Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejne kłopoty Adamowicza. Prezydent Gdańska unika pluralizmu i niewygodnych pytań dziennikarzy

13.09.2017

Od poniedziałku w Gdańsku trwa drugi „Tydzień Demokracji”. Jak jednak zauważają przedstawiciele kilku organizacji, hucznie reklamowane wydarzenie z pluralizmem nie ma nic wspólnego.

„Nie ma demokracji bez udziału obywateli.” - napisał w zaproszeniu Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Sam dobór osób, które występują w wydarzeniu, wskazuje jednak na to, że gdański prezydent słowo „demokracja” traktuje bardzo wybiórczo.

- Zaproszono przedstawicieli mediów i polityków, tylko jednej strony sceny politycznej. Dziennikarze TVNu, Gazety Wyborczej i Newsweek’u razem z samorządowcami PO i Nowoczesnej to tylko część opinii publicznej. - powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Robert Iwanicki ze Stowarzyszenia KoLiber. - Tego typu debata, nie ma nic wspólnego z pluralizmem dyskusji – dodał Iwanicki.

Faktycznie, gdy spojrzymy choćby na panel „Czy demokracja jest potrzebna, aby wieść dobre życie?” znajdziemy w nim publicystkę „Gazety Wyborczej” Dominikę Wielowieyską, Renatę Kim z „Newsweeeka” i Bartosza Węglarczyka z „Onetu”. Dyskusję poprowadzi Jacek Pałasiński , który w 2014 roku pisał „Jak będzie wyglądała Polska kiedy Kaczyński dorwie się do władzy? Jak on. Będzie niedomyta, rozmemłana, obleśna, nieestetyczna, z zepsutymi zębami”. Trudno uznać taką dyskusję za pluralistyczną. W ramach wydarzenia swój wykład o tytule „Kobiety! RatujMY Demokrację” wygłosi też znana z radykalnie feministycznych poglądów prof. Monika Płatek.

Przedstawiciele organizacji zwrócili też uwagę na niegospodarność władz miasta. Jak przekonuje Przemysław Majewski z Kongresu Nowej Prawicy, jest ona regularnie monitorowana. - 100 tysięcy złotych na konferencję księgowych, 50 tysięcy na Dzień Jałmużnika, to tylko najnowsze przykłady. 800 tysięcy złotych wydano na remont baru w Urzędzie Miasta, o 140tys. więcej niż zakładano, 3 miliony złotych na makietę Gdańska w Forum Gdańsk to kilka z wielu przykładów, wskazujących na to, że Gdański magistrat nie szanuje pieniędzy otrzymywanych od podatników – twierdzi Majewski.

W poniedziałek swoje oświadczenie w sprawie „Tygodnia Demokracji” opublikował również Instytut Debaty Publicznej. „W opinii ekspertów Instytutu główne spotkania organizowane w ramach „Gdańskiego Tygodnia Demokracji” nie spełniają kryteriów uczciwej debaty. Warunkowane jest to przede wszystkim brakiem typowego dla demokracji pluralizmu poglądów.” - napisali przedstawiciele organizacji, dodając, że „Instytut Debaty Publicznej wyraża zaniepokojenie pogarszającym się poziomem debaty publicznej w Gdańsku, przejawiającym się m. in. w nieprzestrzeganiu zasady pluralizmu w debatach organizowanych z publicznych środków i pomijaniu głosu mieszkańców.”

Adamowiczowi oberwało się w ostatnich dniach również od organizacji przeciwnych realizowanej budowie galerii handlowej przy Kanale Raduni. Prezydent Gdańska miał osobiście pojawić się na budowie, wysłuchać na niej dziennikarzy i społeczników "i dopiero wtedy podejmować decyzję" dotyczącą przykrycia części kanału. - Na żadnym z odbywających się tego dnia spacerów po budowie Pana nie było - odpowiedzieli Adamowiczowi działacze Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. 

Przedstawiciele KoLibra oraz Kongresu Nowej Prawicy zapowiedzieli już, że złożą za pośrednictwem radnych interpelację w sprawie kosztów "Tygodnia Demokracji". 

KH


Warto poczytać

 1. tvn17062018 19.06.2018

  Co dalej z prezenterką opowiadająca o "dwóch hat-trickach" Ronaldo? Dziwne zachowanie TVN24

  Wypowiedź dziennikarki odbiła się tak szerokim echem w Internecie, iż do całej sytuacji odniosła się macierzysta stacja dziennikarki.

 2. wypadek19062018 19.06.2018

  Samochód wjechał pod pociąg. Dwie osoby nie żyją

  Dwie osoby podróżujące toyotą zginęły na miejscu po tym, jak samochód wjechał pod pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Do zdarzenia doszło we wtorek około godz. 10, w Wierzawicach na Podkarpaciu.

 3. lechpoz19062018 19.06.2018

  "Klima" nie zostanie zwolniony z aresztu. Sąd odrzucił zażalenie

  Piotr K. ps. "Klima", który według prokuratury miał podżegać grupę kibiców do wtargnięcia na murawę podczas meczu Lech-Legia - pozostanie w areszcie. We wtorek poznański sąd odrzucił zażalenie obrony na tymczasowe aresztowanie "Klimy".

 4. gorzelik19062018 19.06.2018

  Szef RAŚ kibicuje Niemcom na mundialu. "Nawet jeśli będą grali z Polską"

  Jerzy Gorzelik, założyciel Śląskiej Partii Regionalnej i równocześnie szef Ruchu Autonomii Śląska szokuje swoją deklaracją. Dzięki specjalnej nakładce na zdjęcie na Facebooku zapowiedział, że na mundialu w Rosji będzie kibicował Niemcom.

 5. kroplowka19062018 19.06.2018

  Nie żyje trzyletni chłopiec. Podczas zabawy zatrzasnął się w pralce

  Nie żyje trzylatek, który w poniedziałek zatrzasnął się w pralce - poinformował prokurator rejonowy w Słupsku Piotr Nierebiński. Śledczy będą prowadzić w tej sprawie postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

 6. pracownik19062018 19.06.2018

  Psychiatrzy ostrzegają pracodawców: Uważajcie dziś na pracowników

  Uwaga, kibice mogą mieć osłabioną sprawność w pracy. Szczególnie przy okazji dzisiejszego meczu - ostrzega psychiatra, dr n. med. Agata Wysocka-Studzińska.

 7. ardanowski19062018 19.06.2018

  Wiadomo już kto będzie nowym ministrem rolnictwa. To Jan Krzysztof Ardanowski

  Będę ministrem rolnictwa; premier Mateusz Morawiecki złożył mi taką propozycję, a ja ją przyjąłem - potwierdził w rozmowie z "Gazetą Pomorską" wiceszef sejmowej komisji rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS). Dodał, że uroczystość mianowania go na szefa resortu odbędzie się w środę.

 8. morawiecki19062018 19.06.2018

  Premier Morawiecki spotka się z Angelą Merkel

  Premier Mateusz Morawiecki przybył we wtorek rano do Berlina, gdzie weźmie udział w IX Petersberskim Dialogu Klimatycznym. Planowane jest też spotkanie szefa polskiego rządu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook