. – poza „potrzebą serca” –  zainspirował ich wpis jednego z adwokatów na „zamkniętej grupie na FB”.

Z treścią apelu zgodził się Prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris – Jerzy Kwaśniewski – który w komentarzu napisał: – Nic bardziej oczywistego niż takie oświadczenie stanowiące wyraz naszego przywiązania do zasady domniemania niewinności oraz naszej wiary w mądrość niezawisłych sądów. Dodałbym na końcu, że jeżeli jednak kolega sprzeniewierzył się etosowi zawodu, to znieważył swym czynem całą Izbę Warszawską, za co koledzy i koleżanki zażądają satysfakcji.

Postawa adwokatów zbulwersowała znanego z działań podejmowanych w obronie dotkniętych reprywatyzacją lokatorów, Jana Śpiewaka. – Facet jest beneficjentem lewego zwrotu działki przy Pałacu Kultury, nawet jak nie dawał łapówek za to, to nigdy nie powinien być adwokatem a najwyżej przedsiębiorca budowlanym. Takie glosy dzisiaj to więcej niż błąd, to głupota – skomentował na swoim prywatnym profilu na Facebooku Śpiewak.

Z kolei podpis „My adwokaci” zbulwersował tych, którzy uważają że tekst na blogu nie jest opinią całego środowiska sędziowskiego. – Osobiście, jako adwokat, nie chce mieć z tym oświadczeniem nic wspólnego. Mdli mnie od samego: "Grzegorzu" – napisała jedna z komentujących na profilu Jana Śpiewaka.

 fot. PAP/Maciej Kulczyński 

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 4. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 5. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook