Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

ABW krytycznie o sprzedaży Polskich Kolei Linowych

19.11.2012

Zdaniem Agencji, prywatyzacja zaplanowana przez rząd naraża skarb państwa na straty i może być niezgodna z prawem. Czy rząd wycofa się z krytykowanego powszechnie planu?

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ostrzega premiera przed sprzedażą Polskich Kolei Linowych. W piśmie, którego szczegóły ujawnia „Rzeczpospolita” wskazuje się na kilka wątków.

Po pierwsze, ABW zaznacza, że kolej wybudowano na terenach należących do prywatnych właścicieli, których z ziemi wywłaszczono „pod cel publiczny". Sprzedaż PKL uruchomiłaby zapewne – jak zaznacza ABW – procesy sadowe z byłymi właścicielami.

Józefa Chromik, szefowa Federacji Obrony Podhala, zaznacza, że jeśli PKL zostaną sprzedane, sprawy własności gruntów w Tatrzańskim Parku Narodowym i na Gubałówce na pewno skończą się w sądzie.

Zgodnie z raportem ABW, sprzedaż PKL wyklucza ustawa z 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju.

„Zgodnie z ustawą zasoby przyrodnicze parków narodowych stanowiących własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym” – pisze szef ABW Krzysztof Bondaryk.

Majątek PKL położony jest również na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. A ten wchodzi w skład strategicznych zasobów naturalnych kraju i podlega polskie uzdrowiska. One też zostały wykreślone i skierowane do prywatyzacji. Ostatecznie po protestach samorządowców będą komunalizowane. Władze parku chciałyby, żeby nowy właściciel miał wpisany w charakter działalności statutowy obowiązek respektowania misji publicznej.

Nie wiadomo, jak na ostrzeżenia ABW zareaguje premier. PKP opracowuje ostatnie szczegóły prywatyzacji. Jeszcze w listopadzie w gazetach mają się pojawić ogłoszenia o sprzedaży.

Więcej w „Rzeczpospolitej”

Rp.pl,Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook