Jedynie prawda jest ciekawa


ABW obserwuje 200 osób

28.07.2015

Służby specjalne monitorują 200 osób, które mogą stanowić zagrożenie terrorystyczne na terenie Polski. Obserwowani mają powiązania z Państwem Islamskim. Pod lupą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego znaleźli się głównie Czeczeni.

Często to właśnie przedstawiciele tej nacji po opuszczeniu Polski dołączali do terrorystów z IS. „Przykładem takiego zagrożenia jest śledztwo, które prowadzą służby wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną w Białymstoku” - podkreśla rozmówca tvn24.pl.

Kolejną grupą, na którą szczególną uwagę zwraca ABW, są Polacy, którzy przeszli na islam, a obecnie walczą po stronie Państwa Islamskiego.

„Takich przypadków jest od '5 do 10', jak wynika ze słów jednego z członków 'speckomisji'” - relacjonuje portal.

Wszyscy przedstawiciele tej grupy wyemigrowali do państw Europy Zachodniej, gdzie związali się z komórkami Państwa Islamskiego.

„Największe zagrożenie związane jest z tymi osobami, których służby jeszcze nie zidentyfikowały. One mogą przekroczyć naszą granicę i korzystając ze swoich rodzinnych, towarzyskich relacji przygotować zamach” - podkreśla informator tvn24.pl.

Inną grupą, która może stanowić zagrożenie, są osoby posiadające znacznie bardziej luźne związki z Polską, a nasz kraj traktują jako przystanek w swojej podróży.

Do zatrzymania takiej osoby doszło 15 czerwca na lotnisku Chopina w Warszawie. Obywatel Maroka przyleciał z Belgradu, mimo że ciążył na nim Europejski Nakaz Aresztowania.

Pod lupą ABW znalazły się również kobiety, które nawiązują znajomość z mężczyznami z Bliskiego Wschodu za pomocą internetu - maili , portali społecznościowych czy też serwisów randkowych.

„Jest dla mnie naturalne, że wiedza służb ma w pierwszym rzędzie służyć bezpieczeństwu Polaków. Bezpieczeństwo polskich obywateli jest dla mnie absolutnym priorytetem. W dzisiejszym świecie terroryzm jest jednym z głównych zagrożeń, jakim musimy przeciwdziałać” - powiedział koordynator służb specjalnych Marek Biernacki.

Opozycja zwraca jednak uwagę na nieudolność działań rządzących.

„Sytuacja na wschodzie Ukrainy, Bałkanach i rosnące zagrożenie ze strony kalifatu Państwa Islamskiego. To najpoważniejsze wyzwania stojące przed służbami - źle, że rząd od 7 lat nie jest w stanie skonstruować ich budżetów na miarę potrzeb” - mówi poseł Pis Marek Opioła.

gah/tvn24.pl

[fot. abw.gov.pl]

Warto poczytać

 1. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 2. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 3. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 4. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 5. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 6. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 7. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 8. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook