Jedynie prawda jest ciekawa

Kolejne kłopoty Adamowicza. Prezydent Gdańska unika pluralizmu i niewygodnych pytań dziennikarzy

13.09.2017
Iwanicki
Kolejne kłopoty Adamowicza. Prezydent Gdańska unika pluralizmu i niewygodnych pytań dziennikarzy

Od poniedziałku w Gdańsku trwa drugi „Tydzień Demokracji”. Jak jednak zauważają przedstawiciele kilku organizacji, hucznie reklamowane wydarzenie z pluralizmem nie ma nic wspólnego.

„Nie ma demokracji bez udziału obywateli.” - napisał w zaproszeniu Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Sam dobór osób, które występują w wydarzeniu, wskazuje jednak na to, że gdański prezydent słowo „demokracja” traktuje bardzo wybiórczo.

- Zaproszono przedstawicieli mediów i polityków, tylko jednej strony sceny politycznej. Dziennikarze TVNu, Gazety Wyborczej i Newsweek’u razem z samorządowcami PO i Nowoczesnej to tylko część opinii publicznej. - powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Robert Iwanicki ze Stowarzyszenia KoLiber. - Tego typu debata, nie ma nic wspólnego z pluralizmem dyskusji – dodał Iwanicki.

Faktycznie, gdy spojrzymy choćby na panel „Czy demokracja jest potrzebna, aby wieść dobre życie?” znajdziemy w nim publicystkę „Gazety Wyborczej” Dominikę Wielowieyską, Renatę Kim z „Newsweeeka” i Bartosza Węglarczyka z „Onetu”. Dyskusję poprowadzi Jacek Pałasiński , który w 2014 roku pisał „Jak będzie wyglądała Polska kiedy Kaczyński dorwie się do władzy? Jak on. Będzie niedomyta, rozmemłana, obleśna, nieestetyczna, z zepsutymi zębami”. Trudno uznać taką dyskusję za pluralistyczną. W ramach wydarzenia swój wykład o tytule „Kobiety! RatujMY Demokrację” wygłosi też znana z radykalnie feministycznych poglądów prof. Monika Płatek.

Przedstawiciele organizacji zwrócili też uwagę na niegospodarność władz miasta. Jak przekonuje Przemysław Majewski z Kongresu Nowej Prawicy, jest ona regularnie monitorowana. - 100 tysięcy złotych na konferencję księgowych, 50 tysięcy na Dzień Jałmużnika, to tylko najnowsze przykłady. 800 tysięcy złotych wydano na remont baru w Urzędzie Miasta, o 140tys. więcej niż zakładano, 3 miliony złotych na makietę Gdańska w Forum Gdańsk to kilka z wielu przykładów, wskazujących na to, że Gdański magistrat nie szanuje pieniędzy otrzymywanych od podatników – twierdzi Majewski.

W poniedziałek swoje oświadczenie w sprawie „Tygodnia Demokracji” opublikował również Instytut Debaty Publicznej. „W opinii ekspertów Instytutu główne spotkania organizowane w ramach „Gdańskiego Tygodnia Demokracji” nie spełniają kryteriów uczciwej debaty. Warunkowane jest to przede wszystkim brakiem typowego dla demokracji pluralizmu poglądów.” - napisali przedstawiciele organizacji, dodając, że „Instytut Debaty Publicznej wyraża zaniepokojenie pogarszającym się poziomem debaty publicznej w Gdańsku, przejawiającym się m. in. w nieprzestrzeganiu zasady pluralizmu w debatach organizowanych z publicznych środków i pomijaniu głosu mieszkańców.”

Adamowiczowi oberwało się w ostatnich dniach również od organizacji przeciwnych realizowanej budowie galerii handlowej przy Kanale Raduni. Prezydent Gdańska miał osobiście pojawić się na budowie, wysłuchać na niej dziennikarzy i społeczników "i dopiero wtedy podejmować decyzję" dotyczącą przykrycia części kanału. - Na żadnym z odbywających się tego dnia spacerów po budowie Pana nie było - odpowiedzieli Adamowiczowi działacze Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. 

Przedstawiciele KoLibra oraz Kongresu Nowej Prawicy zapowiedzieli już, że złożą za pośrednictwem radnych interpelację w sprawie kosztów "Tygodnia Demokracji". 

KH


Warto poczytać

 1. gdansk127022092017 22.09.2017

  Ogromna kasa dla mediów z gdańskiego ratusza. Kto zarabia najwięcej?

  Od początku stycznia do połowy września br. Gdańsk wydał w mediach ponad 400 tysięcy złotych. Lista beneficjentów jest krótka. To głównie Agora, Trojmiasto.pl i Polska Press. Z wydawców radiowych najbardziej uprzywilejowany jest Eurozet (m. in. Radio Zet i Antyradio), a także grupa RMF.

 2. waszczykowski22092017 22.09.2017

  Szef MSZ zakończył wizytę w USA. Zaprosił do Polski amerykańskiego sekretarza stanu

  - Szef MSZ Witold Waszczykowski zakończył tygodniową wizytę w USA, podczas której m.in. towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w 72. Sesji Zgromadzenia ONZ. Minister zaprosił do złożenia wizyty w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona.

 3. Duda22092017 22.09.2017

  Najnowszy sondaż miażdży opozycję! Ogromne zaufanie dla Prezydenta i Premier

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (74 proc.) zaufaniem społecznym - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (57 proc.) i Paweł Kukiz (51 proc.).

 4. OrbanSzydlo22092017 22.09.2017

  Orban w Warszawie: z Polską należy rozmawiać z szacunkiem

  - To nie jest tylko błąd polityczny, niegodne, ale to brak szacunku. Uważam, że z Polską należy rozmawiać z szacunkiem. Tak, jak jest napisane w traktacie - tak o obecnej sytuacji Polski w UE powiedział Orban po rozmowie z Premier Beatą Szydło

 5. Sad 22.09.2017

  Kampania "Sprawiedliwe sądy" przynosi skutek? Nie przerwą kary skazanemu za pedofilię

  Wrocławski sąd odwołał przerwę w odbywaniu kary mężczyźnie skazanemu za pedofilię, który jest chory na stwardnienie rozsiane. 27-latek będzie odbywał karę pozbawienia wolności w areszcie śledczym w Gdański, gdzie będzie miał zapewnioną opiekę medyczną.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook