Jedynie prawda jest ciekawa

ABW obserwuje 200 osób

28.07.2015

Służby specjalne monitorują 200 osób, które mogą stanowić zagrożenie terrorystyczne na terenie Polski. Obserwowani mają powiązania z Państwem Islamskim. Pod lupą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego znaleźli się głównie Czeczeni.

Często to właśnie przedstawiciele tej nacji po opuszczeniu Polski dołączali do terrorystów z IS. „Przykładem takiego zagrożenia jest śledztwo, które prowadzą służby wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną w Białymstoku” - podkreśla rozmówca tvn24.pl.

Kolejną grupą, na którą szczególną uwagę zwraca ABW, są Polacy, którzy przeszli na islam, a obecnie walczą po stronie Państwa Islamskiego.

„Takich przypadków jest od '5 do 10', jak wynika ze słów jednego z członków 'speckomisji'” - relacjonuje portal.

Wszyscy przedstawiciele tej grupy wyemigrowali do państw Europy Zachodniej, gdzie związali się z komórkami Państwa Islamskiego.

„Największe zagrożenie związane jest z tymi osobami, których służby jeszcze nie zidentyfikowały. One mogą przekroczyć naszą granicę i korzystając ze swoich rodzinnych, towarzyskich relacji przygotować zamach” - podkreśla informator tvn24.pl.

Inną grupą, która może stanowić zagrożenie, są osoby posiadające znacznie bardziej luźne związki z Polską, a nasz kraj traktują jako przystanek w swojej podróży.

Do zatrzymania takiej osoby doszło 15 czerwca na lotnisku Chopina w Warszawie. Obywatel Maroka przyleciał z Belgradu, mimo że ciążył na nim Europejski Nakaz Aresztowania.

Pod lupą ABW znalazły się również kobiety, które nawiązują znajomość z mężczyznami z Bliskiego Wschodu za pomocą internetu - maili , portali społecznościowych czy też serwisów randkowych.

„Jest dla mnie naturalne, że wiedza służb ma w pierwszym rzędzie służyć bezpieczeństwu Polaków. Bezpieczeństwo polskich obywateli jest dla mnie absolutnym priorytetem. W dzisiejszym świecie terroryzm jest jednym z głównych zagrożeń, jakim musimy przeciwdziałać” - powiedział koordynator służb specjalnych Marek Biernacki.

Opozycja zwraca jednak uwagę na nieudolność działań rządzących.

„Sytuacja na wschodzie Ukrainy, Bałkanach i rosnące zagrożenie ze strony kalifatu Państwa Islamskiego. To najpoważniejsze wyzwania stojące przed służbami - źle, że rząd od 7 lat nie jest w stanie skonstruować ich budżetów na miarę potrzeb” - mówi poseł Pis Marek Opioła.

gah/tvn24.pl

[fot. abw.gov.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook