Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

ABW obserwuje 200 osób

28.07.2015

Służby specjalne monitorują 200 osób, które mogą stanowić zagrożenie terrorystyczne na terenie Polski. Obserwowani mają powiązania z Państwem Islamskim. Pod lupą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego znaleźli się głównie Czeczeni.

Często to właśnie przedstawiciele tej nacji po opuszczeniu Polski dołączali do terrorystów z IS. „Przykładem takiego zagrożenia jest śledztwo, które prowadzą służby wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną w Białymstoku” - podkreśla rozmówca tvn24.pl.

Kolejną grupą, na którą szczególną uwagę zwraca ABW, są Polacy, którzy przeszli na islam, a obecnie walczą po stronie Państwa Islamskiego.

„Takich przypadków jest od '5 do 10', jak wynika ze słów jednego z członków 'speckomisji'” - relacjonuje portal.

Wszyscy przedstawiciele tej grupy wyemigrowali do państw Europy Zachodniej, gdzie związali się z komórkami Państwa Islamskiego.

„Największe zagrożenie związane jest z tymi osobami, których służby jeszcze nie zidentyfikowały. One mogą przekroczyć naszą granicę i korzystając ze swoich rodzinnych, towarzyskich relacji przygotować zamach” - podkreśla informator tvn24.pl.

Inną grupą, która może stanowić zagrożenie, są osoby posiadające znacznie bardziej luźne związki z Polską, a nasz kraj traktują jako przystanek w swojej podróży.

Do zatrzymania takiej osoby doszło 15 czerwca na lotnisku Chopina w Warszawie. Obywatel Maroka przyleciał z Belgradu, mimo że ciążył na nim Europejski Nakaz Aresztowania.

Pod lupą ABW znalazły się również kobiety, które nawiązują znajomość z mężczyznami z Bliskiego Wschodu za pomocą internetu - maili , portali społecznościowych czy też serwisów randkowych.

„Jest dla mnie naturalne, że wiedza służb ma w pierwszym rzędzie służyć bezpieczeństwu Polaków. Bezpieczeństwo polskich obywateli jest dla mnie absolutnym priorytetem. W dzisiejszym świecie terroryzm jest jednym z głównych zagrożeń, jakim musimy przeciwdziałać” - powiedział koordynator służb specjalnych Marek Biernacki.

Opozycja zwraca jednak uwagę na nieudolność działań rządzących.

„Sytuacja na wschodzie Ukrainy, Bałkanach i rosnące zagrożenie ze strony kalifatu Państwa Islamskiego. To najpoważniejsze wyzwania stojące przed służbami - źle, że rząd od 7 lat nie jest w stanie skonstruować ich budżetów na miarę potrzeb” - mówi poseł Pis Marek Opioła.

gah/tvn24.pl

[fot. abw.gov.pl]

Słowa kluczowe:

Polska

,

śledztwo

,

zagrożenie

,

służby

,

Białystok

Warto poczytać

 1. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

 2. mid-17120116-1 20.01.2017

  Premier po rozmowach z ministrami Kamińskim i Ziobrą

  "Dziś służby są pod kontrolą państwa i na służbie państwa i polskich obywateli. To ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie, a zagrożenia były eliminowane" - podkreśliła premier Szydło.

 3. mid-17117278 20.01.2017

  Kijowski: Będę kandydował na szefa KOD

  „Chcę, bo KOD potrzebuje dzisiaj doświadczonego i odpowiedzialnego przywództwa. Chcę, bo nie mogę pozwolić by „ciemna strona” była górą!”

 4. KalitaTomasz 20.01.2017

  Prezydent weźmie udział w pogrzebie T. Kality

  Prezydent Andrzej Duda w sobotę weźmie udział w pogrzebie byłego rzecznika SLD Tomasza Kality.

 5. stanislawtyszkayoutubewsensie 20.01.2017

  Tyszka chce wyjaśnień ws. Straży Marszałkowskiej

  "Będę domagał się wyjaśnień od pana marszałka, bo bardzo mnie to zaskoczyło".

 6. mid-17119263 20.01.2017

  Komendant Straży Marszałkowskiej odwołany

  „Jego funkcję pełni teraz jeden z zastępców” - poinformował Marszałek Senatu.

 7. mid-17119055 20.01.2017

  Rafalska: Zasiłki nie zastąpią dochodu

  Liczba bezrobotnych spadła, pracujemy długo i coraz wydajniej. Nie jest więc tak, że każda kobieta, która otrzymała 500+, myśli, że w domu będzie jej najlepiej - powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 8. dwnld977028815 20.01.2017

  Szefowa KPRP: Polskę i Izrael łączy wiele

  "Wizyta na Bliskim Wschodzie w wymiarze gospodarczym jest niesłychanie istotna”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook