Jedynie prawda jest ciekawa

Notatka ABW ws. Amber Gold pozostanie tajna

13.09.2012

Pomimo deklaracji premiera Donalda Tuska, który chciał upublicznienia notatki ABW ws. Amber Gold, ta pozostanie tajna. Poinformowali o tym posłowie z sejmowej komisji ds. służb specjalnych.


Przed komisją stają dzisiaj szefowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Mają tłumaczyć się posłom ze swoich działań ws. Amber Gold.

Szef resortu spraw wewnętrznych zapewniał, że służby zrobiły wszystko, co należało w sprawie spółki Marcina P. Utrzymywał także zdanie premiera, który twierdził, że z notatki ABW w tej sprawie nie dowiedział się niczego więcej niż podawały media. "Wachlowanie publiczne notatkami służbowymi jest niebezpieczne" - argumentował swoje zdanie Jacek Cichocki.

Wcześniej szef rządu podkreślał, że byłby osobiście usatysfakcjonowany, gdyby ta notatka w całości była jawna. "Im więcej jest tajemnic urzędowych i państwowych, tym łatwiej niektórym hasać z insynuacjami na mój temat" - mówił premier.

Notatka ABW nie zostanie jednak odtajniona.

Według PiS odtajnienie notatki pomogłoby wyjaśnić opinii publicznej wątpliwości związane z działaniami organów państwa w sprawie Amber Gold, w tym działaniami szefa rządu. PiS zapowiedziało także złożenie zawiadomienia do prokuratora generalnego o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tuska; według PiS premier nie dopełnił obowiązków w związku z wyjaśnianiem sprawy Amber Gold. Politycy PiS zarzucają Tuskowi, że mimo, iż dostał notatkę ABW w maju, nie ostrzegł Polaków przed Amber Gold. PiS złożyło także ponownie wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej.

ABW, według Cichockiego, informowała o swoich podejrzeniach wobec Amber Gold, wskazując, że spółka może opierać działalność na mechanizmie tzw. piramidy finansowej, a także, że środki z Amber Gold mogą być wyprowadzane, niezgodnie z zasadą funkcjonowania spółki, m.in. na działalność grupy OLT.

ll, PAP, tvn24.pl

[Fot. abw.gov.pl]


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook