Jedynie prawda jest ciekawa


Adamowicz po rozmowie z Neumannem. "Wszystko jest możliwe, drzwi są otwarte"

21.02.2018
adamowicz21022018
Adamowicz po rozmowie z Neumannem. "Wszystko jest możliwe, drzwi są otwarte"

- Wszystko jest możliwe, drzwi są otwarte - powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz po spotkaniu z szefem pomorskiej PO Sławomirem Neumannem dopytywany przez dziennikarzy, czy PO poprze jego kandydaturę na prezydenta miasta.

W środę w Gdańsku w urzędzie miasta przewodniczący pomorskiej PO, poseł Sławomir Neumann spotkał się z prezydentem Gdańska, Pawłem Adamowiczem. W spotkaniu uczestniczyli też: wiceprezydenci miasta z PO: Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Grzelak oraz członek zarządu regionu partii, Jacek Bendykowski. W niedzielę po południu, poprzez media społecznościowe, Adamowicz ogłosił, że kandyduje na urząd prezydenta w jesiennych wyborach samorządowych. W poniedziałek podczas konferencji prasowej poinformował, że jeśli PO go nie poprze, to będzie kandydatem niezależnym.

Sławomir Neumann, pytany przez dziennikarzy po spotkaniu o to, kiedy można spodziewać się decyzji PO w sprawie kandydata na prezydenta Gdańska powiedział, że "to nie jest jeszcze moment na decyzję". "Kurz musi trochę opaść, musimy spokojnie się przyjrzeć" - tłumaczył. "Jesteśmy odpowiedzialną partią, największą partią opozycyjną, która ma na swoich barkach ciężar odpowiedzialności, żeby wygrać z PiS-em i musimy spokojnie na to wszystko patrzeć i podejmować decyzje racjonalne" - argumentował.

"Mówimy wprost: Platforma chce dziś budować maksymalnie szeroki blok wyborczy, nie tylko PO i Nowoczesnej ale szerszy, żeby w wyborach samorządowych odsunąć groźbę przejęcia samorządu przez PiS" - tłumaczył szef pomorskiej PO. "Efektem tego dużego bloku będą też najlepsi kandydaci, którzy będą kandydować w miastach, z największym poparciem i dający największą szansę na wygranie wyborów" - tłumaczył.

Dopytywany o to, czy będzie poparcie PO dla Adamowicza, Neumann powiedział, że "Platforma decyzje będzie podejmowała tak, jak mówiliśmy". "Jest nowa sytuacja. Paweł Adamowicz ogłosił chęć kandydowania, formalnie zgłosił swoją kandydaturę" - zaznaczył. Szef pomorskiej PO dodał, że w piątek podczas zarządu krajowego PO "pewnie chwilę będziemy też rozmawiać o tej sytuacji w Gdańsku".

Adamowicz zaznaczył, że "spotkanie dowodzi, że dialog jest utrzymywany". "My, ludzie obozu prodemokratycznego, proeuropejskiego potrafimy ze sobą rozmawiać, nawet na niełatwe tematy i dzisiejsze spotkanie jest tego najlepszym dowodem" - powiedział. "Jest potrzebny czas, aby wszystko przemyśleć" - dodał.

Na pytanie dziennikarzy o to, jak przebiegała rozmowa, Adamowicz powiedział, że "trzeba się spotykać, trzeba rozmawiać, Polacy powinni ze sobą rozmawiać i temu to służy". "Gdybyśmy się nie spotkali to byście pytali, dlaczego nie spotykamy się" - powiedział dziennikarzom.

"Spotkaliśmy się, bo trzeba prowadzić rozmowy (...) również bezpośrednio i bardzo dziękuję posłowi Neumannowi, że znalazł czas na rozmowę i to jest ważne, żeby być razem mimo różnic, które oczywiście są" - tłumaczył Adamowicz. Zaznaczył, że sprawy wyborcze nie były jedynym tematem rozmowy. Dodał, że była mowa o propozycji PO zmieniającej, jak powiedział, "fatalną" ustawę o IPN. "Rozmawialiśmy o wielu innych rzeczach" - mówił.

Prezydent Gdańska ocenił, że "spotkanie było bardzo dobre". Przypomniał, że "Gdańsk jest też miastem dialogu, nie tylko wolności i Solidarności". Zapowiedział, że "będą kolejne spotkania".

Dopytywany przez dziennikarzy, czy jest możliwe, że podejmie decyzję o rezygnacji z kandydowania, Adamowicz oświadczył: "Ja nie zrezygnuję z kandydowania, będę kandydował".

W poniedziałek podczas konferencji prezydent Gdańska zadeklarował, że "w najbliższych wyborach będzie zabiegał o bardzo szerokie (poparcie) prodemokratycznych, proeuropejskich sił i środowisk naszego miasta".

Pod koniec września ub.r. przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Adamowicza, oskarżonego o podanie nieprawdziwych danych w oświadczeniach majątkowych w latach 2010-2012. Według prokuratury, nie umieścił w oświadczeniach dwóch z siedmiu posiadanych mieszkań, a także nie zgadzają się dane dotyczące zgromadzonych oszczędności, wszystkie były zaniżone - najmniej o kwotę ponad 51 tys. zł, a najwięcej o ok. 320 tys. zł. Adamowicz przyznał przed sądem, że nie umieszczał w oświadczeniach wszystkich informacji o swoim majątku. Po postawieniu w 2015 r. zarzutów przez prokuraturę Adamowicz zawiesił członkostwo w PO.

53-letni Adamowicz rządzi Gdańskiem od 1998 r. Państwowa Komisja Wyborcza informowała pod koniec stycznia, że tegoroczne wybory samorządowe mogą odbyć się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada.(PAP)

Autor: Bożena Leszczyńska, Anna Kisicka

bls/ aks/ hgt/


Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 3. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 4. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 5. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 6. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 7. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook