Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejne kłopoty Adamowicza. Prezydent Gdańska unika pluralizmu i niewygodnych pytań dziennikarzy

13.09.2017

Od poniedziałku w Gdańsku trwa drugi „Tydzień Demokracji”. Jak jednak zauważają przedstawiciele kilku organizacji, hucznie reklamowane wydarzenie z pluralizmem nie ma nic wspólnego.

„Nie ma demokracji bez udziału obywateli.” - napisał w zaproszeniu Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Sam dobór osób, które występują w wydarzeniu, wskazuje jednak na to, że gdański prezydent słowo „demokracja” traktuje bardzo wybiórczo.

- Zaproszono przedstawicieli mediów i polityków, tylko jednej strony sceny politycznej. Dziennikarze TVNu, Gazety Wyborczej i Newsweek’u razem z samorządowcami PO i Nowoczesnej to tylko część opinii publicznej. - powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Robert Iwanicki ze Stowarzyszenia KoLiber. - Tego typu debata, nie ma nic wspólnego z pluralizmem dyskusji – dodał Iwanicki.

Faktycznie, gdy spojrzymy choćby na panel „Czy demokracja jest potrzebna, aby wieść dobre życie?” znajdziemy w nim publicystkę „Gazety Wyborczej” Dominikę Wielowieyską, Renatę Kim z „Newsweeeka” i Bartosza Węglarczyka z „Onetu”. Dyskusję poprowadzi Jacek Pałasiński , który w 2014 roku pisał „Jak będzie wyglądała Polska kiedy Kaczyński dorwie się do władzy? Jak on. Będzie niedomyta, rozmemłana, obleśna, nieestetyczna, z zepsutymi zębami”. Trudno uznać taką dyskusję za pluralistyczną. W ramach wydarzenia swój wykład o tytule „Kobiety! RatujMY Demokrację” wygłosi też znana z radykalnie feministycznych poglądów prof. Monika Płatek.

Przedstawiciele organizacji zwrócili też uwagę na niegospodarność władz miasta. Jak przekonuje Przemysław Majewski z Kongresu Nowej Prawicy, jest ona regularnie monitorowana. - 100 tysięcy złotych na konferencję księgowych, 50 tysięcy na Dzień Jałmużnika, to tylko najnowsze przykłady. 800 tysięcy złotych wydano na remont baru w Urzędzie Miasta, o 140tys. więcej niż zakładano, 3 miliony złotych na makietę Gdańska w Forum Gdańsk to kilka z wielu przykładów, wskazujących na to, że Gdański magistrat nie szanuje pieniędzy otrzymywanych od podatników – twierdzi Majewski.

W poniedziałek swoje oświadczenie w sprawie „Tygodnia Demokracji” opublikował również Instytut Debaty Publicznej. „W opinii ekspertów Instytutu główne spotkania organizowane w ramach „Gdańskiego Tygodnia Demokracji” nie spełniają kryteriów uczciwej debaty. Warunkowane jest to przede wszystkim brakiem typowego dla demokracji pluralizmu poglądów.” - napisali przedstawiciele organizacji, dodając, że „Instytut Debaty Publicznej wyraża zaniepokojenie pogarszającym się poziomem debaty publicznej w Gdańsku, przejawiającym się m. in. w nieprzestrzeganiu zasady pluralizmu w debatach organizowanych z publicznych środków i pomijaniu głosu mieszkańców.”

Adamowiczowi oberwało się w ostatnich dniach również od organizacji przeciwnych realizowanej budowie galerii handlowej przy Kanale Raduni. Prezydent Gdańska miał osobiście pojawić się na budowie, wysłuchać na niej dziennikarzy i społeczników "i dopiero wtedy podejmować decyzję" dotyczącą przykrycia części kanału. - Na żadnym z odbywających się tego dnia spacerów po budowie Pana nie było - odpowiedzieli Adamowiczowi działacze Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. 

Przedstawiciele KoLibra oraz Kongresu Nowej Prawicy zapowiedzieli już, że złożą za pośrednictwem radnych interpelację w sprawie kosztów "Tygodnia Demokracji". 

KH


Warto poczytać

 1. 1270oppos 24.02.2018

  Beata Mazurek: gdyby nie PiS i J. Kaczyński, opozycja by nie istniała

  Gdyby nie PiS i Jarosław Kaczyński opozycja - szczególnie PO - by nie istniała - oceniła w sobotę rzeczniczka PiS Beata Mazurek, po posiedzeniu Rady Krajowej Platformy. Jak podkreśliła, Polacy są dumnym narodem, a "czas klepania Polski po plecach" się skończył.

 2. nil23022018 24.02.2018

  Premier w 65. rocznicę śmierci "Nila": całe życie poświęcił walce o niepodległość Polski

  Premier Mateusz Morawiecki w 65. rocznicę zamordowania przez komunistów gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" podkreślił, że był to człowiek, który całe życie poświęcił walce o niepodległość i suwerenność Polski. "Cześć Jego Pamięci" - napisał premier na Twitterze.

 3. 1270konwencja 24.02.2018

  "PO proponuje Polakom dojrzały patriotyzm"

  Podstawowe wartości nowoczesnego konserwatyzmu: poszanowanie dla prawa, instytucji państwowych, tradycji są dziś obecne w PO, a nie w PiS - uważa lider PO Grzegorz Schetyna.

 4. 1270wodzjarek 24.02.2018

  Rekordowe poparcie dla PiS. Totalna opozycja daleko z tyłu

  Ponad połowa respondentów deklaruje chęć oddania swego głosu w wyborach do Sejmu na Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu pracowni Estymator badającego preferencje partyjne Polaków. Na drugim miejscu plasuje się Platforma Obywatelska z 22,9 procentowym poparciem

 5. KotulankaFlickr 24.02.2018

  Zmarła Agnieszka Kotulanka

  Agnieszka Sas-Uhrynowska Kotulanka zmarła 20 lutego w wieku 61 lat - podano na stronie internetowej Szkoły Filmowej w Łodzi filmpolski.pl. Nekrolog za pośrednictwem wyborczej.pl opublikowała w sobotę rodzina aktorki

 6. Adamowicz19022018 24.02.2018

  PO wściekła na Adamowicza. Nie zostanie kandydatem partii?

  Decyzja prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza o ponownym kandydowaniu na prezydenta miasta jest ruchem nieprzemyślanym; z tego ruchu można się wycofać i o tym będziemy z Adamowiczem rozmawiać - mówił w sobotę w RMF FM poseł PO Borys Budka

 7. 1270tupolew 23.02.2018

  "Ładunek wybuchowy w Tu-154M musiał być włożony w Samarze"

  Ładunek wybuchowy w Tu-154M musiał być włożony w Samarze, bo jest to długotrwała, skomplikowana operacja; nie ma podejrzeń, by stało się to w Warszawie - powiedział b. minister obrony, szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz.

 8. 1270obozy 23.02.2018

  IPN o publikacji w "The Washington Times": przejaw fałszywej narracji o polskiej historii

  IPN zaprotestował przeciw artykułowi w "The Washington Times", który wiąże lokalizację niemieckich obozów koncentracyjnych w okupowanej Polsce z "antysemityzmem Polaków". To przejaw fałszywej narracji o polskiej historii - ocenił IPN.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook