Jedynie prawda jest ciekawa

Adamowicz przed komisją! "Ciągnięcie samolotu na lotnisku w Gdańsku to była zwykła uroczystość."

12.09.2017
Adamowiczkomisja
Adamowicz przed komisją! "Ciągnięcie samolotu na lotnisku w Gdańsku to była zwykła uroczystość."

Paweł Adamowicz zeznaje dziś jako świadek przed sejmową komisją śledczą do spraw afery Amber Gold.

- Jest Pan wieloletnim Prezydentem tego miasta, ja jestem posłem tylko od dwóch lat. Jeżeli przychodzi zaproszenie, czy prośba o wsparcie, to pierwszą rzeczą jaką robię jest proszenie moich pracowników żeby zobaczyli kim jest ta firma, czy stowarzyszenie, żeby nie przyszedł do mnie oszust i nie poprosił mnie o pieniądze, albo wsparcie. Czy Pan chce mi powiedzieć, że będąc od dwudziestu lat Prezydentem Gdańska nie ma takich służb, które sprawdzają z kim Pan rozmawia? A jakby „Nikoś” do Pana przyszedł, to nie sprawdziłby Pan z kim jest ten człowiek? - pytała Adamowicza Małgorzata Wassermann. - Nie mam telefonu do ABW, CBA, Urzędu Skarbowego, czy KNF Nikt mnie wtedy nie ostrzegł – odpowiedział Adamowicz.

Jeden z wątków przesłuchania dotyczył znajomości Prezydenta Gdańska z synem byłego premiera, Michałem Tuskiem.
- Czy świadek zna Michała Tuska? - zapytał poseł Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15
- Proszę określić, co to znaczy znać kogoś – odpowiedział Adamowicza
- Bądźmy poważni, takie pojęcie jak „znać” każdy, nawet Prezydent Gdańska powinien wiedzieć – odpowiedział Rzymkowski.
Jak dodał chwilę później Adamowicz „znam Pana Michała Tuska w sposób nieznaczny. To znaczy, że w życiu rozmawiałem z nim może 10 razy, nie byłem u niego na imieninach, ani na ślubie, ani na chrzcie”.

Komisja nawiązała również do słynnego zdjęcia, na którym prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu ciągną po płycie gdańskiego lotniska samolot linii Jet Air.
-Kto zdecydował o tym, że to ta, a nie taka firma uzyska taką reklamę i że ten, a nie inny samolot Pan razem z kolegami pełniącymi różne funkcje będziecie ciągnąć o płycie lotniska? - Pytała Wasserman
- Powtórzę raz jeszcze, organizatorem był zarząd lotniska – odpowiedział Adamowicz
Wassermann: Czy Pan Prezydent wiedział że będzie taka forma?
Adamowicz: Nie wiedziałem, mówię z całą odpowiedzialnością, nikt się tym nie zainteresował przez wiele miesięcy, nawet wy, opozycja ówczesna, do momentu kiedy w 2012 roku latem poseł Antoni Macierewicz z sympatii do mnie bądź mojego brata Piotra Adamowicza z którym w jednej celi siedzieli, to zdjęcie pokazał. 
Wassermann: To znaczy nie ciągnął Pan tego samolotu?
Głos z sali: Cała Polska ciągnęła
Adamowicz: Powtarzam raz jeszcze, ciągnięcie samolotu było elementem uroczystości oddania pięciu inwestycji na terenie lotniska, to było w grudniu 2011 roku, kiedy nikt w Polsce nie wiedział jeszcze o problemach Amber Gold, jeszcze nie było linii lotniczych OLT Express, nikt nie wiedział szerzej o Marcinie P.
Głos z komisji: Wiedziała między innymi Komisja Nadzoru Finansowego, a następnie prokuratura.

 - Zdjęcie wykonane na początku grudnia 2011 , w związku z oddaniem do użytku terminalu portu w Gdańsku. Polska przygotowywała się do Euro 2012. Zarząd lotniska zorganizował uroczystość. Do tej pory odbywały się różne uroczystości. Zarząd lotniska wykorzystał jako atrybut uroczystości samolot. - dodał Adamowicz.

Warto poczytać

 1. Gowin19092017 19.09.2017

  Gowin przedstawił założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym

  Poszerzenie autonomii uczelni, ich podział na akademickie i zawodowe, możliwość organizowania egzaminów wstępnych, nowy model kształcenia doktorantów - to niektóre z założeń ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, przedstawione we wtorek przez szefa resortu nauki Jarosława Gowina.

 2. Gasiuk-Pihowicz2007 19.09.2017

  Kłopoty Gasiuk-Pihowicz. Została pozwana za skandaliczną wypowiedź

  Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz została pozwana ws. ochrony dóbr osobistych przez byłego ministra skarbu Dawida Jackiewicza (PiS). Chodzi o wypowiedź z trybuny sejmowej z lipca tego roku.

 3. Pomnikwegrow19092017 19.09.2017

  Przy Sejmie odsłonięto pomnik Węgrów wspierających Powstanie Warszawskie

  Pomnik ku czci węgierskich żołnierzy, którzy wspierali Polaków podczas Powstania Warszawskiego, mimo że formalnie byli sojusznikami Niemców, odsłonięto we wtorek w pobliżu Sejmu w Warszawie. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceszef MON Węgier i prezes IPN.

 4. ruskie19082017 19.09.2017

  Ostrzelano obserwatorów i dziennikarzy podczas manewrów Zapad 2017? Rosjanie prostują

  „Zapad 2017. Helikopter przypadkowo ostrzelał stanowisko obserwatorów. Wśród rannych są dziennikarze” – takiej treści informację przekazał serwis Polskiego Radia, powołując się na źródła ukraińskie.

 5. ProkuraturaKrajowa10082017 19.09.2017

  Prokurator stanął w obronie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów LGBT

  Uniewinnienia łódzkiego drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT, chce minister sprawiedliwości-prokurator generalny w kasacji do Sądu Najwyższego w tej głośnej sprawie. Sąd prawomocnie uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook