Jedynie prawda jest ciekawa


Adamowicz przed komisją! "Ciągnięcie samolotu na lotnisku w Gdańsku to była zwykła uroczystość."

12.09.2017

Paweł Adamowicz zeznaje dziś jako świadek przed sejmową komisją śledczą do spraw afery Amber Gold.

- Jest Pan wieloletnim Prezydentem tego miasta, ja jestem posłem tylko od dwóch lat. Jeżeli przychodzi zaproszenie, czy prośba o wsparcie, to pierwszą rzeczą jaką robię jest proszenie moich pracowników żeby zobaczyli kim jest ta firma, czy stowarzyszenie, żeby nie przyszedł do mnie oszust i nie poprosił mnie o pieniądze, albo wsparcie. Czy Pan chce mi powiedzieć, że będąc od dwudziestu lat Prezydentem Gdańska nie ma takich służb, które sprawdzają z kim Pan rozmawia? A jakby „Nikoś” do Pana przyszedł, to nie sprawdziłby Pan z kim jest ten człowiek? - pytała Adamowicza Małgorzata Wassermann. - Nie mam telefonu do ABW, CBA, Urzędu Skarbowego, czy KNF Nikt mnie wtedy nie ostrzegł – odpowiedział Adamowicz.

Jeden z wątków przesłuchania dotyczył znajomości Prezydenta Gdańska z synem byłego premiera, Michałem Tuskiem.
- Czy świadek zna Michała Tuska? - zapytał poseł Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15
- Proszę określić, co to znaczy znać kogoś – odpowiedział Adamowicza
- Bądźmy poważni, takie pojęcie jak „znać” każdy, nawet Prezydent Gdańska powinien wiedzieć – odpowiedział Rzymkowski.
Jak dodał chwilę później Adamowicz „znam Pana Michała Tuska w sposób nieznaczny. To znaczy, że w życiu rozmawiałem z nim może 10 razy, nie byłem u niego na imieninach, ani na ślubie, ani na chrzcie”.

Komisja nawiązała również do słynnego zdjęcia, na którym prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu ciągną po płycie gdańskiego lotniska samolot linii Jet Air.
-Kto zdecydował o tym, że to ta, a nie taka firma uzyska taką reklamę i że ten, a nie inny samolot Pan razem z kolegami pełniącymi różne funkcje będziecie ciągnąć o płycie lotniska? - Pytała Wasserman
- Powtórzę raz jeszcze, organizatorem był zarząd lotniska – odpowiedział Adamowicz
Wassermann: Czy Pan Prezydent wiedział że będzie taka forma?
Adamowicz: Nie wiedziałem, mówię z całą odpowiedzialnością, nikt się tym nie zainteresował przez wiele miesięcy, nawet wy, opozycja ówczesna, do momentu kiedy w 2012 roku latem poseł Antoni Macierewicz z sympatii do mnie bądź mojego brata Piotra Adamowicza z którym w jednej celi siedzieli, to zdjęcie pokazał. 
Wassermann: To znaczy nie ciągnął Pan tego samolotu?
Głos z sali: Cała Polska ciągnęła
Adamowicz: Powtarzam raz jeszcze, ciągnięcie samolotu było elementem uroczystości oddania pięciu inwestycji na terenie lotniska, to było w grudniu 2011 roku, kiedy nikt w Polsce nie wiedział jeszcze o problemach Amber Gold, jeszcze nie było linii lotniczych OLT Express, nikt nie wiedział szerzej o Marcinie P.
Głos z komisji: Wiedziała między innymi Komisja Nadzoru Finansowego, a następnie prokuratura.

 - Zdjęcie wykonane na początku grudnia 2011 , w związku z oddaniem do użytku terminalu portu w Gdańsku. Polska przygotowywała się do Euro 2012. Zarząd lotniska zorganizował uroczystość. Do tej pory odbywały się różne uroczystości. Zarząd lotniska wykorzystał jako atrybut uroczystości samolot. - dodał Adamowicz.

Warto poczytać

 1. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 2. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 3. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 4. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 5. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 6. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 7. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 8. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook