Jedynie prawda jest ciekawa

Notatka ABW ws. Amber Gold pozostanie tajna

13.09.2012

Pomimo deklaracji premiera Donalda Tuska, który chciał upublicznienia notatki ABW ws. Amber Gold, ta pozostanie tajna. Poinformowali o tym posłowie z sejmowej komisji ds. służb specjalnych.


Przed komisją stają dzisiaj szefowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Mają tłumaczyć się posłom ze swoich działań ws. Amber Gold.

Szef resortu spraw wewnętrznych zapewniał, że służby zrobiły wszystko, co należało w sprawie spółki Marcina P. Utrzymywał także zdanie premiera, który twierdził, że z notatki ABW w tej sprawie nie dowiedział się niczego więcej niż podawały media. "Wachlowanie publiczne notatkami służbowymi jest niebezpieczne" - argumentował swoje zdanie Jacek Cichocki.

Wcześniej szef rządu podkreślał, że byłby osobiście usatysfakcjonowany, gdyby ta notatka w całości była jawna. "Im więcej jest tajemnic urzędowych i państwowych, tym łatwiej niektórym hasać z insynuacjami na mój temat" - mówił premier.

Notatka ABW nie zostanie jednak odtajniona.

Według PiS odtajnienie notatki pomogłoby wyjaśnić opinii publicznej wątpliwości związane z działaniami organów państwa w sprawie Amber Gold, w tym działaniami szefa rządu. PiS zapowiedziało także złożenie zawiadomienia do prokuratora generalnego o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tuska; według PiS premier nie dopełnił obowiązków w związku z wyjaśnianiem sprawy Amber Gold. Politycy PiS zarzucają Tuskowi, że mimo, iż dostał notatkę ABW w maju, nie ostrzegł Polaków przed Amber Gold. PiS złożyło także ponownie wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej.

ABW, według Cichockiego, informowała o swoich podejrzeniach wobec Amber Gold, wskazując, że spółka może opierać działalność na mechanizmie tzw. piramidy finansowej, a także, że środki z Amber Gold mogą być wyprowadzane, niezgodnie z zasadą funkcjonowania spółki, m.in. na działalność grupy OLT.

ll, PAP, tvn24.pl

[Fot. abw.gov.pl]


Warto poczytać

 1. skok21092017 21.09.2017

  Prezes Kasy Krajowej prostuje manipulacje i apeluje o zmianę przepisów

  Konferencja prasowa zorganizowana przez Kasę Krajową była odpowiedzią na medialną burzę wywołaną ostatnim zaskakującym oświadczeniem Związku Banków Polskich postulującym, by wykluczyć SKOK-i z systemu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

 2. wystawa21092017 21.09.2017

  Jedno z najcenniejszych artystycznych świadectw Auschwitz zagrożone. Każdy może pomóc

  Franciszkanie szukają funduszy na ratowanie wystawy byłego więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Niszczy ją szkodnik zwany kołatkiem. Gwardian ojciec Piotr Cuber powiedział, że zakonnicy nie mają pieniędzy na dezynsekcję.

 3. PalacKultury 21.09.2017

  Mazurek: Gronkiewicz-Waltz złamała prawo i została słusznie ukarana

  Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz złamała prawo, nie stawiając się przed komisją weryfikacyjną; została słusznie ukarana - powiedziała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 4. Szydlo21092017 21.09.2017

  Szydło: liczę na prawdziwą reformę sądownictwa

  Mam nadzieję, że prezydenckie projekty ustaw o KRS i SN, będą zakładały prawdziwą reformę sądownictwa, bo tego oczekują Polacy - oświadczyła w czwartek premier Beata Szydło.

 5. Grupinskiwiki 21.09.2017

  Farbowany konserwatysta. Poseł PO chce wprowadzenia związków partnerskich!

  Jeśli Platforma Obywatelska wróci do władzy, to będę dążył do tego, żeby "jak najszybciej" wprowadzić związki partnerskie - zapowiedział poseł PO Rafał Grupiński. Dodał, że jego ugrupowanie zmieni także podstawy programowe, po przeprowadzonej przez szefową MEN reformie edukacji.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook