Jedynie prawda jest ciekawa


ABW obserwuje 200 osób

28.07.2015

Służby specjalne monitorują 200 osób, które mogą stanowić zagrożenie terrorystyczne na terenie Polski. Obserwowani mają powiązania z Państwem Islamskim. Pod lupą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego znaleźli się głównie Czeczeni.

Często to właśnie przedstawiciele tej nacji po opuszczeniu Polski dołączali do terrorystów z IS. „Przykładem takiego zagrożenia jest śledztwo, które prowadzą służby wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną w Białymstoku” - podkreśla rozmówca tvn24.pl.

Kolejną grupą, na którą szczególną uwagę zwraca ABW, są Polacy, którzy przeszli na islam, a obecnie walczą po stronie Państwa Islamskiego.

„Takich przypadków jest od '5 do 10', jak wynika ze słów jednego z członków 'speckomisji'” - relacjonuje portal.

Wszyscy przedstawiciele tej grupy wyemigrowali do państw Europy Zachodniej, gdzie związali się z komórkami Państwa Islamskiego.

„Największe zagrożenie związane jest z tymi osobami, których służby jeszcze nie zidentyfikowały. One mogą przekroczyć naszą granicę i korzystając ze swoich rodzinnych, towarzyskich relacji przygotować zamach” - podkreśla informator tvn24.pl.

Inną grupą, która może stanowić zagrożenie, są osoby posiadające znacznie bardziej luźne związki z Polską, a nasz kraj traktują jako przystanek w swojej podróży.

Do zatrzymania takiej osoby doszło 15 czerwca na lotnisku Chopina w Warszawie. Obywatel Maroka przyleciał z Belgradu, mimo że ciążył na nim Europejski Nakaz Aresztowania.

Pod lupą ABW znalazły się również kobiety, które nawiązują znajomość z mężczyznami z Bliskiego Wschodu za pomocą internetu - maili , portali społecznościowych czy też serwisów randkowych.

„Jest dla mnie naturalne, że wiedza służb ma w pierwszym rzędzie służyć bezpieczeństwu Polaków. Bezpieczeństwo polskich obywateli jest dla mnie absolutnym priorytetem. W dzisiejszym świecie terroryzm jest jednym z głównych zagrożeń, jakim musimy przeciwdziałać” - powiedział koordynator służb specjalnych Marek Biernacki.

Opozycja zwraca jednak uwagę na nieudolność działań rządzących.

„Sytuacja na wschodzie Ukrainy, Bałkanach i rosnące zagrożenie ze strony kalifatu Państwa Islamskiego. To najpoważniejsze wyzwania stojące przed służbami - źle, że rząd od 7 lat nie jest w stanie skonstruować ich budżetów na miarę potrzeb” - mówi poseł Pis Marek Opioła.

gah/tvn24.pl

[fot. abw.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 2. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook