Jedynie prawda jest ciekawa


Adamowicz przed komisją! "Ciągnięcie samolotu na lotnisku w Gdańsku to była zwykła uroczystość."

12.09.2017

Paweł Adamowicz zeznaje dziś jako świadek przed sejmową komisją śledczą do spraw afery Amber Gold.

- Jest Pan wieloletnim Prezydentem tego miasta, ja jestem posłem tylko od dwóch lat. Jeżeli przychodzi zaproszenie, czy prośba o wsparcie, to pierwszą rzeczą jaką robię jest proszenie moich pracowników żeby zobaczyli kim jest ta firma, czy stowarzyszenie, żeby nie przyszedł do mnie oszust i nie poprosił mnie o pieniądze, albo wsparcie. Czy Pan chce mi powiedzieć, że będąc od dwudziestu lat Prezydentem Gdańska nie ma takich służb, które sprawdzają z kim Pan rozmawia? A jakby „Nikoś” do Pana przyszedł, to nie sprawdziłby Pan z kim jest ten człowiek? - pytała Adamowicza Małgorzata Wassermann. - Nie mam telefonu do ABW, CBA, Urzędu Skarbowego, czy KNF Nikt mnie wtedy nie ostrzegł – odpowiedział Adamowicz.

Jeden z wątków przesłuchania dotyczył znajomości Prezydenta Gdańska z synem byłego premiera, Michałem Tuskiem.
- Czy świadek zna Michała Tuska? - zapytał poseł Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15
- Proszę określić, co to znaczy znać kogoś – odpowiedział Adamowicza
- Bądźmy poważni, takie pojęcie jak „znać” każdy, nawet Prezydent Gdańska powinien wiedzieć – odpowiedział Rzymkowski.
Jak dodał chwilę później Adamowicz „znam Pana Michała Tuska w sposób nieznaczny. To znaczy, że w życiu rozmawiałem z nim może 10 razy, nie byłem u niego na imieninach, ani na ślubie, ani na chrzcie”.

Komisja nawiązała również do słynnego zdjęcia, na którym prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu ciągną po płycie gdańskiego lotniska samolot linii Jet Air.
-Kto zdecydował o tym, że to ta, a nie taka firma uzyska taką reklamę i że ten, a nie inny samolot Pan razem z kolegami pełniącymi różne funkcje będziecie ciągnąć o płycie lotniska? - Pytała Wasserman
- Powtórzę raz jeszcze, organizatorem był zarząd lotniska – odpowiedział Adamowicz
Wassermann: Czy Pan Prezydent wiedział że będzie taka forma?
Adamowicz: Nie wiedziałem, mówię z całą odpowiedzialnością, nikt się tym nie zainteresował przez wiele miesięcy, nawet wy, opozycja ówczesna, do momentu kiedy w 2012 roku latem poseł Antoni Macierewicz z sympatii do mnie bądź mojego brata Piotra Adamowicza z którym w jednej celi siedzieli, to zdjęcie pokazał. 
Wassermann: To znaczy nie ciągnął Pan tego samolotu?
Głos z sali: Cała Polska ciągnęła
Adamowicz: Powtarzam raz jeszcze, ciągnięcie samolotu było elementem uroczystości oddania pięciu inwestycji na terenie lotniska, to było w grudniu 2011 roku, kiedy nikt w Polsce nie wiedział jeszcze o problemach Amber Gold, jeszcze nie było linii lotniczych OLT Express, nikt nie wiedział szerzej o Marcinie P.
Głos z komisji: Wiedziała między innymi Komisja Nadzoru Finansowego, a następnie prokuratura.

 - Zdjęcie wykonane na początku grudnia 2011 , w związku z oddaniem do użytku terminalu portu w Gdańsku. Polska przygotowywała się do Euro 2012. Zarząd lotniska zorganizował uroczystość. Do tej pory odbywały się różne uroczystości. Zarząd lotniska wykorzystał jako atrybut uroczystości samolot. - dodał Adamowicz.

Warto poczytać

 1. NATO25052018 25.05.2018

  Redaktorzy TVN i GW na Sesji NATO pytają o... protest niepełnosprawnych! Odpowiedź przewodniczącego chyba zwaliła ich z nóg!

  Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli chyba nie tak wyobrażał sobie wizytę w Polsce, ponieważ zamiast skupić się na kwestiach obronności, polscy dziennikarze próbowali wmanewrować go w zamieszanie związane z protestem niepełnosprawnych w Sejmie

 2. kaczynski02022018 25.05.2018

  Ile pieniędzy ma Jarosław Kaczyński? Zaskakująca kwota

  Grzegorz Schetyna (PO) i Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) to najbogatsi liderzy partyjni; oboje mają po kilkaset tys. zł oszczędności - wynika z opublikowanych na stronie Sejmu oświadczeń majątkowych posłów za 2017 rok. Najskromniej wygląda stan posiadania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

 3. LisYT5 25.05.2018

  To już nie jest inna planeta, to inna galaktyka. Ten wpis Lisa świadczy o całkowitym odlocie redaktora

 4. usa25052018 25.05.2018

  Sekretarz stanu USA boi się rosyjskiej ingerencji w wybory

  Sekretarz stanu Mike Pompeo ujawnił na spotkaniu z członkami Izby Reprezentantów, że obawia się ingerencji Rosji i innych wrogich państw w tegoroczne wybory do Kongresu.

 5. horala25052018 25.05.2018

  To, co wydarzyło się w Gdańsku nie powinno mieć miejsca w nowoczesnym mieście. "Powinno rozważyć podjęcie kroków prawnych wobec winnych awarii"

  Politycy PiS zwrócili się do prezydenta Gdyni oraz do włodarzy gmin w rejonie Zatoki Gdańskiej, aby rozpoczęli proces szacowania szkód w związku z awarią przepompowni na Ołowiance.

 6. 1270lupaszko 24.05.2018

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole na ul. im. Szendzielarza "Łupaszki"

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole, aby na ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku nie pojawiły się ponownie napisy dotyczące patrona ulicy.

 7. 1270dudasrem 24.05.2018

  Prezydent Andrzej Duda: w tym regionie germanizacja się nie udała

  Śrem to miasto bohaterów niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek na spotkaniu w wielkopolskim Śremie. Prezydent podziękował mieszkańcom za ich wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podkreślił, że w tym regionie "germanizacja się nie udała".

 8. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook