Jedynie prawda jest ciekawa


Adamowicz po rozmowie z Neumannem. "Wszystko jest możliwe, drzwi są otwarte"

21.02.2018
adamowicz21022018
Adamowicz po rozmowie z Neumannem. "Wszystko jest możliwe, drzwi są otwarte"

- Wszystko jest możliwe, drzwi są otwarte - powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz po spotkaniu z szefem pomorskiej PO Sławomirem Neumannem dopytywany przez dziennikarzy, czy PO poprze jego kandydaturę na prezydenta miasta.

W środę w Gdańsku w urzędzie miasta przewodniczący pomorskiej PO, poseł Sławomir Neumann spotkał się z prezydentem Gdańska, Pawłem Adamowiczem. W spotkaniu uczestniczyli też: wiceprezydenci miasta z PO: Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Grzelak oraz członek zarządu regionu partii, Jacek Bendykowski. W niedzielę po południu, poprzez media społecznościowe, Adamowicz ogłosił, że kandyduje na urząd prezydenta w jesiennych wyborach samorządowych. W poniedziałek podczas konferencji prasowej poinformował, że jeśli PO go nie poprze, to będzie kandydatem niezależnym.

Sławomir Neumann, pytany przez dziennikarzy po spotkaniu o to, kiedy można spodziewać się decyzji PO w sprawie kandydata na prezydenta Gdańska powiedział, że "to nie jest jeszcze moment na decyzję". "Kurz musi trochę opaść, musimy spokojnie się przyjrzeć" - tłumaczył. "Jesteśmy odpowiedzialną partią, największą partią opozycyjną, która ma na swoich barkach ciężar odpowiedzialności, żeby wygrać z PiS-em i musimy spokojnie na to wszystko patrzeć i podejmować decyzje racjonalne" - argumentował.

"Mówimy wprost: Platforma chce dziś budować maksymalnie szeroki blok wyborczy, nie tylko PO i Nowoczesnej ale szerszy, żeby w wyborach samorządowych odsunąć groźbę przejęcia samorządu przez PiS" - tłumaczył szef pomorskiej PO. "Efektem tego dużego bloku będą też najlepsi kandydaci, którzy będą kandydować w miastach, z największym poparciem i dający największą szansę na wygranie wyborów" - tłumaczył.

Dopytywany o to, czy będzie poparcie PO dla Adamowicza, Neumann powiedział, że "Platforma decyzje będzie podejmowała tak, jak mówiliśmy". "Jest nowa sytuacja. Paweł Adamowicz ogłosił chęć kandydowania, formalnie zgłosił swoją kandydaturę" - zaznaczył. Szef pomorskiej PO dodał, że w piątek podczas zarządu krajowego PO "pewnie chwilę będziemy też rozmawiać o tej sytuacji w Gdańsku".

Adamowicz zaznaczył, że "spotkanie dowodzi, że dialog jest utrzymywany". "My, ludzie obozu prodemokratycznego, proeuropejskiego potrafimy ze sobą rozmawiać, nawet na niełatwe tematy i dzisiejsze spotkanie jest tego najlepszym dowodem" - powiedział. "Jest potrzebny czas, aby wszystko przemyśleć" - dodał.

Na pytanie dziennikarzy o to, jak przebiegała rozmowa, Adamowicz powiedział, że "trzeba się spotykać, trzeba rozmawiać, Polacy powinni ze sobą rozmawiać i temu to służy". "Gdybyśmy się nie spotkali to byście pytali, dlaczego nie spotykamy się" - powiedział dziennikarzom.

"Spotkaliśmy się, bo trzeba prowadzić rozmowy (...) również bezpośrednio i bardzo dziękuję posłowi Neumannowi, że znalazł czas na rozmowę i to jest ważne, żeby być razem mimo różnic, które oczywiście są" - tłumaczył Adamowicz. Zaznaczył, że sprawy wyborcze nie były jedynym tematem rozmowy. Dodał, że była mowa o propozycji PO zmieniającej, jak powiedział, "fatalną" ustawę o IPN. "Rozmawialiśmy o wielu innych rzeczach" - mówił.

Prezydent Gdańska ocenił, że "spotkanie było bardzo dobre". Przypomniał, że "Gdańsk jest też miastem dialogu, nie tylko wolności i Solidarności". Zapowiedział, że "będą kolejne spotkania".

Dopytywany przez dziennikarzy, czy jest możliwe, że podejmie decyzję o rezygnacji z kandydowania, Adamowicz oświadczył: "Ja nie zrezygnuję z kandydowania, będę kandydował".

W poniedziałek podczas konferencji prezydent Gdańska zadeklarował, że "w najbliższych wyborach będzie zabiegał o bardzo szerokie (poparcie) prodemokratycznych, proeuropejskich sił i środowisk naszego miasta".

Pod koniec września ub.r. przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Adamowicza, oskarżonego o podanie nieprawdziwych danych w oświadczeniach majątkowych w latach 2010-2012. Według prokuratury, nie umieścił w oświadczeniach dwóch z siedmiu posiadanych mieszkań, a także nie zgadzają się dane dotyczące zgromadzonych oszczędności, wszystkie były zaniżone - najmniej o kwotę ponad 51 tys. zł, a najwięcej o ok. 320 tys. zł. Adamowicz przyznał przed sądem, że nie umieszczał w oświadczeniach wszystkich informacji o swoim majątku. Po postawieniu w 2015 r. zarzutów przez prokuraturę Adamowicz zawiesił członkostwo w PO.

53-letni Adamowicz rządzi Gdańskiem od 1998 r. Państwowa Komisja Wyborcza informowała pod koniec stycznia, że tegoroczne wybory samorządowe mogą odbyć się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada.(PAP)

Autor: Bożena Leszczyńska, Anna Kisicka

bls/ aks/ hgt/


Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook