Jedynie prawda jest ciekawa


ABW krytycznie o sprzedaży Polskich Kolei Linowych

19.11.2012

Zdaniem Agencji, prywatyzacja zaplanowana przez rząd naraża skarb państwa na straty i może być niezgodna z prawem. Czy rząd wycofa się z krytykowanego powszechnie planu?

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ostrzega premiera przed sprzedażą Polskich Kolei Linowych. W piśmie, którego szczegóły ujawnia „Rzeczpospolita” wskazuje się na kilka wątków.

Po pierwsze, ABW zaznacza, że kolej wybudowano na terenach należących do prywatnych właścicieli, których z ziemi wywłaszczono „pod cel publiczny". Sprzedaż PKL uruchomiłaby zapewne – jak zaznacza ABW – procesy sadowe z byłymi właścicielami.

Józefa Chromik, szefowa Federacji Obrony Podhala, zaznacza, że jeśli PKL zostaną sprzedane, sprawy własności gruntów w Tatrzańskim Parku Narodowym i na Gubałówce na pewno skończą się w sądzie.

Zgodnie z raportem ABW, sprzedaż PKL wyklucza ustawa z 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju.

„Zgodnie z ustawą zasoby przyrodnicze parków narodowych stanowiących własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym” – pisze szef ABW Krzysztof Bondaryk.

Majątek PKL położony jest również na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. A ten wchodzi w skład strategicznych zasobów naturalnych kraju i podlega polskie uzdrowiska. One też zostały wykreślone i skierowane do prywatyzacji. Ostatecznie po protestach samorządowców będą komunalizowane. Władze parku chciałyby, żeby nowy właściciel miał wpisany w charakter działalności statutowy obowiązek respektowania misji publicznej.

Nie wiadomo, jak na ostrzeżenia ABW zareaguje premier. PKP opracowuje ostatnie szczegóły prywatyzacji. Jeszcze w listopadzie w gazetach mają się pojawić ogłoszenia o sprzedaży.

Więcej w „Rzeczpospolitej”

Rp.pl,Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. NitrasHalickiFlickr 22.05.2018

  Ale numer! Posłowie PO mogą stracić immunitet za race!

  Stołeczna policja skieruje do marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu dwóch posłów, którzy podczas Marszu Wolności odpalili race - poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy KSP kom. Sylwester Marczak. Według portalu tvp.info chodzi o posłów PO

 2. Walesa22052018TT 22.05.2018

  Nie ma dość po wczorajszej kompromitacji? Wałęsa atakuje Kościół w sprawie niepełnosprawnych

  Dziwnym jest milczenie Kościoła i środowisk walczących o życie nienarodzone - napisał we wtorek na Twitterze b. prezydent Lech Wałęsa, odnosząc się do protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. Zapewnił jednocześnie, że zrobi wszystko, by zakończyć "gehennę osób niepełnosprawnych"

 3. rozbiteautopolicjapl 22.05.2018

  Tanzańczyk rozbił auto pod Lublinem. Zwalił winę na... antylopę!

  Prawie 2 promile alkoholu miał zatrzymany nietrzeźwy kierujący. Pochodzący z Tanzanii 34-latek, próbował uciekać przed funkcjonariuszami po tym, jak rozbił pożyczone bmw. Twierdził, że przyczyną zdarzenia była ….."antylopa", która nagle wtargnęła mu na jezdnię

 4. Walesa2205208 22.05.2018

  Sasin ostro o wczorajszym popisie Wałęsy: pokazuje jego pogardę dla protestujących

  Poniedziałkowa wizyta b. prezydenta Lecha Wałęsy u niepełnosprawnych Sejmie byłą groteskowa. To, co mówił, pokazuje jego zupełne oderwanie od rzeczywistości i pogardę dla protestujących - ocenił we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 5. Przedszkole 22.05.2018

  "Piosenka na Dzień Mamy jest zbyt konserwatywna". Rodzic podzielił się ciekawym SMS-em

  Jak widać, nawet w polskich przedszkolach coraz łatwiej o próby "równościowej" edukacji promowanej przez lewicowych ideologów. Na szczęście, wciąż trwa opór rodziców o czym świadczy rozmowa pani z rady rodziców, z jedną z internautek

 6. bodnar21052018 21.05.2018

  Rzecznik praw obywatelskich broni oficerów SB. "Współpracowali z Kościołem"

  Trzej byli oficerowie SB, którzy w latach 80. ostrzegali Kościół o działaniach służb PRL, nie powinni mieć obniżonych emerytur zgodnie z tzw. ustawą dezubekizacyjną.

 7. 1270sdfesdxz 21.05.2018

  Kukiz'15 składa projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową

  Kukiz'15 składa w Sejmie projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową. Chcemy obniżać, a nie podwyższać ceny paliw - podkreślił w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

 8. 1270gowingi 21.05.2018

  Gowin: nasz rząd zrobił dla rodzin niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek

  Nasz rząd zrobił dla rodzin osób niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek rząd do tej pory - mówił w poniedziałek w Krakowie wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, mając ograniczone możliwości budżetowe, rząd nie jest w stanie realizować wszystkich postulatów.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook