Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

ABW krytycznie o sprzedaży Polskich Kolei Linowych

19.11.2012

Zdaniem Agencji, prywatyzacja zaplanowana przez rząd naraża skarb państwa na straty i może być niezgodna z prawem. Czy rząd wycofa się z krytykowanego powszechnie planu?

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ostrzega premiera przed sprzedażą Polskich Kolei Linowych. W piśmie, którego szczegóły ujawnia „Rzeczpospolita” wskazuje się na kilka wątków.

Po pierwsze, ABW zaznacza, że kolej wybudowano na terenach należących do prywatnych właścicieli, których z ziemi wywłaszczono „pod cel publiczny". Sprzedaż PKL uruchomiłaby zapewne – jak zaznacza ABW – procesy sadowe z byłymi właścicielami.

Józefa Chromik, szefowa Federacji Obrony Podhala, zaznacza, że jeśli PKL zostaną sprzedane, sprawy własności gruntów w Tatrzańskim Parku Narodowym i na Gubałówce na pewno skończą się w sądzie.

Zgodnie z raportem ABW, sprzedaż PKL wyklucza ustawa z 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju.

„Zgodnie z ustawą zasoby przyrodnicze parków narodowych stanowiących własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym” – pisze szef ABW Krzysztof Bondaryk.

Majątek PKL położony jest również na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. A ten wchodzi w skład strategicznych zasobów naturalnych kraju i podlega polskie uzdrowiska. One też zostały wykreślone i skierowane do prywatyzacji. Ostatecznie po protestach samorządowców będą komunalizowane. Władze parku chciałyby, żeby nowy właściciel miał wpisany w charakter działalności statutowy obowiązek respektowania misji publicznej.

Nie wiadomo, jak na ostrzeżenia ABW zareaguje premier. PKP opracowuje ostatnie szczegóły prywatyzacji. Jeszcze w listopadzie w gazetach mają się pojawić ogłoszenia o sprzedaży.

Więcej w „Rzeczpospolitej”

Rp.pl,Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 8. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook