Jedynie prawda jest ciekawa

Kolejne kłopoty Adamowicza. Prezydent Gdańska unika pluralizmu i niewygodnych pytań dziennikarzy

13.09.2017
Iwanicki
Kolejne kłopoty Adamowicza. Prezydent Gdańska unika pluralizmu i niewygodnych pytań dziennikarzy

Od poniedziałku w Gdańsku trwa drugi „Tydzień Demokracji”. Jak jednak zauważają przedstawiciele kilku organizacji, hucznie reklamowane wydarzenie z pluralizmem nie ma nic wspólnego.

„Nie ma demokracji bez udziału obywateli.” - napisał w zaproszeniu Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Sam dobór osób, które występują w wydarzeniu, wskazuje jednak na to, że gdański prezydent słowo „demokracja” traktuje bardzo wybiórczo.

- Zaproszono przedstawicieli mediów i polityków, tylko jednej strony sceny politycznej. Dziennikarze TVNu, Gazety Wyborczej i Newsweek’u razem z samorządowcami PO i Nowoczesnej to tylko część opinii publicznej. - powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Robert Iwanicki ze Stowarzyszenia KoLiber. - Tego typu debata, nie ma nic wspólnego z pluralizmem dyskusji – dodał Iwanicki.

Faktycznie, gdy spojrzymy choćby na panel „Czy demokracja jest potrzebna, aby wieść dobre życie?” znajdziemy w nim publicystkę „Gazety Wyborczej” Dominikę Wielowieyską, Renatę Kim z „Newsweeeka” i Bartosza Węglarczyka z „Onetu”. Dyskusję poprowadzi Jacek Pałasiński , który w 2014 roku pisał „Jak będzie wyglądała Polska kiedy Kaczyński dorwie się do władzy? Jak on. Będzie niedomyta, rozmemłana, obleśna, nieestetyczna, z zepsutymi zębami”. Trudno uznać taką dyskusję za pluralistyczną. W ramach wydarzenia swój wykład o tytule „Kobiety! RatujMY Demokrację” wygłosi też znana z radykalnie feministycznych poglądów prof. Monika Płatek.

Przedstawiciele organizacji zwrócili też uwagę na niegospodarność władz miasta. Jak przekonuje Przemysław Majewski z Kongresu Nowej Prawicy, jest ona regularnie monitorowana. - 100 tysięcy złotych na konferencję księgowych, 50 tysięcy na Dzień Jałmużnika, to tylko najnowsze przykłady. 800 tysięcy złotych wydano na remont baru w Urzędzie Miasta, o 140tys. więcej niż zakładano, 3 miliony złotych na makietę Gdańska w Forum Gdańsk to kilka z wielu przykładów, wskazujących na to, że Gdański magistrat nie szanuje pieniędzy otrzymywanych od podatników – twierdzi Majewski.

W poniedziałek swoje oświadczenie w sprawie „Tygodnia Demokracji” opublikował również Instytut Debaty Publicznej. „W opinii ekspertów Instytutu główne spotkania organizowane w ramach „Gdańskiego Tygodnia Demokracji” nie spełniają kryteriów uczciwej debaty. Warunkowane jest to przede wszystkim brakiem typowego dla demokracji pluralizmu poglądów.” - napisali przedstawiciele organizacji, dodając, że „Instytut Debaty Publicznej wyraża zaniepokojenie pogarszającym się poziomem debaty publicznej w Gdańsku, przejawiającym się m. in. w nieprzestrzeganiu zasady pluralizmu w debatach organizowanych z publicznych środków i pomijaniu głosu mieszkańców.”

Adamowiczowi oberwało się w ostatnich dniach również od organizacji przeciwnych realizowanej budowie galerii handlowej przy Kanale Raduni. Prezydent Gdańska miał osobiście pojawić się na budowie, wysłuchać na niej dziennikarzy i społeczników "i dopiero wtedy podejmować decyzję" dotyczącą przykrycia części kanału. - Na żadnym z odbywających się tego dnia spacerów po budowie Pana nie było - odpowiedzieli Adamowiczowi działacze Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. 

Przedstawiciele KoLibra oraz Kongresu Nowej Prawicy zapowiedzieli już, że złożą za pośrednictwem radnych interpelację w sprawie kosztów "Tygodnia Demokracji". 

KH


Warto poczytać

 1. Kukiz22112017 22.11.2017

  Kukiza poniosło! Porównał swoich byłych posłów do...

  Paweł Kukiz bardzo ostro skomentował zachowanie byłych posłów swojego ugrupowania, którzy poparli forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w Kodeksie Wyborczym

 2. 1270amac 22.11.2017

  Szef MON pytany o "konflikt" z prezydentem: nie jestem i nie mam zamiaru być jego stroną

  Bywam używany jako narzędzie lub cel, ale na pewno nie jestem stroną tego konfliktu i nie mam zamiaru być; nie taka jest rola szefa MON - w ten sposób minister obrony narodowej Antoni Macierewicz odpowiedział na pytanie o to, "komu zależy na podsycaniu konfliktu z prezydentem".

 3. 1270pasek 22.11.2017

  Sejm zaczął prace nad prezydenckim projektem o SN

  Sejm zaczął w środę I czytanie projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. Zakłada on m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat i utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników.

 4. Gasiuk-Pihowiczsejm 22.11.2017

  "Myszka Agresorka" najprawdopodobniej stanie przed sądem. Odpowie za skandaliczne pomówienia

  Jeszcze parę miesięcy temu oskarżała byłego ministra o udział w awanturze, która doprowadziła do śmierci bezdomnego człowieka. Przeprosić nie zamierzała, dlatego może stracić immunitet. - Nie dam się zastraszyć pozwami na wysokie kwoty - powiedziała dziś Kamila Gasiuk - Pihowicz

 5. Hajnowka22112017 22.11.2017

  Jest wyrok w sprawie blokujących prace w puszczy! Są winni, ale...

  Sąd w Hajnówce uznał w środę grupę aktywistów, którzy w czerwcu blokowali ciężkie maszyny do wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, za winnych zakłócenia spokoju i porządku publicznego. Jednocześnie odstąpił od wymierzenia im kary. Wyrok jest nieprawomocny.

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook